Reklam Alanı
Reklam Alanı
Tubu Çanta Modelleri
Güncel 180 0

Kadın Çanta Modelleri

Kadın Çanta Modelleri

Bildiğimiz üzere kadınların en çok özen gösterdiği aksesuarlardan biri de çantadır. Sizlerde fark etmişsinizdir ki genel olarak kadınların çok fazla çantası oluyor. Aslında bunun belli başlı sebepleri var ama buna daha sonra değineceğim. İlk olarak açıklamak istediğim konu; Kadınların aksesuarlara, kıyafetlere, ya da çantalara olan ilgilerinin sebebinin ne olduğudur. Aslında kadınların çantalara olan düşkünlüğünün ilk nedeni yaratılışlarıdır. Mesela küçük bir kız çocuğuna makyaj malzemelerinin ya da kadın çantalarının çekici gelmesi yaratılış iç güdüsünden dolayıdır. Bunun yanında ikinci neden de sosyal medya ve güzellik algısı. Artık kadın çantaları bile, kullanım alanına ya da ne kadar kullanışlı olduğuna bakılmaksızın etraftaki insanların dikkatlerini çekmek için ya da birileri “ne kadar güzel bir çantası var” desin diye satın alınıyor. Hal böyle olunca da kadınlar çantaları başta olmak üzere bütün kombinlerine dikkat ediyorlar ve her çantayı her yerde kullanmıyorlar.
Şimdi gelelim bu yazının asıl amacına. Bu gün burada genel olarak kadın çanta modellerinin neler olduğu, kadın çantalarının yapımında kullanılan malzemelerin neler olduğu ve kadın çantalarının kullanım alanlarından bahsedeceğim.

Kadın Çantası Modelleri

Omuz Çantaları

Omuz çantaları kadınların en çok tercih ettiği çanta modellerinden biridir. Ancak omuz çantaları da kendi içinde ayrılmaktadır.

Kapaklı Omuz Çantaları: Genel olarak sert malzemelerden yapılan ve belli bir kalıbı olan çantalardır. Çoğunlukla uzun zincirden askısı olan, kapaklı omuz çantaları gündelik hayatta çarşıya pazara giderken kullanmak için idealdir. Telefon, cüzdan, mendil ve anahtar gibi temel araç gereçlerinizi rahatça sığdırabileceğiniz bir kadın çantasıdır. Çoğunlukla olarak gençler tarafından tercih edilir.

Kova Çanta: Günümüzde pek kimse tarafından kullanılmasa da eminim ki gardırobun arka taraflarında ya da bazanın altında bir tane vardır. Kova tipi kadın çantaları 2000 ile 2010 yılları arasında özellikle genç kesim ve üniversite öğrencileri tarafından tercih edilmiştir. O yıllarda her iki gençten birinde kova çanta görülmekteydi. Alt kısmı nispeten sert bir malzemeden üretilmiş olsa da yapısı gereği ağız kısmı büzülerek kapatıldığından esnek bir çantadır. Günümüzde çok farklı tür kumaşlardan üretilmiş olsa da popüler olduğu yıllar renkli suni deriden üretilmekteydi.

İlginizi Çekebilir:  Gezegenimizin Su Kaynaklarına Bir Değişim Dalgası Geliyor

Kadın Omuz Çantası

Hobo Çanta: 2010 yılından sonra popülerliği artmıştır ve büyük hacmi ile dikkat çekmektedir. Hilal şeklindeki kadın çantası olan hobo daha çok hippi tarzını yansıtan hasır kumaşlardan ya da renkli iplerden yapılmaktadır. Gündelik hayat için uygun ve popüler olduğu yıllarda daha çok üniversiteli gençler tarafından tercih edilmiştir.

Askılı Çanta: Uzun askılı yapısı sayesinde çapraz kullanıma da elverişli olan kadın çantası birkaç farklı kumaş ve deriden üretilmektedir. büyük hacimli ve leke tutmaz kumaştan üretilenler çocuklu bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Küçük deri olanlar da daha çok yaşlı teyzeler tarafından (özellikle koyu kahverengi olanı) tercih edilmektedir.

Kol çantaları

İkizkenar çanta: günümüzde bu tip kadın çantalarını kullan pek kalmadı. Daha çok 80’li yıllarda kullanılan ikizkenar kadın çantaları uzun el tutamaçları ve siyah-krem renkleri ile ön plana çıkmaktadır.

Tote Çanta: Tote çantalar 20-30 yıl kadar önce çok fazla rağbet görmüştür. Ancak son 5 yıla gelene kadar kimse kullanmıyordu. Son 5 yıl içinde tekrardan popülerleşen ve şu anda da revaçta olan kadın çanta modellerinden biridir.

Kadın Kol Çantası

Baget çantalar: Şimdilerde gençler tarafından rağbet gören kadın çantalarından biridir. Genelde zincirli ya da kayışlı kol askısı vardır ve sert kumaşlardan imal edilmiştir. Bir kalıba sahiptir. Günlük kullanım için idealdir.

Sırt Çantası

Klasik Sırt Çantası: Çift kollu tasarıma sahip olan kadın çantası aslında unisextir. Erkekler tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Diğer çantalardan farkı ve en büyük avantajı kullanım kolaylığıdır. Çanta sırtınızda olduğu için günlük hayatta ya da sporda hiçbir şekilde sizi engellemez. Bu sebepten de hala gençlerin çoğu bu tarz çanta kullanmaktadır.

Torba Çanta: 7-8 yıl kadar önce hemen hemen her gencin sahip olduğu bir çantadır. Kadın çantaları arasında da yer alan ancak erkekler tarafından da kullanılan çantanın yapımı çok basittir. Çoğunlukla bezden üretilen bu çanta büzülerek kapatılır ve büzülen ipler aynı zamanda çantanın kolları görevindedir. Daha çok gençlerin dershaneye giderken kullandığı torba çanta plaj çantası olarak da kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'deki Özel Üniversiteler

El Çantası

El Çantası: Bu tip kadın çantaları genellikle özel gecelerde kadınların kombinlerini tamamlaması için kullandığı küçük hacimli kulpu ve askısı olmayan içerisine yalnızca telefon ve para koyabileceğiniz şık ve küçük hacimli çantalardır. Sert malzemelerden yapılır ve bir kalıba sahiptir. Dış kısmı kumaş, deri ya da parlak taşlarla kaplıdır.

Kadın El Çantası
Bilek Çantası: Tasarımsal olarak el çantasıyla arasında pek de fark olmayan bilek çantası, gerek hacim gerekse yapımında kullanılan malzemeler açısından el çantası ile aynıdır. Ancak bu tip kadın çantalarında el çantasından farklı olarak bilek askısı vardır ve bu da kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir