Reklam Alanı
Reklam Alanı
para kazanma
Güncel 2.103 1

En Garanti Para Kazanma Yolları

 

Para kazanma, pek çok kişi için hiç de kolay bir eylem değil. Günümüzde para kazanmanın sadece iki yolu vardır, ya birilerine para kazandırırsınız ve bunun için size para öderler, ya da müşterilerinize para kazandırırsınız veya ihtiyaçlarını karşılarsınız. Hızlı bir şekilde para kazanma eylemine başlamak için, yolunuzu iyi seçmeniz gerekir, para kazanma eylemi hiç de kolay bir şey değildir, bu nedenle kolay para kazanma yöntemleri sayısı çok azdır. Bu yazıda ise sizlere, denenmiş olan kolay para kazanma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu yazıyı okuduğunuzda bilgisayar başında para kazanma ve diğer tüm tip para kazanma yöntemlerini öğrenebileceksiniz. 

İlginizi Çekebilir:  En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Satış Ortaklığı Sistemi ile Para Kazanma 

İnternetten para kazanmak çoğu zaman için kolay değildir. Ancak belirli bir kitleye sahipseniz, internetten para kazanmak her zaman için zor bir eylem olmaz. Günümüzde internetten para kazananlar bir kitleyi belirli bir yere yönlendirebilenler oluyor. Bu nedenle herhangi bir sosyal ağda sizi takip eden ve merak eden ne kadar çok kişi varsa yani network ağınız ne kadar genişse, internetten para kazanmak da o kadar kolaylaşıyor.  Satış ortaklığı sistemi ile para kazanmak için, başta size gereken şey bir kitle yaratmaktadır. Herhangi bir kitleye sahip değilseniz bu sistem ile para kazanamazsınız. Para kazanmanız için bir sayfa almanız ya da kurmanız gerekir.  

Ortalama 100 bin takipçiye sahip bir instagram sayfası satış ortaklığı sistemi ile satılan ürünlerden yüzde 5 ile yüzde 30 arası bir miktarda komisyon alabiliyor. Bu takipçiye sahip aktif bir sayfa ayda ortalama 4-5 bin TL satış gerçekleştirebilir ve buna bağlı olarak bir kazanç elde edebilir. Bir facebook sayfası ise, çok daha az kazanır. 

 

Sesli Elektronik Kitap İle Para Kazanma 

Kendi yazdığınız kitabı sadece sesli olarak satışa çıkarmayı düşündünüz mü hiç? Muhtelemen hayır. Sesli kitap yazarak gerçekten de iyi kazanç elde edebilen insanlar mevcut durumda. Sesli kitabınızı ilk çıkardığınız gün, storytel.com veya youtube.com gibi uygulamalarda paylaşabilirsiniz. Kitaplarınızı storytel’de paylaştığınız zaman her bir kitabınız için 2 TL civarında bir ücret alabiliyorsunuz. Yani kitabınız 10 bin kişi tarafından okunursa 20 bin TL civarında bir kazanç sağlamak mümkün hale geliyor.  

 

Bunların yerine Youtube’u kullanabilir ve youtube’dan para kazanma eylemini gerçekleştirebilirsiniz. Youtube’da  https://www.youtube.com/channel/UCC8t2yUG8VsN1MwEF-SEn_w Böyle bir kanal keşfettim ve bu kanal sesli kitaplarını burada paylaşıyor. Sadece kendi kitapları değil başka kitapları da buradan okuyor.  Bu birey, youtube’dan bu şekilde ayda 10 bin TL’ye yakın bir kazanç elde edebiliyor ve tek yaptığı kitap okumak. 

Temettü Hissesi Almak 

Borsada temettü ödeyen bir hisse senedi almak, iyi bir gelir kapısı olabilir. Ancak bunun için yatırım sermayesi gerekir. Borsada temettü ödeyen şirketlerin yıllık temettü ödemelerinin oranı yaklaşık yüzde 10 civarında. Temettü dediğimiz şey, aslında kâr payı. Şirketler kar ediyor ve bu karları yatırımcılara bölüştürüyorlar. Bu kardan aldığınız payına da temettü deniyor. Diyelim ki x şirketine 100 bin TL yatırdınız ve bu şirket size yılda yüzde 10 temettü verecek. Bu durumda şirketten alacağınız yıllık kâr payı 10 bin TL’dir. Yani sadece 100 bin TL ile yılda 10 bin TL gelir elde edebiliyorsunuz. Borsa İstanbul’a bakmanızı tavsiye ediyorum. Temettü hissesi ödeyen çok fazla şirket var. 

  

Tabi ki temettü geliri garanti değil. Şirket ne kadar kar etmişse ona göre kâr payı dağıtıyor. Örneğin şirket karının yarısını yatırımcılara dağıtıyorsa, ve piyasa değeri bu yıl düşmüşse temettü oranı artabilir tam tersi bir durumda temettü oranı azalabilir. İşin ucunda risk var ve kaybetmek de var. 

  

Anket Doldurarak Para Kazanma

 

Anket doldurarak para kazanma son zamanların en çok merak edilen para kazanma yöntemlerinden birisidir. Yapılacak tek şey, size gelen anketleri tek tek cevaplamak hepsi bu kadar. Anket doldurarak gerçekten ek gelir elde eden insanlar da var ve bu işi geliştirip ana geliri haline getiren insanlar da var. Günde 100 anket dolduran insanlar tanıyorum ve gerçekten çok iyi ek gelir elde ediyorlar. Tabi buna tam zamanlı bir iş olarak bakmamak gerekiyor. Tam zamanlı işinizden istifa edip anket doldurarak ev geçindirmek biraz kulağa tuhaf geliyor, ancak buradan faturanızı ya da kiranızın bir kısmını ödeyebilecek kadar para kazanmanız çok doğal. 

  

Bazı anket doldurma siteleri ise, para vermemeyi tercih ediyor. Tüm bunların yerine market çeki veya alışveriş çeki veriyorlar. Örneğin 10 tane anket doldurduğunuz zaman herhangi bir alışveriş yerinde 200TL üstü alışverişlere 50 TL indirim kazanıyorsunuz, ya da 100 anket doldurduğunuzda n11’den alışveriş yapmak için 20-30 TL’lik çek veriyorlar. Bu şekilde hediye yöntemiyle çalışan siteler de var.  Ekşi sözlük de bu konuyla ilgili detaylı bir paylaşım da olmuş, anket doldurarak para kazanma .

Bu konu için önerdiğim bir site, benderimki.com

Müzik Dinleyerek Para Kazanma 

Bu para kazanma yöntemi akla çok tuhaf gelebilir ancak gerçekten de tuhaf bir yöntem. Müzik dinleyerek para kazanmanın aslı aslında şuradan geliyor. Bildiğiniz gibi sanatçılar spotify ya da başka yerlere müzik ekleyerek para kazanıyorlar. Spotify her 1.000 dinlenme için ortalama 6 dolar civarında bir ödeme yapıyor. Spotify ‘dan para kazanmak isteyenler de bazı kişilere şarkı dinlettirme işi veriyorlar. Bu gibi sitelerde spama takılmadan şarkıları dinliyor ve para kazanıyorsunuz. Birden fazla hesap kullanarak 3-4 farklı telefon ve bilgisayardan dinlenince çok iyi paralar kazanılabiliyor. 

  

Müzik dinleyerek para kazandıran sitelere her bin dinlenme için en az 3 dolar ödeme yapılıyor. Siteler de bu işi 1000 dinleme için 2 dolar ödeme gibi bir fiyattan dinleyenlere sunuyor. Buna göre bir kişi, şarkıyı bin defa dinlerse 2 dolar yani 14 TL kazanıyor. Her gün dinlenecek şarkıların linkleri atılıyor ve sizlerde buna göre şarkıları dinleyerek para kazanıyorsunuz.  Bu şekilde birkaç ayda 100 dolar kazanan pek çok kişi mevcut. Ödeme limitleri genelde 20-30 dolar oluyor.  

Müzik Dinleyerek Para Kazandıran Siteler

1- Slicethe Pie 

2- Radio Loyalty 

3- Hit Predictor 

Adsense ile Para Kazanma 

Adsense ile para kazanma yöntemlerini muhtemelen çoğunuz bilmiyorsunuzdur. Adsense içerik yayıncılarına reklam veren ve bunların karşılığında tıklama başına ödeme yapan bir sitedir. Yani reklam verenler Google Adwords’e reklam verir. Google Adsense de bu reklamlar sitelerde yayınlar. Adsense ile çalışmaya başladığınız zaman Google reklamlarından kazanç elde etmeye başlarsınız. Adsense firması ile çalışmadığınızdaü, çoğu zaman bir reklam veren aramanız gerekir . Adsense reklam veren aramanıza gerek kalmadan reklamları sitenizde yayınlıyor ve bunun karşılığında sizden yüzde 38 komisyon alıyor. Örneğin 100 TL değerindeki bir reklam gösteriminden 62 TL ödeme alabiliyorsunuz. 

İlginizi Çekebilir:  İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Google Adsense ile para kazanma eylemine başladıysanız ödemeleriniz 200 TL eşiğe ulaşmadan yatmaz. Ayrıca adsensenin istediği pin doğrulaması da bulunur. Pin doğrulaması olmadan da ödeme alamazsınız. Pin adresinize posta yoluyla gönderilen bir doğrulama şifresidir. Hesabın size ait olduğunu doğrular. Google Adsense’den pin istediğinizde 2 ay içerisinde adresinize ulaşması gerekir.  

 

Google Adsense ile elde ettiğiniz kazançlar ayın 21’ide banka hesabınıza yatırılır. Ancak şunu da bilmek gerekir, Adsense ile para kazanabilmek için youtube veya sitede paylaştığınız içeriklerin özgün içerikler olması gerekir. Kopya olarak paylaşılan içeriklerden hem para kazanamazsınız hem de Adsense  reklam yayınlamayı kesip sizi banlayabilir. Adsense ile kazanacağınız para çok değişkendir. Günde 10 bin hit alıp 20 lira kazanan da var, 300 lira da o yüzden net bir şey söylemek mümkün değil. 

 

Blog Yazarak Para Kazanma 

Blog yazarak para kazanma eylemi de yine Google Adsense üzerinden gerçekleştirilen bir eylem ya da daha çok öyle diyelim. Blog yazarak Google Adsense dışında para kazanabileceğiniz bir diğer alternatif ise şudur, bloglarınızdan tanıtım yazıları veya firma tanıtımları alarak para kazanabilirsiniz, bunun işin buraya tıklayarak ekşi sözlükte neler bahsedildiğine bir göz atabilirsiniz.  Adsense kullanmıyorsanız, blog yazarak para kazanmak için iyi bir hite sahip olmalısınız. Diyelim ki bir magazin blogu açtınız. Magazin işleri ile uğraşan bir websitesini veya bir ürünü tanıtabilirsiniz. Ancak böyle bir tanıtımın gelmesi için bile en azından günde 10 bin hit alabiliyor olmanız gerekir.  Günde 10 bin hit alıyorsanız sitenizin tek bir reklam bölümü için bile günlük 50-100 TL kira ücretleri isteyebilirsiniz. Sitenizde 4-5 reklam alanı olduğunuzu düşündüğümüzde hepsi kiralandığında günde 400 TL’ye kadar kazanabiliyorsunuz.  

 

Gezi blogu açtığınızda da aynı şeyler olur. https://www.birhayalinpesinde.com/ Bu siteye bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Bu sitede paylaşılan içeriklerin çoğu çok yüksek okunma sayılarına sahip, kesin bir bilgimiz olmasa da sitenin günde ortalama 15 bin hit aldığını düşünüyoruz. Böyle bir sayfaya sahip olduğunuzda tur şirketlerinden gezi firmalarından reklam alabilirsiniz. Tek bir reklam alanı için aylık 4-5 bin TL kira bedeli isteyebilirsiniz. Tüm bunlarla uğraşmak yerine sadece adsense ile bile bu siteden ayda 4-5 bin TL gelir elde etmek mümkün, hatta daha fazla. 

Youtube ile Para Kazanma 

Youtube ile para kazanmak son derece kolay ama bir o kadar da zordur. Bir  youtube kanalı açtığınız zaman, o kanalın para kazanmaya başlaması için 1,000 aboneye ulaşması gerekir. Youtube, kurallar gereği, bir youtube kanalının para kazanabilmeye başlaması için 1,000 aboneye sahip olması ve tüm videolarının toplam 240 bin dakika izlenmiş olmasını istiyor. Youtube’da eskiden para kazanmak daha kolaydı, bir kanal açıp 2-3 video attıktan sonra adsense onayı alabiliyordunuz, şimdi para kazanabilmek için, bin aboneye ulaşmak gerekir. İçerikleriniz çok kaliteliyse bile bu kadar aboneye ulaşmak için 50-100 bin arasında izlenmeniz gerekir çoğu zaman. 

İzlenme dakikasından bahsetmiştik. Bahsedilen bu izlenme dakikaları bir videonun kaç dakika seyredildiğine göre belirleniyor. Yani 1 izleyici videoyu 6 dakika izlemişse, 6 dakika izlenme süresine sahipsiniz demektir. 240 bin dakika izlenme süresine sahip olmak için her bir izleyicinin ortalama 2 dakika boyunca videolarınızı izlediğini düşünürsek 120 bin izlenme almanız gerekir. İzlenme dakikası daha düşükse almanız gereken izlenme sayısı da artmaktadır. 

Youtube ile para kazanma aşamasına geldiğiniz zaman yapmanız gereken çok şey var. Her şeyden önce, kaliteli ve özgün içerikleri kanalınıza yüklemeniz gerekir. Özgün olmayan içerikten para kazanamazsınız. Özgün olarak yüklediğiniz içerikleri kanala yüklediğiniz zaman adsenseye başvurabilir ve para kazanabilirsiniz.

Adsense içeriklerinizi onaylarsa para kazanmaya başlarsınız. Ne kadar para kazanacağınız izlenme süresine ve videoların içeriğine göre değişmektedir. Youtube’da ne izlenme sayısına ne de abone sayısına göre para kazanırsınız, sadece reklam tıklamasına göre gelir elde edersiniz. Mesela 100 bin izlenen bir video ile 10 milyon izlenen bir video aynı geliri elde etmiş olabilir. Şaşırdınız değil mi, izlenme süresi dolaylı yoldan kazanca etki eder ancak doğrudan etkilemiyor. 

 

Youtube’da her bir 1.000 izleme dakikası için ortalama 1 TL civarında bir kazanç sağlarsınız. Son 1 ayda ki istatistiklerinize bakın. 100 bin izlenmeye karşılık 600 bin dakika izlenme mi elde ettiniz muhtemelen 600 TL civarında para kazanmışsınızdır.   

 

Öte yandan Youtube’da sadece 2.000 TL parayla hemen gelir elde etmeye başlayabileceğiniz, para kazanabileceğiniz bir yöntem de var, ancak bunu burada net bir şekilde paylaşamayacağım. Sitemizi takip etmeye devam ederseniz, belki ilerde paylaşabilirim. 

 

Yandex Toloka’dan Para Kazanma 

İnternetten para kazanma furyası bir dehşet gibi artmış durumda.  Öğle aralarında veya işten arta kalan zamanlarda ofisinizde ekstra gelir elde etmeyi kim istemez. Yandex Toloka bunu sağlıyor. Yandex toloka, sizlere herkesin yapabileceği basit görevler veriyor. Bu görevleri tamamladığınız zaman internetten gelir elde edebilirsiniz. Yandex toloka ile evini geçindiren elbette yok, ancak her ay düzenli olarak 100-200TL kazanabilen çok fazla insan var. Üstelik bunu günde 15-30 dakika falan ayırarak yapabiliyorlar. Yandex Toloka ’ya kayıt olduğunuzda size basit görevler verir. Örneğin ses kayıtlarının doğru olmasını teyit etme, Yandex ’teki sitelerin içeriği başlıkların doğruluğunu kontrol etme gibi, her bir görev başına eskiden en az 0,03 dolar ödüyorlardı ve bu görevler 1-2 dakika sürerdi. Şimdi ise herkes Toloka’dan para kazanmaya başlayınca ücretler görev başı 0,01 dolara kadar düştü. 

Ben şahsen yandex toloka ile para kazanma eylemini günde 15 dakika ayırarak hatta bazen otobüste gerçekleştirebiliyorum ve verilen görevlerden günde 0,50-1 dolar arasında kazanç sağlanabiliyor. Sadece 15 dakika uğraşmanız veya belki biraz daha fazla işi daha cazip kılıyor. Ben telefon ve internet faturalarımı buradan kazandığım para ile ödüyorum. 

Udemy ile Para Kazanma 

Udemy ile para kazanma eylemi sıkça gerçekleştirilen bir para kazanma eylemi değil. Udemy bir ders paylaşım platformu, bu platformdaki dersler ücretli ve dersleri alan kişiler karşılığında bitirme diploması alıyorlar. Burada ders veren herkes konusunu biliyor ancak herkesin uzman olduğunu söylemek doğru değil. Zaten en çok parayı uzman olan kişiler kazanıyor.  

Burada herhangi bir konuda ders üretiyor ve bunu paylaşıyorsunuz. Mesela internette para kazanma eğitimi gibi veya yatırım ile alakalı bir ders de olabilir, her şey olabilir. Udemy üzerinden para kazanma eylemine başlandığı zaman, dersleriniz satılıyor demektir. Udemy satılan her bir ders için yüzde 50 komisyon alıyor, ancak bu komisyon Udemy’nin sizin için bulduğu müşteriler için. Örneğin ben eğitimimi satmak için uğraşamam, eklerim ve Udemy reklam yaparsa satarım diyorsanız işte bu durumda toplam fiyatın yüzde 50’si kadar komisyon ödemeye razısınız demektir. Diğerinde ise, reklam ve tanıtım kampanyalarını siz yönetirsiniz ve udemy sizin eğitimlerinizi pazarlamaz. Bunun karşılığında her bir satış başına yüzde 3 komisyon kazanıyorsunuz. Yani eğitiminizi 50 TL ise, satış yaptığınızda 1,5 TL civarında bir kazanç elde edebiliyorsunuz, aynı eğitimi Udemy pazarladığında ise 50 TL’lik eğitimin satışından 25 TL gelir elde edersiniz. 

 

İkisinin arasında ne farkı var? Aslında çok fark var. Eğer bir kitleniz varsa kendi kitlenize reklam yönlendirerek satışları bu platformdan yapabilirsiniz. Bu şekilde yüzde 3 komisyonla derslerinizi satabiliyorsunuz.  Ancak, şunu da hatırlatmakta fayda var, Udemy’nin yüzde 50 komisyonlu satışlarını engellemek mümkün değil. Yani Udemy reklam yaptığı için satarsanız yüzde 50 komisyon hesabınızdan kesiliyor. 

 

Makale Yazarak Para Kazanmak 

Pek çok kişinin bilmediği bir para kazanma yöntemi, dışarıdan bakıldığında ne var yazarım diyebilirsiniz, ancak işin içerisine girdiğiniz zaman öyle olmadığını anlamak çok zamanınızı almayacak. Seo uyumlu ve anahtar kelime analizi yapılarak makale yazabilmek için ve yazdıklarınızın okunabilir olması için, 1-2 yılınızı bu işe vermelisiniz. Her şeyden önce her konuda makale yazabilmek yetenek gerektirir. 10 yıldır futbolla ilgileniyor ve bu alandaki çok fazla yazıyı okuduysanız, bu alanda yazabilirsiniz, ancak bir ekonomi makalesi yazmak için daha önceden en az 200 ekonomi makalesi yazmış olmak kadar bilgi birikiminizin olması gerekir. Aksi takdirde bu iş gerçekten çok zor. 

 

Makale yazarak para kazanmak için kullanabileceğiniz adresler nelerdir? Diyelim ki bu işi kavradınız ve ben yapacağım dediniz ne kadar kazanırsınız? 

 

1- R10.NET 

2- İyimakale.com 

3- icerik.net 

4- yazkazan.net 

5- yazankazanir.com 

 

Yukarıdaki siteler, makale yazarak para kazanabileceğiniz onlarca siteden bir kısmı sadece, Makale yazarak kazanacağınız para ne kadar hızlı yazdığınızdan ne kadar kültürlü olmanıza göre değişir, herkesin yazı stili ve çalışma şekli de farklıdır. Kimi günde 10 bin kelime makale yazar ve ayda 3-5 bin TL kazanır. Kimi günde 3 bin kelime yazarak aynı parayı kazanır. Yine kimisi 5 bin kelimeyi 10 saate yazar, kimisi ise 2 saate. Çalışma süreleri ve harcanan emek aynı olmadığından kazanç değişir. Aşağıda makale yazarlarının 100 kelime başına aldıkları fiyatlar ve elde ettikleri ortalama kazançları verdik. İşte makale yazarak para kazanma. 

İlginizi Çekebilir:  İnternetten Para Kazanmanın Püf Noktaları

Acemi Yazar 

Makale yazalı 1 sene olmamışsa, acemi yazarsınız demektir. Piyasa fiyatlarına göre acemi yazarlar her bir 100 kelimelik yazı için ortalama 1,30 TL gelir elde eder. Henüz bunu bir iş haline dönebilecek kadar hızlı yazamamakta veya bilgi dağarcığı olmamaktadır. Aylık kazançları değişkendir, muhtemelen günde 2-3 saat çalışarak ayda 500-700 arası kazanabilirler.  

Genel Hatalar: Yazım kuralları, imla hataları, akıcılık, giriş gelişme sonuç, seo 

Standart Yazar 

En az 2-3 senedir bu işi yapan yazarlar standart yazar olur. Piyasada standart yazara 100 kelime için verilen ücret ortalama 1,50 TL’dir.  Bu fiyata çalışıp da gayet iyi yazı çıkaran çok fazla yazar vardır. 

Genel Hatalar: giriş gelişme sonuç, seo 

Uzman Yazar 

En az 4 yıldır bu işi yapan kişi, artık uzman olabilecek kadar bilgi dağarcığı gelişmiştir. Uzman yazarlar 100 kelimelik içerik için ortalama 2 TL talep ederler. Günde 2-3 saat çalışarak ayda 2 bin TL’ye kadar kazanabilirler.  

Genel Hatalar: Genelde yoktur.  

Profesyonel Yazar 

4 yıldan fazladır bu işin içinde ve uzman yazarın makalesinde bile en az 4-5 hata bulabilecek kadar işi iyi bilen yazarlardır.  100 kelime için standart bir fiyat yoktur. 3 TL de isteyebilirler, 10 TL’de.  

 

Döviz ile Para Kazanmak 

Sıkça kullanılan para kazanma yöntemlerinden biridir döviz ile para kazanma. Döviz ile üç şekilde para kazanılır genelde, 

1- Döviz faizi ile para kazanmak 

2- Kur Artışı ile uzun vadede kazanmak 

3- Kur farkı ile kısa vadede kazanmak 

 

Döviz Faizi ile Para Kazanmak 

Dövize verilen faiz genelde azdır ve yatırım yapmanın temel amacı TL’nin değer kaybından para kazanmaktır. Ancak bazı dönemlerde dolara ödenen faizler yüzde 4’e kadar çıkabiliyor, bu gibi durumlarda döviz faizi ile para kazanmak karlı hala geliyor. Dolar yüzde 20 çıktığında yüzde 4 de ekstra faizden kazanıyorsunuz. Bu şekilde iyi bir gelir elde eden çok fazla yatırımcı var. 

 

Kur Artışı ile Uzun Vadede Kazanmak 

Türk Lirası sürekli olarak değer kaybeden bir para birimi, aslında dünyadaki bütün paralar değer kaybediyor çok azı hariç. Ancak TL’deki değer kaybı doların 5-10 katı kadar, bu nedenle TL’nin 1 senede kaybettiği değeri, Amerikan Doları anca 10 senede kaybedebiliyor. Bu da doların sürekli olarak fiyatının artıyormuş gibi gözükmesine neden oluyor, aksine tam tersi TL değer kaybettiği için bize yükseliyor gibi geliyor. Örnek verelim, bundan 8 yıl önce bir dolar 1,5 TL idi, şimdi 7 TL. 

Kur Farkı ile Kısa Vadede Kazanmak 

Buda sıkça yapılan bir yöntem. Kur farkı ile para kazananlar ufak tefek fiyat hareketlerini yüksek miktarlarla yaptığı için para kazanabiliyor. Örneğin 1 doları 7,02’den alıp 7,07’den satarak ortalama 100 bin lira başına 600-700 TL kar edebiliyorlar. Söz konusu miktar 1 milyon TL olduğunda kazanılan tutar 7 bin TL’ye çıkmış oluyor.  

 

Dolar gün içerisinde bu kadar hızlı hareketleri kolay yapıyor. Bu nedenle bu hareketlerden günlük para kazanan yatırımcılar var, ancak bu demek değil ki her zaman kazanıyorlar. Yıllık hesap hareketlerine baktığınız zaman en fazla yüzde 30 kara geçmişlerdir. Çünkü 10 işlemin 7’si zararla kapanabiliyor. Ayrıca bu bir sermaye piyasası, dolar alıp satarak para kazanmak garanti bir kazanç değil, risk çok büyük. Birden sadece birkaç saate binlerce lira kaybedebilirsiniz, daha da kötüsü sermayeyi tamamen batırabilirsiniz. 

 

Altın ile Para Kazanma 

Altın ile para kazanma da sıkça tercih edilen para kazanma yöntemleri arasında. Altın yatırımından para kazanmak evet zor bir şey değil, ancak uzun vadede. Kısa vadede yapılan altın yatırımı genelde yüksek getiriler elde etmenizi sağlamaz.  Altın yatırımı ile para kazanmak için birkaç yöntem var, 

 

1- Değer Artışı ile Para Kazanma 

2- Faizden Kazanma 

3- Kar Payından Kazanma 

4-  Altın Yatırım Fonlarından Kazanma  

5- Altına Dayalı Bes’ten kazanma 

 

Değer Artışı ile Para Kazanma 

En basit yöntemdir. Gidersiniz bir kuyumcuya veya bankaya ben şu kadar altın almak istiyorum alın nakiti der, altını alırsınız evet bu kadar basit. Altın değer kazandıkça bozdurduğunuz altından para kazanırsınız. 

Kar Payından Kazanma 

Çok kullanılan bir yöntem değildir, altınlarınızı katılım bankaları alır ve ticaret için finansmana ihtiyaç duyan ancak faiz ödemek istemeyen kişilere verir. Kişi ticaretinde kar elde etmişse, elde ettiği karın yüzde 45’ini size anaparaya ek olarak öderler. Mesela 1 kilo altın borç verdiniz diyelim, o bu altınları kullanarak bir yılda 50 gram kadar altın kar etti.  20-25 gramı size kâr payı olarak ödeniyor. Kar etmemişse ödenmez, ancak anapara ödenmesi garanti ediliyor. 

Altın Yatırım Fonlarından Kazanma 

Altın yatırım fonları bulunur, altın ve ona ek olarak sermaye piyasası veya türev araç içeren fonlar, bu fonlara yatırım yaparak para kazanabiliyorsunuz. 

Altına Dayalı Bes 

Biriktirdiğiniz her bir 4 gram altına karşılık sizlere devlet katkısı veriliyor. Bu katkı tutarı 1 gram.  Yani Bes’te 10 yılda 1 kilo altın biriktirdiniz diyelim, bu birikimin 250 gramı devlet katkısı olarak size ödeniyor. Toplam 1,250 kg altın geri almış oluyorsunuz, emeklilik yaşı gelene kadar da paranızı çekemiyorsunuz.  

 

“En Garanti Para Kazanma Yolları” üzerine 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir