Reklam Alanı
Reklam Alanı
Finans 440 1

Bono Nedir?

Bono Nedir?

Bono Nedir?: vadesi bir yıldan kısa olan borçlanma senetleridir. Bonoları, T.C Hazinesi, Özel Şirketler ve Bankalar ihraç edebilmektedir. İhraç amacı, ilgili kurumun finansman ihtiyacını karşılamaktır. Bonolar elde tutulma süresine göre getiri kazandırmakta olup, elde tutulma süresi arttıkça getirisi de artacaktır.

 

Bono’dan Nasıl Para Kazanılır?

Gecelik bonoların yatırımından para kazanmak kolaydır, faizli bir ürün olduğu için getirisi önceden bellidir ve satılmadığı sürece aynı getiriyi sağlamaktadır. Bonoların vergi avantajı da bulunmaktadır. Mevduatta 6 aya kadar vadelerde uygulanan vergi oranı yüzde 15 iken, bonolarda söz konusu olan vergi oranı sabit yüzde 10 olarak uygulanmaktadır.

Bono Faiz Oranları Ne Kadar?

Bonoların faiz oranları ihraç edilen kurumlara göre değişmektedir. Şuanda bono faizleri en yüksek olarak %11,00 olarak gözükmektedir. Aynı getiriyi mevduatta alabilmek için, yüzde 11,75’lik bir oran almanız gerekmektedir. Yani yüzde 11 faizli bono ile yüzde 11 faizli mevduat aynı getiriyi sağlamaz.

Gecelik Bono Nedir?

Gecelik bono, gecelik olarak gelir elde edilebilen bir bono türüdür. Bu bonoların türüne göre, paranız gecelik faiz ile değerlendirilir. Öğlen aldığınız bonoyu akşam satarak gelir elde edebilirsiniz. Gecelik bonoların faiz oranları yüzde 8 ile 11 arasında değişir. Sizlerde gecelik bonolara yatırım yaparak yüksek getiriler elde edebilirsiniz.

Bonoda Kazanma Örneği

Diyelim ki 200 bin Türk lirası mukabilinde bir banka bonosu aldınız. Bu bonodan hangi vadelerde ne kadar gelir elde edersiniz? Paranızı bonoda değerlendirirseniz ne kadar kazanabilirsiniz?

1 Günlük Getiri

Paranızı bonoda bir gün değerlendirdiğinizde günlük elde edeceğiniz getiri 49 lira olacaktır. Bir günlük kazancınız bu seviyede olacaktır.

1 Haftalık Getiri

Paranızı bonoda, bir gün yerine bir hafta değerlendirdiğinizde, elde edeceğiniz getiri 345 liraya yükselecektir. Yani 1 hafta bonoyu satmazsanız 345 lira kazanmış olacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Nereden Satın Alınır?

1 Aylık Getiri

Bonoyu satmadan bir ay boyunca elinizde tutmanız halinde elde edeceğiniz getiri 1,547 liraya kadar çıkacaktır. Elinizde tuttuğunuz bu bono sayesinde, 1547 liraya kadar getiri elde edebiliyorsunuz.

 6 Aylık Getiri

Bonoyu 6 ay evde tutarsanız, toplam getiriniz  9.818,63 TL olacaktır. Bu bonoların sayesinde 6 ayda 9,818 lira gelir elde edebilirsiniz.

1 Yıllık Getiri

Bononuzu tam bir yıl elde tutarsanız, elde edeceğiniz getiri oldukça yüksek olacak. Toplam 19,800 TL kazanabileceksiniz.

“Bono Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. Çağatay Şahin Atbaş dedi ki:

    Güzel bir yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir