Reklam Alanı
Reklam Alanı
Kripto Para 444 3

Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır – Satılır?

Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır – Satılır?

Kripto para piyasasının yeniden canlandığı bugünlerde sizlere Kripto Para rehberi hazırladık. Kripto para nedir, nasıl alını – satılır, altcoin nedir, nasıl işlem yapılır hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Son yıllarda dünyanın en önemli ekonomi gündemlerinden biri de kripto paralardır. Kripto para nedir denildiğinde akla hemen Bitcoin gelmektedir. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) şu an için kripto paraların başını çekmektedir ve ikili opsiyonlar en çok bu ikili arasında ifade edilmektedir. Örnek vermek gerekirse ADA (Cardano) binlerce altcoinlerden (küçük kripto paralar) bir tanesidir. Bunun değerini ifade etmek için 3 opsiyon kullanılır. Birincisi ADA/BTC (BTC karşılığı), ADA/ETH (ETH karşılığı) ve ADA/USD (Amerikan Doları karşılığı). Tabi bu işlemi Türk Koin Borsalarını kullanırsanız Türk Lirası karşılığını da görebilirsiniz. Fakat; uluslararası geçerliliği olan bahsettiğimiz 3 opsiyondur.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralarda Türk Lirası, Amerikan Doları gibi bir para sistemidir. Bilinen para sistemlerinden farklı olarak oluşturulma amacı; kriptografi şifreleme sistemleri sayesinde mümkün olan bir işlem ile dijital bilgi değişimi sağlamaktır. Bunun kullanım amacı ise dünyada insanların yapmış oldukları para işlemlerini %100 güvence altına almak ve çıkacak muhtemel yeni paraların oluşturulmasını kontrol etmektir. Bu noktada ilk çıkan kripto para ise 2009 yılında çıkan Bitcoin‘dir. Bugün piyasada binden fazla kripto para bulunmaktadır. Fakat bu paralar genel olarak alternatif kripto paralar olarak adlandırılır. Kripto paraların üzerinde hükümetlerin, merkez bankalarının bir kontrolü yoktur. Bir merkez tarafından kontrol edilmemektedir.

Kripto Paralar Nasıl Alınır, Nasıl Satılır ve Nerede Saklanır?

İlk önce kripto paralar nasıl alınır sorusuna cevap verelim. Türkiye’den kripto para almak için işlem yapan borsalar vardır. Örnek olarak vermek gerekirse BTCTürk, Koinim gibi Türkçe ve Türkiye’den işlem yapan birçok borsa bulunmaktadır. Banka hesabınızdan havale / EFT, Kredi kartı, Papara gibi seçenekler ile kullanacağınız kripto para borsasına para atarak işlem gören BTC, ETH, ADA, XRP vb kripto paralardan alım yapabilirsiniz. Trade adı verilen alım – satım işlemlerini yapmayacaksanız bir kripto para cüzdanı edinip aldığınız kripto paranızı saklayabilirsiniz yada alım yaptığınız borsada tutarak hiçbir işlem yapmadan da tutabilirsiniz. Burada tercih size kalmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Blockchain Nedir

Trade Nedir?

Trade adı verilen işlemler ise kripto paraların opsiyonlarıdır. Bu işlemler yapılması ise şöyle olur;

Örneğin; BTC alıp daha sonra bir alternatif kripto paraya dönüştürüp (mesela XRP) onların yükselişinden faydalanıp elinizdeki XRP’yi daha sonra gene BTC’ye yada ETH’ye çevirip başka işlemler yapabilirsiniz.

Bu konuda kesinlikle şu uyarıyı yapalım eğer trade konusu ile ilgili hiçbir bilginiz yoksa bu konuda yazılan yayınları, videoları izleyerek öğrenin. Öğrenmeden yapacağınız işlemler sizi maddi zararlara uğratabilir.

Dünyada en çok kullanılan kripto para borsalarının başında Binance gelmektedir. Neredeyse temeli sağlam, düzgün olarak kabul edilen tüm alternatif kripto paralar bu borsada işlem görmektedir. Ayrıca; coinmarketcap.com sitesinden bütün kripto paralar ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Resmi websiteleri, iletişim kanalları, hangi borsalarda işlem görüyor. Hatta sitenin alt tarafına doğru analiz grafikleri, istatistikleri vb tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

“Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır – Satılır?” üzerine 3 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir