Reklam Alanı
Reklam Alanı
Turpun faydaları
Sağlık 306 1

Turpun Faydaları Saymakla Bitmez! İşte 6 Muhteşem Faydası

Özellikle kış mevsiminde sofraların vazgeçilmez gıda ürünlerinden olan turp, faydaları saymakla bitmeyecek bir bitkidir. Yumru köklü bitkiler ailesinden olan turp, çeşit çeşit ve renk renk seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır. Tüm çeşitlerin ortak faydaları olduğu gibi her çeşidin kendine has ayrı faydaları da bulunmaktadır. Peki, saymakla bitiremeyeceğimiz turpun faydaları nelerdir?

Turpun Faydaları Nelerdir?

Öksürüğe İyi Gelir

Turpun faydaları arasında ilk sırada yer alan öksürüğe iyi gelmesidir. İster yemeklerin yanında yiyin; isterseniz de salatalara doğrayarak tüketin, turp harika bir öksürük ilacıdır.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüs Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Solunum Yolları Rahatsızlığı

Turpun faydaları arasında en dikkat çekici olan solunum yolları sorunlarına iyi gelmesidir. Özellikle de kara turp, harika bir akciğer ve solunum sistemi dostudur. Üst solunum yolları enfeksiyonlar, alt solunum yolları enfeksiyonları, akciğer su toplama sorunları, sigara dolayısıyla yaşanan akciğer sorunları, kara turpun tedavi ettiği sorunlardır. Yemeklerin yanında yenilmesi, bu sorunlar için etkilidir. Ancak daha etkili yöntemi ise şöyledir: Kara turpun içini dolmalık patlıcan gibi oyun; alt kısmında iğne deliği kadar bir delik açın ve içerisine bal doldurun. Bal turpun suyunu alarak delikten aşağıya boşalacaktır. Turp özütü ile karışan balı bir akciğer dostu olarak tüketebilirsiniz. Uygulamanın kötü bir koku bırakması ise işin negatif tarafıdır.

Turpun faydaları nelerdir

Böbrek Sağlığı

Özellikle kırmızı turp çok iyi bir böbrek dostudur. Çünkü sık sık idrara çıkmayı tetikler. Böylece böbrekler çalışır ve vücuttaki toksinler tahliye edilir. Bu da idrar yolları enfeksiyonlarının ve böbrek rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.

Sindirim Sistemi Sorunları

Turp, safra sıvısının artmasını sağlayan bir besindir. Dolayısıyla da sindirim sisteminin işlerliğini arttırarak besin alımını kolaylaştırır. Ayrıca hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldırır; gaz söktürücü olarak görev yapar.

C Vitamini Deposudur

Turp harika bir C vitamini deposudur. Bu özelliği sayesinde de vücudu soğuk algınlığına ve gribe karşı korur. Alınan C vitamini sayesinde yaralar erken iyileşir; eklem ağrıları son bulur; bağışıklık sistemi güçlenir.

Zengin Fosfor Kaynağı

Turp, en zengin fosfor kaynaklarından biridir. Bilindiği üzere fosfor, beyin sağlığı için son derece önemli bir mineraldir. Beyin vücudun kontrol merkezi olduğu için de tüm vücut için önem arz etmektedir. Alzheimer ve düşük seviyede unutkanlık için etkili çözümler sunan turp, hafızayı da güçlendirmektedir.

“Turpun Faydaları Saymakla Bitmez! İşte 6 Muhteşem Faydası” üzerine 1 yorum

  1. Alp Yenice dedi ki:

    Turpun faydaları ile ilgili yazınız çok yararlı. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir