Reklam Alanı
Reklam Alanı
en çok kazandıran yatırım araçları
Finans 644 3

En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

En çok kazandıran yatırım araçları, her zaman size iyi bir getiri sağlar. Ancak yatırım aracı konusunda iyi bir tercih yapmadıysanız, muhtemelen yatırımlarınız çok fazla kar ettiremeyecektir. Belki de bütün bir yıl boyunca pek çok yatırım aracıyla para kazanmayı denediniz, belki çok belki az belki de hiç para kazanamadınız. Ancak bu yazıda sizlere anlatacağımız yatırım araçları sizleri gerçekten de ne kadar kazanabileceğiniz konusunda aydınlatacak. Yatırım araçları, sermayeyi değerlendirmek için en iyi araçtır. Sermayeyi bir işe yatırarak harcamaktansa risksiz veya az riskli bir yatırımda değerlendirerek çok yüksek getiriler elde etmek mümkün olabilmektedir. İşte en çok kazandıran yatırım araçları. 

İlginizi Çekebilir:  İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Riskli Yatırım Nedir? 

en-cok-kazandiran-yatirim-araclari-1

Riskli yatırım, kazanmak için sermaye kaybı riskinin alınması gereken yatırım türleridir. Riskli bir yatırım yaptığınızda, sermayenin bir bölümünü veya tamamını kaybetmeyi göze almanız gerekir. Ancak riskli yatırımlar yaparken, bu yatırımların risk seviyesi kişiden kişiye göre ve sermaye miktarına göre değişir. Kimi yatırımlar çok risk taşıyıp, sermayenin tamamını kaybetmeyi göze almayı gerektirirken, kimi yatırımlarda ise sermayenin yüzde 1-2-3’lük bir kısmını kaybetme ihtimalini göze alabilmek gerekir. Kimi yatırım araçlarında ise, risk vade uzadıkça azalır. 

Risksiz Yatırım Nedir?

en-cok-kazandiran-yatirim-araclari-3 

Risksiz yatırım, sermaye üzerinden kazanç elde etmek için herhangi bir riskin alınmasını gerektirmeyen yatırım türüdür. Risksiz bir şekilde yatırım yapabileceğiniz çok az yatırım aracı bulunur, ancak pek çok yatırım aracı sizlere herhangi bir risk aldırmadan iyi getiriler elde ettirebilmektedir. 

Vadeli Mevduat (Risksiz Yatırım) 

en-cok-kazandiran-yatirim-araclari-4

Başlıkta her ne kadar risksiz desek de reel açıdan bir risk barındırır. Mesela bakın bir aylık faizlere ne kadar veriyorlar? %0,60 faizi zor alırsınız. Bu kadar faiz aldıktan sonra TÜFE bir sonraki ayda %0,6’dan fazla gelirse, reel açıdan para kaybetmiş olacaksınız. Paranız miktar olarak artmış olsa da reel açıdan zarar edeceksiniz. Ancak genelde yatırımcılar olarak nominal getiriye bakmamız daha çok hoşumuza gider. 

İlginizi Çekebilir:  İnternetten Para Kazanmanın Püf Noktaları

Mevduata nominal açıdan bir risk yoktur. Bankayla bir anlaşma yaparsınız, gidersiniz bankaya ve benim 100 bin liram var ne kadar faiz alırım diye sorarsınız. Banka kısa bir inceleme sonucu size ödeyebileceği en yüksek faizi söyler, sizde kabul edersiniz veya pazarlık yaparak 30-50-100 baz puan daha fazla faiz almaya çalışırsınız. Diyelim ki 100 bin lira için yılda yüzde 10 faiz üzerinden banka ile anlaştınız. Banka 100 bin liranız için yüzde 10 faiz ödeyecek. Yıl sonunda banka size toplam 10 bin TL ödemiş olması gerekiyor, ancak devlet de bundan payını alacak tabi ki. 1 yıllık mevduat için yüzde 12, 6 aydan kısa vadeler için ise yüzde 15 vergi alıyor devletimiz. 10 bin lira faiz geliri için 1,200 TL vergi ödeyeceksiniz. Sonucunda banka hesabınıza anapara ile beraber toplam 108.800 TL para yatacaktır. Yıl sonunda net yüzde 8,8 faiz elde edeceksiniz. 

  

Tahvil ve Bono (Düşük riskli yatırım) 

Bir miktar risk içeren bir yatırım aracıdır tahvil ve bonolar. Tahvillerin vadesi 1 yıldan uzun, bonoların vadesi ise 1 yıldan kısadır. Tahvilleri, devletler ve özel şirketler ihraç eder. Bonoları ise, yine devletler bankalar ve özel şirketler ihraç edebilir yani satabilir. Bono veya tahvil aldığınızda hangi şirket veya devlet için aldıysanız o kuruma veya devlete borç vermiş oluyorsunuz. O da size vade bitiminde tahakkük eden anapara ve faizinizi ödüyor. İlk önce tahvillerden başlayım. 

  

İki yıllık devlet tahvili (gösterge faiz) yüzde 8,8 civarında idi. Yani iki yıllık tahvil aldığınızda brüt yüzde 17,6 faiz alacaksınız. Yani şimdi 100 bin liraya karşılık iki senede 17 bin 600 lira faiz mi alacağım diyorsanız evet bu şekilde ama faiz mevduat gibi ödenmiyor.  

Tahvillerde Durum Nasıl? 

Getirisi düşük olan tahvillerin kupon ödemeleri vardır. Yani faiz ödemeleri, getirisi düşük olanlar senede bir kez, yüksek olanlar yılda iki kez faiz öder. Mesela euro bazında devlet tahvili aldığınızda yılda yüzde 1 faizi almanız bile çok zor. Ancak dolarda yılda yüzde 6’lara kadar çıkabilen faizler söz konusu. TL’de ise dönemine göre yüzde 25’e kadar faizler çıkabiliyor. Bu faizler 6 ayda bir ödeniyor. Mesela yılda yüzde 10 faiz veren bir tahvil aldınız diyelim, bu tahvilin faizi size 6 ayda bir 5 bin TL olarak ödeniyor, tabi devlet te payını aldıktan sonra, mevduatta yüzde 12-15 arası vergi alan devletimiz, tahvil ve bonolarda vergiyi sabit yüzde 10’da tutuyor. Buna göre devlet tahvilleri ile mevduatta aynı faizi alsanız bile getiriler aynı olmuyor. 

  

Bir örnekle açıklayalım isterseniz, 100 bin TL’niz ile tahvil aldıysanız bir yılın sonunda size net 9 bin lira faiz ödenir. Mevduatta ise bir yılın sonunda 8 bin 800 lira faiz alırsınız. Yani getiriler aynı olmuyor kesinlikle.  

Bonolarda Durum Nasıl? 

Bonolarda ise durum pek değişmiyor, bonoların en büyük avantajı günlük vadelerde de alınıp satılabiliyor olması. Mesela tahvillerin genelde en düşük vadesi bile 2 yıldır. Yani 2 yıl boyunca faiz dışında hiçbir para ödenmez size. Eğer ben tahvilimi satmak istiyorum derseniz de bundan karlı çıkabilmek için faizlerin düşmüş olması gerekiyor, eğer sizin aldığınız ve sattığınız zaman diliminde faizler yükselmişse, tahvilden zarar edersiniz. Yani mevduat gibi anlaştığınız faizi almak için vade sonunu beklemeniz şart. Ancak tahvilinde en büyük avantajı vadesinden önce bozulduğunda elde edilen faizin çöpe gitmemesidir. İki yıllık mevduat yapıp 1 sene sonra bozarsanız büyük kayıp yaşarsınız. 

Borsa da En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Statüsünde 

Borsa çok karlı bir yatırım aracıdır. Uzun vadeli yatırım yaptığınızda çok iyi getiriler elde etmek genelde mümkün oluyor. Borsaya 100-200 bin lira ile girip zengin olabilen çok fazla insan var. Doğru yatırımlar yaparsanız borsadan maaş gibi geliriniz bile olabilir. Bunun için temettü ödeyen hisselere yatırım yapmanız gerekmektedir. Örneğin bir hisse yılda yüzde 10 temettü ödüyorsa, portföyünüz hem yükselir hem de portföyünüze karşılık senede yüzde 10 maaş alırsınız. 500 bin TL’ye senede 50 bin TL maaş gibi düşünebilirsiniz bunu. Ayrıca bir yandan da portföyünüz büyür, yani faizdeki gibi faizi yerseniz sermaye zamanla erimez. Çünkü bir yandan hem paranız artıyor bir yandan da kâr payınızı alıyorsunuz. İyi yatırımlar yaparsanız birkaç sene içerisinde 400-500 bin TL’lik yatırımın sizi iyi bir gelirle emekli etme ihtimali çok fazla. 

 

En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Sıralamasında Yatırım Fonları da Var

Yatırım fonları, en az iki adet yatırım aracının içerildiği bir yatırım aracıdır. Yatırım fonlarının hangisini alırsanız alın, sadece tek bir yatırım aracı değil, en az iki yatırım aracına yatırım yapmış olursunuz. Yatırım fonları ile gerçekten iyi getiriler elde etmek mümkün olabilmektedir. Yatırım fonları uzmanlar tarafından yönetilir ve uzmanlar sizin risk alma seviyenize göre yatırım fonu tavsiye edecektir. Risk alan yatırımcılar çok iyi para kazanır ve çok iyi para kaybeder. Risk almayan yatırımcılar ise çok çok az para kazanabilir. Risk almayan yatırımcıların yatırım fonlarından bir ayda kazanabilecekleri para yüzde 10’dan fazla değildir.  

En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Arasında Döviz de Var

En çok tercih edilen yatırım araçlarından biridir döviz. Türkiye kurulduğundan beri nakti akışını doğru yönetemeyen ekonomi bakanlarına sahip olmuştur. Bu nedenle kısa vadeli ve uzun vadeli döviz yükümlülükleri gerçekten de çok fazladır. Aniden bir döviz ihtiyacı oluştuğunda ve bu piyasada olmadığında TL değer kaybetmeye başlar. Doların fiyatının artmasıyla beraber kar etmek isteyen yatırımcılar veya döviz stoğu alanlar dövizleri satmaya başlarlar. Devlet dövizin fırlamasını önlemek için faizleri yükseltir. Bu sayede dolara alternatif getirisi olan bir yatırım aracı sunulmuş olur, çünkü hiçbir yatırımcı yılda yüzde 20 kazandığı dolardan vazgeçip yüzde 5-6 getirili faiz enstrümanlarına yatırım yapmaz. Döviz uzun vadede her zaman kazandırmıştır ve devam da edecektir. Mesela 2013’de 2 TL’den 100 bin TL ile dolar alsaydınız, şu an yaklaşık 360 bin TL’niz olacaktı. Buradan da anlayabileceğiniz üzere döviz karlı bir yatırımdır. Ancak ekonomisi güçlü ülkelerde paradan para kazanmak zordur, bir gün bizim de ekonomimiz güçlü bir ekonomi olacak ve bizde esas parayı üretimden ve borsadan kazanacağız.  

En Çok Kazandıran Yatırım Araçları İlk Sırada Altın 

en-cok-kazandiran-yatirim-araclari

Altın en çok kazandıran yatırım araçları arasındadır.Dünya üzerinde en çok kazandıran yatırım araçları sıralamasında en başlarda yer alır. Altın fiyatlarına bir bakın mesela, 2000’de 10,50 TL’den satılan çeyrek altın şu anda 600 TL’yi de geçmiş vaziyette. En çok kazandıran yatırım araçları araştırması yaptıysanız ve bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız, her zaman için altın portföyünüzde olsun. Kısa bir bilgilendirme de yapalım o halde. 2000’de 5 bin TL ile altın alsaydınız şu an ne kadar paranız vardı? Fazla hesap yapmanıza gerek yok.  2000 senesinde 5 bin TL yani daha doğrusu 5 milyar liranın değeri bugünkü 100 bin TL ederinde. Yani bugün 100 bin TL kazanmak ne kadar zor ise, o zaman 5 bin TL kazanmak o kadar zordu. O zaman 5 bin TL’ye çeyrek altın alsaydınız ve bu yaklaşık olarak 450 çeyrek altın ediyor. Paranız yaklaşık olarak 286 bin TL’ye ulaşmış olacaktı. Yani 5 bin TL, 286 bin TL olmuş olacaktı. Her halükârda altın, en kazançlı yatırım araçları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

“En Çok Kazandıran Yatırım Araçları” üzerine 3 yorum

  1. Sahin dedi ki:

    Gerçekten güzel bir yazı hazırlanmış ellerinize sağlık. Ben de geçen yıl 18 bin dolar ile borsaya girdim, bu yıl 50 bin dolara çıkardım paranı. Tavsiyelerinizin hepsi gerçekten de çok değerli ve pek çoğu doğru, en çok kazandıran yatırım araçları arasında borsanın olmasına sevindim, çünkü borsa sayesinde bir senede 32 bin dolar kazandım. Bu paranın bir kısmıyla bir araba aldım kendime. Yatırımlara devam, en çok kazandıran yatırım araçları yatırımlarına devam edin. Bu şekilde çok kazanabiliyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir