Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 195 0

İşinizi Kolaylaştıracak 3 Google Arama Tüyosu

İşinizi Kolaylaştıracak 3 Google Arama Tüyosu

İnternet artık hemen hemen her eve girmiş durumda. Genel kullanım oranları da durumun ne boyutta olduğunu gösteriyor. Tabii ki söz konusu internet kullanımı olunca, aklımıza ilk olarak Google geliyor. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google sayesinde birçok bilgiye kolayca ulaşabiliyorsunuz. Peki, Google Arama püf noktaları hakkında ne kadar bilginiz var?

Detaylı arama yapmak ya da arama yaptığınız kelimelere daha kolay ulaşmak için bu püf noktaları kullanabilirsiniz. Google Arama püf noktalarına geçelim ve bu konuda daha fazla bilgi verelim.

Google Arama Yıldız İşaretlerinden Yararlanma

Yıldızlı arama işlevi, genelde uzun kelime öbekleri için kullanılıyor. Eğer bir kelime öbeği arıyor ve arayacağınız cümlenin tamamını hatırlamıyorsanız, bu durumda yıldızlı arama özelliğinden faydalanmanız mümkün. Bunun için tek yapacağınız şey cümlenin hatırlamadığınız kısmına ** işaretini koymak olacaktır.

Google sizin için bu boşlukları mantıklı bir şekilde doldurabilir. Genelde şarkı sözü ya da kitap isimleri aranırken, hatırlamadığınız bölümler için bu kısmı kullanabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz kısım eksik kelimenin sayısı. Eğer eksik kaldığını düşündüğünüz kelime sayısı biraz fazla ise bu durumda kullanacağınız yıldız sayısını arttırmayı deneyebilirsiniz.

Google Arama

Aramalarda Sadece Belli Siteleri Göstermek

Diyelim ki bir arama yapacaksınız ve bu aramanızla ilgili sadece belli başlı sitelerin gözükmesini istiyorsunuz. Mesela bir film arayacaksınız ancak bununla ilgili Instagram aramalarının gösterilmesini istemiyorsunuz. Bunun için kullanacağınız yöntemde oldukça basit.

Film için örneğimizden açıklayacak olursak, “Film Adı -Instagram” şeklinde arama yapmanız gerekiyor. Bu şekilde yapacağınız arama, sonuçlarda Instagram sitesine ilişkin bir bilginin yer almamasını yani aramalarda Instagram sitesinin olmamasını sağlayacak. Yine çıkarmak istediğiniz siteleri bu şekilde ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  YouTube Aylık 2 Milyar Oturuma Ulaştı...

Google Arama

Dosya Tipi Üzerinden Arama Yapmak

İnternette çokça sunum ya da resim aradığınız olmuştur. Bir ödev ya da genel bir konu hakkında sunum ararken ne kadar zorlandığınızı düşünün. Bunun nedeni Google Arama sonuçlarında sadece sunum dosyalarının değil, tüm sitelerin gösterilmesi. Bu sadece sunumlar için geçerli değil. Diğer dosya tipleri için de aynı durum geçerli. Peki siz sadece aradığınız dosya tipine göre Google Arama kullanmak istiyorsanız ne yapmalısınız?

Google Arama

Yapılması gereken aranacak kelimeden sonra dosya tipini belirtmek için “filetype: (dosya tipi)” ifadesini kullanmak olacaktır. Burada dosya tipi kısmına hangi dosya türünü arıyorsanız onu ekleyin. PDF, JPG gibi.

Google Arama püf noktaları için sunacağımız öneriler bu şekilde. Tabii ki bu listeyi uzatmak da mümkün. Konuya ilişkin sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir