Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 188 0

Google Sıralamasına Etki Eden 3 Etken

Google Sıralamasına Etki Eden 3 Etken

Teknokutu olarak bugünkü yazımızda websitelerinin Google sıralamalarında etki eden 3 maddeyi inceleyeceğiz

 

İster kişisel blog olsun, isterse firmanızın kurumsal sitesi herkes Google’da arandığı zaman ilk sırada çıkmak ister. Fakat, bu iş o kadar da kolay değildir. Bunun için Google kriterleri dediğimiz en önemli 200 maddesi bulunmaktadır. Bu 200 maddenin tamamı zaman içinde sizlere açıklayacağız. Bugün sıralamalar için en çok etki eden 3 faktör konumuz.

1. Özgünlük ve Bol İçerik

Bu konu aslında tahmin edilenden çok daha önemli. Sitenizde ne kadar çok özgün içerik olursa aranma sonuçlarında o kadar çok bulunursunuz. Bu konu SEO yapılan bazı sitelerde sorun olabiliyor. Bunun sebebi de kurumsal bir sitede ne kadar bir paylaşım yapılabilir sorusu. Kurumsal sitenizde düzenli olarak yapılan mesleki duyurular, firmanızın duyuruları ve yaptığınız işler ile ilgili yayınlanacak herşey aslında bir paylaşımdır.

Bu paylaşımların tamamı özgün olursa Google aranma sonuçları kesinlikle istediğiniz sonuçlara ulaşacaktır tabi geri kalan 199 madde ile beraber 🙂

2. Domain Yaşı

Bu konuda çok şey söylenir fakat şu bir gerçek ki hem yaşlı domainler hemde son süresi uzun yıllar olan domainler Google açısından daha güvenilir görülmektedir. Bunun bir sebebi de uzun zamandır olan bir site ve/veya birkaç yıllık domain ödemesi yapılan bir site bu işe ciddi yaklaşıyor güvenidir.

3. Site Hızı & Mobil Uyumluluk

Arkadaşlar hiçbirimiz yavaş bir site de gezinmek ve o sitede birşey bakmak istemeyiz. Site ne kadar hızlı açılırsa kullanıcılar o kadar çok sitenizde vakit geçirir. Yavaş bir site ise kullanıcı daha siteyi görmeden kapatıp başka bir arama sonucuna yönelecektir.

Ayrıca bugün Google aramalarının neredeyse %80i mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Mobilde düzgün açılmayan bir site tamamen kullanıcı kaybına sebep olacaktır. Kullanıcılar mobilde düzgün açılmayan sitelere bir daha aramalarda denk gelse dahi bir daha o siteyi tercih etmemektedir. Mobil uyumluluk kullanıcı memnuniyeti açısından oldukça önemli bir konudur.

İlginizi Çekebilir:  En Etkili 3 Dış SEO Yöntemi - 2019 Seo Teknikleri

Yeni başlayanlar için en önemli 3 konuyu ele aldık. Diğer yazılarımızda Google kriterlerini incelemeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir