Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sağlık 287 0

Ramazan’da İftar ve Sahurda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeterli ve dikkatli beslenme insanın her zaman dikkat etmesi gereken bir durumdur. Fakat, Ramazan ayı geldiğinde herkes beslenme konusunu ihmal ediyor. Bu yazımızda Ramazan’da yemeklerde dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağız.

 

Birçok zaman etrafımızda  Ramazan’da aşırı kilo aldım şikayetlerini görmekteyiz. Bu şikayetlerin en temelinde yatan sorun ise dikkatli beslenme alışkanlıklarımızı Ramazan ayı gelmesiyle beraber bırakmamızdır. Oysa ki dikkatli ve yeterli beslenme alışkanlıklarımızı Ramazan ayında da devam ettirebiliriz. İşte Ramazan ayında nasıl dikkatli ve yeterli beslenebiliriz detaylar.

İftarda ve sahur yapmamamız gereken hatalar nelerdir?

  • Kesinlikle hızlı bir şekilde yememek gerek. Mümkün olduğunca sakin ve bol çiğneyerek yemeliyiz.
  • Bütün gün aç olmanın verdiği hal ile aşırı derece yemek yememeliyiz.
  • Kahvaltı ile başlayıp bol şerbetle biten tatlı menülerinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
  • Bütün günün susuz kalmanın verdiği durumla yemekle beraber çok miktarda su tüketmekten kaçınmalıyız.
  • Bir diğer durumda sahura kalkmadan oruç tutmak kesinlikle bir yetersiz beslenme sorunu olacaktır. Sahura kalkmak ama ölçüyü kaçırmadan kafi miktarda yemek yenmelidir.
  • Yemek sonrası hareket etmek önemlidir. Bu durum kalp ve damar sağlığı açısından da önemlidir. Yemek sonrasında yatmak sağlık açısından en tehlikeli durumdur.
  • İftarı su ile açıp ardından yemek yemeden sigara içmeyin. Hem midenizi, hem kalp ve akciğeriniz için aşırı zararlıdır.

Beyin doyma sınırını ancak 20 dakika gibi bir sürede algıladığı için hızlı yemek yiyenler doyduklarını algılayamazlar. Yavaş yemenin önemi buradan gelmektedir. Bu durumu hayatımızın normal alanlarında zaten uygulamak zorunda olduğumuz bir durumken bunu Ramazan ayında da sürdürmek önemlidir.

Ramazan’da nasıl iftar yapılmalı

Ramazan ayında bütün gün herhangi bir gıda almadığımız için iftarda yemeğe aşırı yüklenmek sakıncalıdır. Bunun yerine ilk önce ikindi yemeği yer gibi hafif gıdalar tüketmeliyiz. Bunlar; çorba, beyaz peynir, zeytin, domates gibi gıdalar olabilir. 1 – 2 saat kadar sonra ise akşam yemeği olarak etli, sebzeli yemekler tüketmelidir. Ayrıca bunların yanına yoğurt, salata gibi faydalı yiyeceklerden mümkün olduğunca tüketilmelidir. Ramazan ayı boyunca ağır yemekler, kızartmalar ve yağ oranı yüksek yemeklerden uzak durmalısınız. Bunlardan biraz zaman geçtikten sonra ara öğün olarak meyve, süt – yoğurt yada aşırı kaçmamak koşuluyla haftada 2 – 3 kez sütlü tatlı tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir:  En Sağlıklı 5 Sebze Nelerdir? Bilinen En Faydalı Sebzeler

 

TeknoKutu olarak teknoloji bilgilerinin yanı sıra okuyucularımız için sağlık bilgileri de vermeye çalışmaktayız. Diğer Sağlık konuları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir