Reklam Alanı
Reklam Alanı
xiaomi mi huawei mi
Akıllı Telefon 48.048 7

Huawei Mi Xiaomi Mi? Hangisi Daha İyi?

Huawei mi Xiaomi mi Hangisi Daha İyi?

 

Huawei mi Xiaomi mi? Hangisi daha iyi?

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden olan Huawei ve Xiaomi arasında seçim yapmak durumunda olanlar hangisini seçmeli, hangisi daha iyi, hangisi daha kullanışlı merak edilen bir konu. Bu iki teknoloji harikası arasında karşılaştırmalar yapılıyor. Bu markalar son teknoloji kullanan dünyanın en iyi mühendislerine sahip. Dolayısıyla kullanıcılar için en iyi çözüm ve en kaliteli hizmeti vadediyorlar.  Bu şekilde kullanıcılar açısından karar aşamasında önemli bir işleve sahip. Bu yazımızda gerekli olan tüm detayları kullanıcılar için açıkladık. Karşılaştırmalı olarak her iki markanın dezavantajlarını ve avantajlarını açıklayacağız. Hem Huawei hem de Xiaomi tüm dünyanın en ucuza ve büyük çoğunlukla teknoloji tedarik ettiği ülkelerden Çin merkezli firmalar olarak faaliyet gösteriyor. Her iki marka da son zamanlarda Türkiye’ de satış rekorları kırmaya başladı. Özellikle ilgi çeken tasarımlarıyla gençlerin çokça kullandığı markalardır. Ülkemizde de büyük talep gören bu markalar uygun fiyatları sayesinde çok kısa sürede büyük ilgi görmeye başladı. Uygun yapıları ve uzun kullanım ömürleri nedeniyle bu iki markanın ürünleri talep görmeyi hak ediyor. Fakat bu markaları kullanmayan ya da her iki markayı da kullanmakta tereddüt eden kişiler açısından ikna edici bilgilere ulaşmak önem taşıyor.

Bu sebeple şu maddeler ürün seçiminde belirleyici olabilir;

 • Fiyat açısından düşünüldüğünde Xiaomi, Huawei markasıyla kıyaslandığında daha uygun fiyat seçenekleri sunuyor.
 • Üst segment sınıfında Apple ve Samsung markasının tercih edildiği bu sınıfta Huawei de kaliteli ve ilgi çekici ürünler sunmaya başladı.
 • Xiaomi, önde gelen diğer markalar gibi Qualcomm Snapdragon adlı işlemcileri ürünlerinde kullandı. Huawei, Kirin adında kendi işlemcilerini kullanıyor.

huawei mi xiaomi mi

 

Yapılan araştırmalara göre Kirin işlemciler Qualcomm Snapdragon ile kıyaslandığında teorik olarak  çok daha iyi sonuçlar veriyor. Ancak bazı uzmanların dediğine göre bu işlemcinin iyi görünmesine rağmen pratikte tam olarak öyle olmadığını belirtiyorlar. Buna rağmen Kirin işlemcileri kullanıldığı üst segment modellerde büyük bir sorun yaratmadığı bir gerçek. Huawei bu konuda kendisinden bekleneni fazlasıyla veriyor. Oyun performansı açısından ise her iki marka da cihazdan cihaza farklı performansa sahip.

huawei mi xiaomi mi hangisi daha iyi

Xiaomi ile Huawei arasındaki rekabet sınıfında birbirinden başarılı yeni cihazlar üretilmesini sağlıyor. Bu teknoloji devleri arasındaki yarışta Amerika’ nın yaptırımları sonrasında, Huawei’ ye Google tarafından ambargo gelmiş ve Google uygulamalarının kullanımını yasaklamıştır.

Bütün bu gelişmeler Huawei yıldırmamış kendi başının çaresine bakmasını sağlamıştır. Bu gelişmeler sonrasında Huawei kendi ekosistemini yaratmaya başlamıştır. Kötü komşu insanı ev sahibi yapar misali. Şu şıralarda Android işletim sistemine rakip olarak HarmonyOs işletim sistemini kullanmaktadır. Huawei, önümüzdeki yıllarda adından daha fazla söz ettireceği açık.

MIUI 13

MIUI 13 arayüzü sonunda çıktı. Beklentiler sonunda gerçekleşti ve yeni telefonlarla birlikte yeni arayüz güncellemesi de yayınlandı. Beklendiği gibi aranılan özellikler 13 serisinde kullanıcılara sunuluyor.

Yeni arayüzü oldukça etkileyici. Xiaomi telefon kullanıcıları için yeni arayüz sunuyor.

MIUI 13 Özellikleri Neler?

Bakalım bu kez bize ne gibi avantajlar sunulacak?

Yüz Doğrulama Sistemi

Öncelikle güvenlik odaklı olarak bir konu üzerine gidildiği dikkat çekiyor. Yüz tanımada kullanılan algoritma daha farklı.

Artık daha hızlı ve detaylı yüz tanıma yapılacak. Ayrıca yüz tanıma sırasında sadece yüze odaklanılacak. Görüntüde vücudunuz ya da başka nesneler gözükse de sadece yüze odaklanılacak ve gizlilik daha da artırılmış olacak.

Filigran Dönemi Akıllı Telefonlarda

MIUI 13 sürümüyle beraber galerinizde bulunan  görsellerinize, metinlerinize ya da benzeri ögelerinize filigran ekleyebileceksiniz. Örneğin, fotoğrafa istediğiniz yazıyı filigran olarak ekleyeceksiniz. Böylece fotoğrafınızı başka biri kullansa da size ait olduğu belli olacaktır. Kopyacılara engel olacak güzel bir özellik.

Yeni Yazı Tipi

Araçlar isimli yeni yazı tipi de MIUI 13 ile birlikte kullanıma sunuldu. Bu harflerin görünümlerini, sayıların görünümlerini ayrıca işaretleri biraz daha basitleştiren bir yazı tipi özelliği geldi.

İlginizi Çekebilir:  Galaxy S6 Edge Plus Şeffaf Kılıf

Yazıların daha rahat gözükmesi için simetrik bir şekilde görüntü sunan farklı bir yazı tipi. Bu arada yazı tipinin Mi Sans olarak geçeceği söylenebilir.

Mi Magic Center

MIUI 13 ile beraber diğer tüm Xiaomi cihazlarını kontrol etmek artık daha da kolaylaşıyor. Yeni bir kontrol merkezi ile karşı karşıyayız. Xiaomi televizyonları, akıllı bileklikleri, akıllı hoparlörleri ile tek bir merkezden kolayca kontrol etmenizi sağlayan yeni bir kontrol merkezi önemli bir diğer özellik.

Xiaomi Home Yepyeni

Xiaomi ekosistem ürünlerini kontrol etmek amacıyla kullanılan Home uygulamasında da farklılıklar bulunuyor. Bu uygulamada da çok daha akıcı bir arayüz kullanılıyor. Daha fazla komut ve daha fazla yönetim imkana sahip.

Cihaz kontrollerinin de bu aşamada kolaylaştırılacağının altını çizerim. Akıllı ürünleri kontrol etmek bazen problem olabiliyor. Bu sorun da ortadan kalkacak. Tek merkez, tek kontrol.

Güzellik Bilimi Duvar Kağıtları

MIUI ile kullanılan süper duvar kağıtlarını bilirsiniz. Eski sürümde gelen bu duvar kağıtları çeşitli gezegenlerin oldukça gerçekçi ve hareketli görsellerini duvar kağıdı olarak seçmemize izin veriyordu.

Şimdi de güzellik bilimi adıyla duvar kağıdı geliyor. 8 K çözünürlüğe sahip olan duvar kağıtlarında da polarize mikroskop ile hazırlanmış. Çok daha çekici görseller geliyor.

Yeni Widgetlar

Baştan beridir MIUI 13 ile bunların sunulacağını biliyorduk. Artık çok sayıda yeni widget var. Hareketli, yeni animasyonları ve görünümleri bulunan çok sayıda yeni widget mevcut.

Telefondaki Kontrol Merkezi Yenilendi

Telefonlarda kullandığımız kontrol merkezi için de bir yenilik var. Hem tasarım açısından yapılan iyileştirmeler hem de yerleşim anlamında yapılan iyileştirmelerle beraber daha iyi bir kontrol merkezi yapısı var.

Elektronik Dolandırıcılığa Karşı Önlem

MIUI 13 ile geleceğini gördüğümüz yenilikler açısından son ayrıntı güvenlik kısmından. Bu seri ile birlikte kullanıcılar olası dijital dolandırıcılığa karşı uyarılacak. Resmi olmayan elektronik dolandırıcılık şüphesi, logolar gibi uyarılarla kullanıcılar dijital dolandırıcılığa karşı da uyarılmış olacak.

MIUI 13 Pad Sürümü Geldi

Tıpkı Apple’ ın uyguladığı gibi yazılım konusunda tablet için de bir arayüz özelleştirilme yoluna gidildi. Tablet için özelleştirilmiş olan yeni arayüz sürümü bekleniyor. Tabletlerde daha geniş çoklu ekranlar kullanmanıza, yeni klavye kısayolları kullanmanıza izin verecek özelleştirilmiş bir sürüm geliyor. İlerleyen zamanlarda bu sürümü daha detaylı incelenebilecek.

Performans ve Kararlılık Artışı

MIUI 13 bu yeni özelliklerinin dışında performans ve kararlılık artışı sunan artılar dikkatleri çekiyor. 12 sürüme oranla % 52 daha verimli ve daha hızlı bir arayüz geldiği açıklandı. Sistemin daha hızlı  çalışması amacıyla her optimizasyonu yaptığını belirten Xiaomi, Focus Computing 2.0 ile üçüncü parti uygulamaları da anında optimize imkanına sahip.

Sistemde çalışmayan uygulamaları uyku moduna al gibi ek düzenlemeler de yer alacak. Enerji tasarrufu ve optimizasyonlar için de çok önemli adımlar atıldı. Sanal RAM arttırma gibi özellikler geliyor.

Huawei HarmonyOs Nedir?

Huawei tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olan HarmonyOS , Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei Technologies Co. Ltd. dir. İşletim sisteminin HarmonyOS 2.0 akıllı telefon sürümü, Android 10’ un açık kaynak kodları kullanılarak dizayn edildi. Akıllı telefonlar ve IoT cihazları bakımından  LiteOS tabanlıdır. Huawei AppGallery’ den akıllı telefonlara ve tabletlere yüklenebilen uygulamalar da dahil olmak üzere birçok uygulama biçimlerini destekler.

Her iki markanın ekran kalitesine baktığımızda modelden modele farklılık gösteren bir durum söz konusu.

 • Huawei ekran kalitesi açısından bakıldığında oldukça net ve canlı bir parlaklığa sahipHer koşulda bu iki markanın ürünlerinde kullandığı teknoloji standart seviyenin üstünde kaliteye sahip.
 • Huawei benzer özelliklere sahip olan modeller arasında ekran çözünürlüğü daha yüksektir. Xiaomi’ nin ise bir tık geride olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de diğer markalara kıyasla oldukça öne çıkan bir performans gösteriyor.
 • Ekran yenileme hızı olarak Xiaomi son zamanlarda 120 Hz ekranlar kullanmaya başlamış olmasına rağmen, kullanıcılar tarafından yapılan değerlendirmelerde bu değerlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilmiş ayrıca gereksiz bir şarj tüketimi olduğundan söz edilmiş.
 • En son çıkan modellerde Xiaomi ekranlarının benzerlerinden daha iyi olmakla birlikte Huawei’ e göre çok daha fazla şarj tüketimi vardır. Huawei ise bu konuda çok daha başarılı bir kullanım sunar.
İlginizi Çekebilir:  iPhone'da iCloud'a Yedekleme Nasıl Yapılır?

Xiaomi Kamerası Mı Huawei Kamerası Mi Daha İyi ?

Huawei kamera konusunda özellikle yapay zeka ile diğer yazılımsal güçlendirmelere çok önem veriyor. Böylece son dönemlerdeki teknolojik gelişmeleri telefonlarında kullanıyor. Ayrıca kaliteli donanım kullanımı sayesinde kullanıcılardan tam not almayı başarıyor. Xiaomi kamera konusunda bazı modellerde oldukça avantajlı olduğu söylenebilir. Özellikle çekimler oldukça net, standartların oldukça üzerinde netliğe sahip. Huawei üst segment modellerde fiyatına oranla daha iyi kameralara sahip bir marka.

Her iki teknoloji markasının son çıkan modellerinden Xiaomi 12T Pro ile Huawei Mate 50 Pro yu karşılaştıracak olursak her 2 cihazda kamera olarak üst sınırları zorlamaktadır.

 • Xiaomi yeni modellerinde 200 mpx çözünürlüğünde kameralar kullanırken, Huawei ise hâlâ 50 mpx çözünürlüğünde kameralar kullanmaktadır.
 • Huawei optik zoom ve dijital zoom konusunda Xiaomi den çok daha başarılı çekimler yapabilmektedir. Uzaktaki nesnelerin çekimini sağlayan zoom sistemleri konusunda Huawei oldukça başarılı.
 • Tarafsız test kuruluşlarından DxOmark testlerinde ise Huawei 149 Puan alırken, Xiaomi ise 129 puan seviyelerinde kalmıştır. Bu da kullanıcılar açısından önemli bir kıyaslama kriterlerinden biri.
 • Xiaomi 12 T Pro kamera çözünürlüğü 200 MP, Huawei Mate 50 Pro Kamera çözünürlüğü 50 MP.
 • Xiaomi 12 T Pro bellek (RAM) 12 GB, Huawei Mate 50 Pro 8 GB. Daha hızlı performans için Xiaomi daha öne çıkıyor.
 • Her iki model de aynı işlemci frekansına sahip.
 • Xiaomi 12 T Pro 1220×2712 (FHD+) Piksel ekran çözünürlüğe, Huawei Mate 50 Pro 1212×2616 (FHD+) Piksel çözünürlüğe sahip.
 • Xiaomi 12 T Pro Video Kayıtlarında 4320p (Ultra HD) 8K Çözünürlüğe, Huawei Mate 50 Pro 2160p (Ultra HD) 4K Video Kayıt çözünürlüğüne sahip. Xiaomi video kayıt kalitesinde önde.
 • Xiaomi 12 T Pro batarya kapasitesi 5000 mAh, Huawei Mate 50 Pro ise 4700 mAh batarya kapasitesine sahip.

Kağıt üstünde teknik verilere baktığımızda Xiaomi hiç kuşkusuz daha çok özelliğe sahiptir. Fakat Huawei düşük değerlerde olmasına karşın daha başarılı sonuçlara imza atmaktadır. Eğer Google uygulamalarını sorun etmez iseniz Huawei almanız daha uygun olabilir, eğer riske girmek istemiyorsanız Xiaomi ile yolunuza devam etmelisiniz.

Oyun Performansı Olarak Xiaomi Mi Huawei Mi Daha İyi ?

Her iki markanın oyun performansına baktığımızda iki modeli referans alacağız.

Güçlü oyun deneyimi için Xiaomi 11 T modeli tercih edilmesinin nedenleri

Yüksek performansa sahip olmasından dolayı gamerların tercihi olan bu Xiaomi 11 T modeli, birbirinden farklı oyuncu dostu özelliklere sahip bir model. AdaptiveSync özellikli ekranı sayesinde oyun grafiklerinin yüksek kalitede görüntülenmesine olanak sağlıyor. Ultra yüksek ayar seçenekleri sayesinde oyun grafiklerini akıcı bir şekilde en üst düzeye yükseltebiliyor. Ayrıca yüksek çözünürlük sağlıyor. Amoled ekranı kullanan her rengi kaliteli olarak sunan Xiaomi 11T, oyun heyecanını daha eğlenceli bir hale getiriyor. Kaliteli işlemcisi sayesinde, 256 GB depolama alanı ve 8 GB’ lik RAM’ i ile oyunlarda kesintisiz bir performans sunuyor. Başarılı güç yönetimi ve turbo şarj özelliği oyunculara büyük kolaylık sağlıyor. Kaliteli ve performanslı bir oyun deneyimi için hiçbir kısıtlama gidilmediği hissi veriyor.

Oyunların keyfini çıkarmak için Huawei P 40

En iyi oyun oynatan telefonlar arasında Huawei P 40 öne çıkıyor. Çok talep edilen modellerde olan Huawei P 40  8 GB’ lik kapasitesi ile oldukça hızlı bir arayüz sunuyor. Her oyunda kolaylıkla en iyi ayarlar kullanabilen bu model, OLED ekranı ile oyunlarda görselliğin en üst kalitede sergilenmesini sağlıyor. Huawei P 40 oyunculara hem yüksek performans hem başarılı bir grafik desteği sunuyor. Gamer cep telefonları arasında öne çıkıyor. Sahip olduğu 128 GB’ lik hafıza kapasitesine sahip olmasıyla oyun oynamak isteyenlere geniş bir depolama alanı sunuyor.

Fiyat/Performans Açısından Xiaomi Mi Huawei Mi?

Fiyat performans karşılaştırması yaparken benzer özelliklere sahip modeller üzerinden incelemek gerekir. Huawei mi Xiaomi mi? Hangisi daha iyi konusu da bunlardan birisidir. Yine her 2 markanın birbirine benzer modelleri olan Huawei Nova 9 ve Xiaomi Redmi Note 10 Pro modellerini incelediğimizde;

 • Her iki cihazda da amoled ekran kullanılmaktadır ve 8 Ram kapasitesi mevcuttur.
 • İşlemci olarak düşünüldüğünde Huawei daha üstün olmasına rağmen yine 8 çekirdekli işlemcilere sahip
 • Stabilite olarak bakıldığında ise Huawei oldukça akıcı, donma ve takılma problemleri olmadan daha uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır.
 • Sonuçta bakıldığında ise benzer özelliklere sahip olan bu iki modelde Huawei yaklaşık olarak 1000 TL daha pahalıdır. F / P olarak kıyaslandığında ise Xiaomi daha avantajlı konumda yer almaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Apple Watch Series 4 Özellikleri

Yazılım ve Güncelleme Açısından Huawei Mi Xiaomi Mi Daha İyi?

Yazılım güncellemeleri kullanıcılar açısından çok büyük öneme sahip. Kaliteli bir yazılım güncellemesi uzun ömürlü ve kaliteli bir kullanım sağlayıp kullanıcı memnuniyeti için çok önemlidir. Yazılım tarafını ele aldığımız zaman her iki marka da güncelleme desteği sağlamaktadır. Fakat Samsung eski model cihazlarına güncelleme desteğini daha çabuk olarak sonlandırmaktadır. Ayrıca Samsung tarafından eski cihazlara verilen güncellemeler performans düşüklüğüne sebep olmakta, donma, ısınma, kasma ve diğer problemleri gibi sonuçlar ile karşılaşmanızı kaçınılmaz kılmaktadır.

Huawei ve Xiaomi firmalarının ikisi de Çin merkezli firmalardır. Fakat buna rağmen ülkemizde ekonomik modelleriyle tutunmayı başaran markalardır. Pek çok tüketici uygun fiyatları, kullanışlı yapıları, iyi kameraları ve yüksek performanslı olmalarından dolayı bu iki markayı tercih ediyor. Yani en çok ilgi gören markalardan. Kabul edelim ki Samsung ve Apple ’ ın Türkiye ’ deki satış oranları daha fazla. Ancak Huawei üst segment kategorisinde kendine yer bulmaya başladı. Hemen arkasından da Xiaomi geliyor. Her iki marka da daha çok orta – üst segment sınıfına yönelmiş durumda. Hangi markayı tercih edileceği kullanıcının ihtiyacına, kullanım amacına ve maddi imkanlarına bağlıdır.

Huawei mi Xiaomi mi? Hangisi Daha İyi?

Akıllı telefon pazarında Huawei ve Xiaomi, en popüler ve saygın markalardan ikisidir. Her iki marka da geniş bir yelpazede telefonlar sunmakta ve her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu yazıda, Huawei ve Xiaomi’yi karşılaştırarak hangisinin sizin için daha iyi bir seçim olabileceğini inceleyeceğiz.

Donanım:

Huawei ve Xiaomi telefonlar, genel olarak güçlü donanımlara sahiptir. Huawei, Kirin işlemcilerini kullanırken, Xiaomi ise Qualcomm ve MediaTek işlemcilerini tercih etmektedir. Her iki markanın da telefonlarında farklı fiyat aralıklarına uygun çeşitli modeller mevcuttur.

Kamera:

Huawei ve Xiaomi telefonlar, kamera performansları ile de öne çıkmaktadır. Huawei, Leica ile iş birliği yaparak geliştirdiği kameraları ile fotoğrafçılık konusunda oldukça başarılıdır. Xiaomi ise yüksek megapikselli kameraları ile dikkat çekmektedir.

Yazılım:

Huawei telefonlar, EMUI arayüzüne sahip Android işletim sistemini kullanmaktadır. Xiaomi telefonlar ise MIUI arayüzüne sahip Android işletim sistemini kullanmaktadır. Her iki arayüz de özelleştirilebilir ve kullanımı kolaydır.

Fiyat:

Huawei ve Xiaomi telefonlar, fiyat konusunda da oldukça rekabetçidir. Her iki markanın da farklı fiyat aralıklarına uygun çeşitli modelleri mevcuttur.

Hangisi Daha İyi?

Hangi markanın daha iyi olduğu, sizin ihtiyaçlarınıza ve önceliklerinize bağlıdır. Eğer fotoğrafçılık sizin için önemliyse, Huawei telefonlar daha iyi bir seçim olabilir. Eğer yüksek performanslı bir telefon arıyorsanız ve daha az para ödemek istiyorsanız, Xiaomi telefonlar daha iyi bir seçim olabilir.

Karar vermenize yardımcı olacak bazı önemli noktalar:

 • Donanım: Hangi işlemciyi tercih edersiniz? Ne kadar RAM ve depolama alanına ihtiyacınız var?
 • Kamera: Hangi kamera özelliklerinin sizin için daha önemli?
 • Yazılım: Hangi arayüzü daha çok seversiniz?
 • Fiyat: Ne kadar para ödemeye hazırsınız?

Huawei mi Xiaomi mi sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Her iki markanın da kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Hangi markanın sizin için daha iyi olduğu, sizin ihtiyaçlarınıza ve önceliklerinize bağlıdır.

“Huawei Mi Xiaomi Mi? Hangisi Daha İyi?” üzerine 7 yorum

 1. Yeşim Öz dedi ki:

  Xiaomi mi yoksa huawei mi diye soracak olursanız bence xiaomi telefon modelleri daha iyi. zaten huawei tarafında android ile ilgili yaşadığı sorunlardan kaynaklanan bir belirsizlik var. özellikle xiaomi yeni çıkan telefon modelleri gayer iyi ve ucuz fiyatlı kaliteli olan modelleride mevcut.

  bu yazınız için size teşekkürler. elinize sağlık.

 2. Ercan BOZBOLA dedi ki:

  Neredeyse her alanda Huawei bir tık önde gidiyor ama mevzu fiyat olunca Xiaomi ciddi avantaj sahibi bunu gözönüne alarak cihaz tercihi yapmak en mantıklısı olacaktır

  1. TeknoKutu dedi ki:

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz.
   Evet fiyat bakımından Xiaomi gerçekten önce. Ama Huawei ve Xiaomi cihazların incelemesi ve fiyat ile karşılaştırılması lazım.

 3. Burak Yaşar dedi ki:

  İçerik çok iyiydi. Ben çok beğendim açıkçası. Diğer huawei mi daha iyi xiaomi mi içeriklerinde bu şekilde detaya rastlamamıştım. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir