Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sağlık 358 0

Hafıza Gıdalarla ve Vitaminlerle Nasıl Güçlendirilir?

Hafıza Nasıl Güçlendirilir

Maalesef günümüzde dikkat dağınıklığı ve odaklanamama problemi her yaştan insanın ortak sorunu. Bu sorun için birçok kişi kimyasal ilaçlar alıp çözüme kavuşmaya çalışıyor. Oysa gıdalar yoluyla Hafıza Nasıl Güçlendirilir sorusunu ortadan kaldırmak mümkün. Bu sorunlar için çok fazla gıda, bitki bulunmaktadır. Eğer ki bu gıdaları, düzenli bir şekilde egzersizler yaparak ve düzenli bir uyku ile birleştirilirse sonuca ulaşabilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken bir detay; nasıl bazı yiyecekler iyi gelirken bazıları da olumsuz etkilemektedir. Bunların başında işlenmiş hazır gıdalar, şeker, tuz gelmektedir.

Hafıza Güçlendirmek İçin Kullanılması Gereken Gıdalar;

Yumurta

Beynimizin sert bölgeleri yağdan oluşmaktadır. Yağ asidini (EFA) vücudumuz üretemez. Hafıza Güçlendirmek için, hafızanın devam edebilmesi ve sinapsın oluşabilmesi için yağ gereklidir. Yumurta gerekli olan bu yağı sağlayabilen en iyi EFA kaynağıdır. Bunun için mümkün olduğunca dengeli bir şekilde yumurta tüketmeliyiz.

hafiza-nasil-guclendirilir-yumurta

Yağlı balık

Balığın faydaları zaten başlı başına bir konudur. Balığın hafızayı tazelediği, dikkat dağınıklığına iyi geldiği bilinen bir durum. Özellikle yağlı balıkların (somon, uskumru ve sardalya) Omega 3 yağı diye de bilinen EFA yoğun biçimde bulunur. Bu yağ öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirir. Sardalya balığı için ek olarak söylenebilecek bir diğer konu ise hafıza için gerekli olan Choline kimyasalını da içermesidir.

hafiza-nasil-guclendirilir-balik-yagi

Soya

Bahsi geçen gıdaların tamamı protein ile beraber vücutta depolanma avantajına sahiptir. Bu durum da beyine bağlı sinirleri tetikler. Soya içinde aynı durum geçerlidir. Soya proteini oldukça büyük bir protein kaynağıdır. Sıvı veya toz olarak da bulunup kullanılabilir. Doğal haliyle bulduğunuz soya da aynı faydayı sağlamaktadır.

Bitkiler

Gingko biloba, uzak doğuda binlerce yıldır herkesin bildiği ve en çok kullandığı hafıza geliştirme otudur. Bu ot sayesinde beyne giden kan damarları genişleterek giren oksijen artırılır ve beyine giden kan akışı yükseltilir. Çok hızlı sonuç alamayabilirsiniz birkaç haftayı bulduğu olabiliyor. Aynı zamanda beyine zarar verebilecek etkenlerden de korumaktadır.

Yeşil ve siyah çay

Yapılan en son araştırmalara göre özellikle Alzheimer hastalarında siyah ve yeşil çayın hafızanın  yok olması ile mücadelede tedavici eden yanı olduğu ortaya çıktır. Her iki çayda da hastalıkla mücadele edecek birçok etken bulunmaktadır. Fakat etkenlerin içinden bir tanesi (Acetylcholine) Alzheimer hastalarında tükenmek üzere olan hafızanın en önemli kimyasallardan birini içermektedir. Yeşil çayın, siyah çaya oranla faydası daha fazla olduğu görülmektedir. Yeşilçayın etkisi bir hafta sürerken, aynı miktarda siyah çayın etkisi ise bir gün sürmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Bahar Yorgunluğu Nedir

hafiza-nasil-guclendirilir-yesil-cay

Adaçayı

Bilimsel olarak tam olarak ispatlanmamış olsa da hafıza durumlarında adaçayı içenlerin içmeyenlere oranla daha başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Bu konuda uzmanlar beyine mesaj ileten kimyasalların adaçayı sayesinde arttığını savunmaktadırlar.

Biberiye

Bilimsel olarak net ispatlanmamış olsa da adaçayına nazaran yapılan çalışmalarda daha pozitif sonuçlar ortaya çıkmıştır. Biberiye tüketen bireylerin tüketmeyenlere nazaran hafızaları %15 daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.

hafiza-nasil-guclendirilir-biberiye

Hafıza Güçlendirmek İçin Takviyeler ve Fazlası

B Vitamini

Ne kadar sağlıklı ve dengeli beslenme koşulları bütün vitaminleri vücuda sağlasa da özellikle stresli zamanlarda B vitamini oldukça azalmaktadır ve bunu hariçten almak gerekir. B Vitamini ise en çok yumurta, soya fasulye ve yeşil fasulye de bulunmaktadır. B vitamini eksikliği Acetylcholine’in çalışmamasına sebep olmaktadır.

Demir

Demir eksikliği tehlikelidir. En basit anlamda konsantre olamama, beyinde küçülme ve dikkat eksiklerine sebep olur. Demir eksikliği sebebi ile oksijen beynine az gidecek ve beyin hücreleri yavaş çalışmasına sebep olacaktır.

Demir eksikliğinin tespiti için kas testi yaptırmanız kafidir. Eğer demir eksikliği varsa; yağsız et ve fasülye gibi gıdalar alabilir, alternatif olarak takviye kullanabilirsiniz.

Su

Su için söylenebilecek şey çoktur. İnsan vücudunun %75’inin su olduğunu biliyoruz ve bütün hastalıklar için bol su tüketimi şarttır. Tek başına su bir çare olmayabilir ama vitaminlerin normal üretildiği bir vücutta su içmek herşeyin düzenli olmasını sağlar.

Çoğu kişinin hafıza sorunları yaşadığı kesindir. Hafıza Nasıl Güçlendirilir sorusunun cevabını kimyasal ilaçlar yerine bu içerik de belirttiğimiz gıdalarla verebilirsiniz. Tüm bu bitkiler ile gerekli vitamini aldığınızda hem hafıza güçlendirme aşamasında hem de vücudunuzdaki diğer ihtiyaçları gidermede önemli bir yol alacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir