Reklam Alanı
Reklam Alanı
bitcoin
Kripto Para 245 0

2019 Yılında Bitcoin ’e Ne Olacak?

2019 Yılında Bitcoin ’e Ne Olacak?

2018 yılı, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için pek de iyi bir yıl olmadı. Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin ’in değeri, geçen yılın başından bu yana yaklaşık olarak yüzde 75 düştü. 2017 Aralık ayında Bitcoin ’in fiyatı yaklaşık olarak 20 bin dolar civarındaydı fakat 2018’in sonlarına doğru 3875 dolara kadar düştü. Diğer kripto para birimleri de değerini korumakta zorlanıyor. Ethereum ’un fiyatı 2017 ’nin sonunda 1000 dolar civarındaydı fakat şu an 100 doların biraz üzerinde yer alıyor. Kripto para sektöründe yer alan bazı firmalar, iflas ettiklerini açıkladı. Ayrıca, blok zinciri ile çalışan Steemit adlı sosyal medya platformu çalışanlarının yüzde 70’ini işten çıkardığını duyurdu.

bulut-madencilik

Bitcoin Eskisi Kadar Karlı Değil fakat Umut Var

Kripto paraların fiyatı düştükçe, kripto paralara yatırım yapmak daha az karlı hale geliyor ve yatırımcıların ilgisi de buna bağlı olarak azalıyor. Bu düşüşün arkasındaki en önemli sebeplerden biri de dünyaca ünlü finans kuruluşu olan SEC ’in Ağustos ayında Bitcoin ’i bir finansal varlık olarak tanımaması olarak biliniyor. Diğer bir sebep ise kripto paraların sahip olduğu güvenlik açıkları olarak dikkat çekiyor. 2018’in ilk yarısında güvenlik açıklarından dolayı 1 milyar dolar değerinde kripto para, kripto para borsalarından çalındı. Öte yandan Bitcoin, 2018 yılı içerisinde onuncu kuruluş yıl dönümünü kutladı ve kötü havalarda bile ayakta kalabileceğini gösterdi. Kripto paralar konusundaki uzmanlar, Bitcoin ’in 2019 konusunda çok farklı görüşlere sahipler. Kimleri umutluyken kimileri de Bitcoin ’in düşmeye devam edeceğini belirtiyor.

bitcoin

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin ’i Desteklemeye Devam Edecek

2018 yılında bazı bankaların kripto paraları için özel bölümler oluşturduğuna tanık olduk ve bu durum bazı alternatif yatırımlara yasallık kazandırıyordu. Bu durum, 2019 yılında da sürmeye devam edecek. Kripto para borsası olan Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, birçok bankanın kendi sistemleri ile entegre bir şekilde çalışmaya devam edeceğini belirtti. Goldman Sachs, Citigroup ve Morgan Stanley söz konusu bankalar arasında yer alıyor. Öte yandan dünya çapındaki birçok bankanın kripto paralara daha çok yatırım yapması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:  Kripto Para Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

crypto-para-mining

Birçok Perakendeci Bitcoin ’i Ödeme Yöntemi Olarak Kabul Edecek

Microsoft ve Starbucks gibi büyük firmalar, bilinen en önemli kripto para ödeme sistemlerinin geliştiricisi Intercontinental Exchange (ICE) firması ile anlaşma sağladı. ICE ile yapılan işbirliği sonucu kullanıcıların beğenisine sunulacak Bakkt platformu, müşterilerin paralarını kripto para birimine dönüştürüp markalardan alışveriş yapmasını sağlayacak. Dünyanın en bilinen kahve zincirlerinden biri olan Starbucks, bu dönüşümde önemli bir rol üstlenecek gibi duruyor. Starbucks’ın öncülük edeceği bu uygulamayı diğer işletmelerin de kullanması bekleniyor. Marketlerde ve diğer birçok perakendecide kripto paraları yakın zamanda harcamaya başlayabiliriz.

kripto-para

Bitcoin Hakkında SEC’ten Başka Bir Karar da Çıkabilir

Bitcoin’in SEC tarafından finansal varlık olarak tanınmaması, kripto para piyasasına önemli zararlar verdi fakat hala umut var. Öte yandan kripto para piyasasında yer alan birçok kişi, Bitcoin’i ve diğer kripto para birimlerini önemli bir ödeme yöntemi olarak görüyor fakat SEC, önümüzdeki aylarda kararını yeniden gözden geçirebilir. Eğer SEC’in kripto paralarla ilgili kararı olumlu yönde olursa, kripto para birimlerinde tekrar fiyat artışı görebiliriz. Bitcoin’in ve diğer kriptoların finansal bir varlık olarak kabul edilmesi, birçok yatırımcının Bitcoin’e dönmesini sağlayacak ve hükümetlerin Bitcoin’e olan bakışını da değiştirebilecektir. Tüm bunlara rağmen 2019, kripto paralar için gerçekten süprizlere açık bir yıl olacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir