Reklam Alanı
Reklam Alanı
youtube seyahat kanalı sahibi olmak
Sosyal Medya 530 1

Youtube ’da Seyahat Kanalı Sahibi Olmak

Youtube ’da Seyahat Kanalı Sahibi Olmak

Youtube ‘da seyahat kanalı sahibi olmak gerçekten zor iş olsa gerek. Dünya keşfedilmeye açık bir yer. İçinde sonsuz sır barındıran ve yenilikleri günden güne artan dünyada birçok insanın hayali bu yenilikleri yakından görüp keşfetmek yani dünyayı gezmek. Son yıllarda ülkemizde de popüler hale gelen “gezginlik” kavramı bir çok insanın dikkatini çekmiştir. Ancak gezginlik veya seyyahlık günümüz dünyasında ekonomik nedenlerden dolayı yeni bir kavram ortaya çıkarmış ve buna “sırt çantalı gezginlik” adı verilmiştir.

youtube kamerası

Peki sırt çantalı gezginlerin diğer gezginlerden farkı ne?

Daha önce paylaştığımız Yurdışında Gezilecek En Güzel Yerler içeriğini okuyabilirsiniz. Ayrıca Vizyona Girecek Yeni Filmler yazımızında dikkatinizi çekeceğinizi düşünüyoruz.

Bu kavramı Türkiye olarak bir çoğumuz Youtube ‘da gördüğümüz seyahat içeriği üreten kanallardan tanıdık. Sırt çantalı gezgin olmak aslında tamamen maddi imkansızlıkların ortaya çıkardığı bir durum. Şöyle ki; insanlar gezmek istiyor ancak bu gezide yeterli maddi güce sahip olamayanlar hayallerini ertelemek yerine sırt çantalı gezgin olmayı tercih ediyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Youtube ’da Bilgi Kanalı Sahibi Olmak

Dünyada uzun bir süredir bu tarzda gezen bir çok insan var. Ancak ülkemizde henüz son yıllarda bu kavrama aşina olmaya başladık. Maddi yetersizliği bir fırsata çeviren sırt çantalı gezginler, son yıllarda Youtube ‘a içerik üreticiliği yaparak, maddi anlamda bir nebze de olsa kendilerine ve bütçelerine katkı yapabiliyorlar. Dünyayı bu şekilde gezen insan sayısı az denemeyecek kadar fazla ve yolda giderken bir yandan da hem kendilerinin görüp, tanıdığı kültürleri belki de hayatı boyunca hiç oralara gidip, göremeyecek insanlara içerik olarak sunuyorlar. Youtube bu anlamda her iki tarafa da yararlı bir iş yapma konusunda köprü oluyor.

youtube seyahat kanalı sahibi olmak

Peki sırt çantalı gezgin olarak bir Youtube içerik üreticisi nasıl olunur?

İlk aşamada gezgin olma kararından sonra toplanan çantaya bir de yüksek çözünürlükte ve her koşulda güzel çekimler yapabilen bir kamera eklenmesi gerek. Bu temel ekipman. Çünkü kaydedilen görüntülerin kalitesi izleyici kitlesi tarafından çok önemli görülüyor. Bu ekipmanın yanına bir de güzel ve HD ses alabilen mikrofon eklemekte fayda var. Çünkü kameraların mikrofonları her koşulda güzel ve istenilen ses kalitesini vermiyor. Bu nedenle sağlam ve uzun yıllar dayanacak, kalite konusunda içerik üreticisini üzmeyecek bir mikrofon en gerekli ikinci ekipman sayılabilir. Son ekipman olarak ise dünyanın birçok yerinde insanların hayran kaldığı manzaralar vardır ve bu manzaralara hep tepeden yani kuş bakışı bir açıdan bakmak isteyen insanlar vardır.

youtube kamerası

Drone ile çekim yapılması öneriliyor.

Bu kapsamda drone denilen hem uçabilen hem de çekim yapabilen bir açı kamerası edinmekte fayda var. Çünkü drone çekimleri izleyicileri büyülemekte ve izleyicilerin geri dönüş sağlama aşamasında çok önemli bir araçtır. Tüm bu ekipmanlara sahip olunduktan sonra çıkılan yolda içerik üretme aşamasında bazı önemli durumlar vardır. Bunlardan birisi gidilen ülkenin, şehrin veya o yerleşim yerinin kültürünü tanımak ve aslında yıllardır medyada insanlara gösterilen yerlerin aksine lokal yaşamları video olarak kaydetmek ve buna ek olarak güzel bir bilgilendirme konuşması ile izleyiciye aktarmak bu bağlamda hayli önemlidir. Çünkü insanlar televizyonun kendilerine sunduğu içerikleri yıllardır izliyor ve farklılık bulma umuduyla Youtube ‘da videolar izlemeye yöneliyor. Bu yönden izleyiciyi hayal kırıklığına uğratmadan ve sürmekte olan dünya turunun en ilginç yönlerini ve gidilen ülkelerin, insanların ve oralardaki yaşamların hakkında bilgi vermek izleyenleri memnun edecektir.

youtube seyahat kanalı sahibi olmak

Seyahat kategorisinde diğer bir çok kategoriye oranla çok iyi montaj, kurgu veya düzenlemeye gerek yoktur. Çünkü seyahat içeriği izleyenlerin büyük bölümü içeriğin kendisine odaklıdır ve bu içeriklerde çok olağanüstü bir kurgu veya montaj aramaz. Bu durumda aslında bir nevi seyahat içerik üreticileri rahattır. Çünkü zorlu ve saatler alan montajların üzerine gezip, içerik üretmek pek akıllıca bir iş sayılmazdı. Bu kategoride aslında içerik üreticisi Youtube Türkiye’de azdır. Çünkü genelde sırt çantasıyla gezen insanların maddi anlamda yeterliliği sağlayamaması buna etkendir. Buna ek olarak her gidilen ülkede internete ulaşım zorluğu ve ekipman anlamındaki pahalılık maalesef ki seyahat kanalı içerikleri üretmek isteyen yetenekli kişilerin önüne engel olarak çıkmaktadır.

youtube seyahat kanalı sahibi olmak

Ülkemizde bu işi gerçekten hakkıyla yapan bir elin parmağını geçmeyecek sayıda içerik üreticisi bulunmaktadır. Şimdilerde bu sayı yavaş yavaş artmaktadır. Çünkü üretilen içerikleri izleyen insanlar bir anlık hevesle işlerinden istifa ediyor, evlerini kapatıyor ve sırt çantalarını alıp, dünya turuna çıkıyorlar. Bu durum ise Youtube ‘a yeni seyahat kanalı içeriklerinin üreticisi olarak yansıyor. İnsanlara medeni cesaret veren bu içerik üreticileri kimi zaman güzel şeylere vesile olsalar da bazı zamanlarda bir anlık hevesle yola çıkanların başarısız olduğu da zaman zaman görülüyor. Bu nedenle bir seyahat içeriği üreticisinin işini yaparken gezisini nasıl sürdürdüğünü ve bu zamana kadar nasıl geldiğini izleyicisiyle paylaşması oldukça önemlidir.

Kampa Nasıl Gidilir, Kamp İçin Yapılması Gerekenler içeriği dikkatinizi çekebilir.

Bu kategorideki içerik üreticileri sadece gezmek ve tanıtmak yerine bulunduğu ülkelerden fiyat bilgisi ve tavsiye olarak restorant, hostel ve gezilecek yerler hakkında bilgi vermesi, oraya sonradan gitmek isteyecek insanlar için de bir rehber olma konumundadır. Bu nedenle doğru ve tutarlı olmak seyahatte altın kurallardan biridir. Akıcı ve anlaşılır bir anlatımla videolarını üreten kişiler, izleyiciler tarafından sevilir ve kanalları zaman içerisinde büyür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir