Reklam Alanı
Reklam Alanı
mevduat faizi ile birikim
Finans 204 1

Mevduat Faizi İle Para Biriktirmek

Mevduat Faizi Nedir?

Mevduat faizi, bir miktar sermayenin bankaya borç olarak verilmesi ve bankanın da tahahhüt ettiği faiz miktarını vade sonunda ödemesine ve buna bağlı olarak açılan hesaplara faiz hesabı ya da mevduat hesabı denir. Mevduat faizi ile para kazanmak çok kolaydır, mevduat faizi ile kazanç elde etmek için tek yapmanız gereken şey, paranızın bir kısmını bankaya yatırmak ve paranızı geri alacağınız süreyi seçmek olacaktır. Unutmayın ki, mevduat faizinde paranızı ne kadar uzun tutarsanız, o kadar fazla faiz geliri elde edersiniz.

Para Biriktirmek İçin Mevduat Faizi Hesabı

Diyelim ki evleneceksiniz veya bir araba alacaksınız ve bunun için de 100 bin TL biriktirmek istiyorsunuz, hem ben biriktireyim hem de banka biriktirsin diyor ve risksiz de olsun be, diyorsanız mevduat faizinden başka çok da alternatifiniz yok. Mevduat faizleri şuanda yüzde 8 civarı bir ortalamaya sahip. Yani bankaya 100 bin TL yatırdığınız zaman bir senede size ödenen faiz 8 bin TL civarında. Ancak işin bir de vergi kısmı var, ancak onu da anlatırsak konu çok uzar. Kısaca mevduat faizi ile para biriktirme örneğine geçelim.

İlginizi Çekebilir:  En Garanti Para Kazanma Yolları

Mevduat Hesabı İle Paranız Daha Hızlı Birikir

Diyelim ki elinizde 10 bin lira var ve biriktirmek istediğiniz tutar 100 bin TL. Bu parayı ortalama 4 yılda biriktirmek istiyorsunuz. Bu durumda bu tutarda bir parayı 4 yılda biriktirebilmek için en azından ayda 1800 ya da 2000 TL civarı bir parayı kenara koyabiliyor olmanız gerek. Mevduat faizinde ise, banka da sizin için birikim yapacağı için çok fazla para koymanız gerek kalmaz. Örneğin, 10 bin TL başlangıç ile para biriktirmeye başladığınızda banka bu tutarda bir mevduat için ayda ortalama 70 lira faiz ödemeyi kabul edecektir. Yani 10 bin liralık birikime karşılık ayda 70 lira faiz ödemesi alacaksınız. Bu durumda birikimlerinize her ay 70 lira ekstra para girecek. Artı olarak birikimleriniz arttıkça, alacağınız faiz de artacak.

Her ay 2 bin TL biriktirmeye devam edip yaklaşık 10 ay sonra toplam birikim tutarınız 30 bin TL’ye ulaştığında, bu sefer banka size ayda 210 lira faiz ödemeye başlayacak. Yani siz ayda 2 bin TL biriktirirken, aslında 2210 TL biriktirmiş olacak ve birikim hedeflerinize çok daha hızlı ulaşacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir