Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 157 0

Google ‘dan Yeni Özellik Geliyor: Otomatik Silme

Google’dan Yeni Özellik Geliyor: Otomatik Silme

Google’dan kullanıcıların çok hoşuna gidecek yeni bir özellik geliyor. Bu yeni özelliğin adı Otomatik Silme. Peki nedir bu Otomatik Silme? Google kullanıcılarına daha iyi kullanım ve tecrübe sağlanması amacıyla kişisel verilerin saklanması konusunda artık kolaylık sağlanacağı ifade edildi.

 

Google’ın yeni özelliğiyle beraber kullanıcıların etkinlik verilerini ne kadar süre saklayacaklarına kendilerinin izin verileceğinin seçilmesi ve bilgilerinin 3 ile 18 ay arasında bir süre sonrasında otomatik silinmesini seçebilecekleri belirtildi.

GOOGLE ÖZELLİĞİNİ DUYURDU

Google resmi blog sayfasında yaptığı açıklamada;

“Google olarak ürünlerimizin herkese yardımcı olmasını amaçlıyoruz. Konum Geçmişi veya Web ve Uygulama Etkinliği ayarlarını açık konuma getirdiğinizde, bu veriler Google ürünlerinin sizin için daha kullanışlı olmasını sağlayabiliyor. Örneğin hoşunuza gidecek bir restoran önermek veya bir önceki aramada kaldığınız yerden devam etmek gibi… Verilerinizi özel ve güvenli şekilde tutmak için çalışırken, sizlerden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda verilerinizi yönetmeniz ve silmeniz için daha kolay yöntemler sunmamız gerektiği sonucuna vardık. Halihazırda Konum Geçmişi ve Web ve Uygulama Etkinliğinizi açma/kapama kontrollerine Google Hesap hizmeti üzerinden kolayca erişebiliyorsunuz ve dilerseniz verilerinizin tamamını veya bir bölümünü elle silebiliyorsunuz. Şimdi, bu seçeneklere ek olarak verilerinizi yönetmeyi daha da kolaylaştıran “otomatik-silme” kontrollerini duyuruyoruz.

Etkinlik verilerinizi ne kadar süreyle tutmak istediğinize ilişkin bir zaman sınırı seçtikten sonra bu süreden daha eski olan her türlü veri otomatik olarak ve sürekli şekilde siliniyor. Söz konusu kontroller ilk olarak Konum Geçmişi ile Web ve Uygulama Etkinliği için geçerli olacak ve önümüzdeki haftalarda kapsamı genişleyecek. Google’ın açıklamasınının devamında kullanıcılarının verilerini her zaman kullanıcılar için en uygun olacak şekilde yönetilebilmesi gereğine işaret edildi ve Bunun gerçekleşmesi için size en iyi kontrol imkanını sağlama konusunda son derece kararlıyız” sözlerine yer verdi.

BU ÖZELLİKLER İLE SPAM ÖNLENECEK

Bundan sonra hiç silinmeyen etkinlik verileri ile big data toplayanların da önüne geçilmesi de hedeflerin  arasında. Hem Google kullanıcılarının bilgilerinin gizliliği artırılmış hemde kullanıcılara istenmeyen maillerin önüne geçilecek. Şu an için yeni özelliğin ne zaman aktif olacağı henüz açıklanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir