Reklam Alanı
Reklam Alanı
seo_ve_backlink
Teknoloji 448 0

Seo ‘nun Hasat Zamanı : Backlink

Seo ‘nun Hasat Zamanı : Backlink

İnternetin bulunması ile birlikte günümüzde yeni tabirler ve yeni meslekler ortaya çıkmıştır. Bunlardan 2 tanesi olan Seo ve Backlink ‘i size detayları ile anlattık. İsterseniz backlink hakkında daha iyi bilgilere sahip olmak isterseniz Web Sitenize En İyi Backlink Hangisi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Gelin şimdi detaylara inelim.

Arama Motoru Optimizasyonu diye tabir edilen, internet sitelerinin pazarlama ve tutundurma faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlayan SEO ( Search Engine Optimization) bu tabirlerden sadece birisidir. Kısaca; SEO internet sitelerinin ziyaretçi dinamizmini arttırmakla beraber sitenin kıymetini de ziyaretçi nezdinde arttırmaktadır. Bunun yanı sıra özel pazarlama bilgisi ile söz konusu faaliyetleri yürüten ve koordine eden bireylere SEO Uzmanı denmektedir. SEO uzmanları beden ile çalışmaz ancak beden ile çalışan kişilerden daha fazla zaman ve efor sarf ederler. Türkiye’nin son Ordinaryus Profesör Doktoru olan Ali Fuat Başgil,  fikir işçisinin madenlerde kazma sallayan işçilerden daha fazla çalıştığını Gençlerle Başbaşa kitabında söylemektedir. Kaldı ki kendisini fikir işçisi olarak tanımlayan, okumayı ve araştırmayı seven herkes için SEO üzerine binlerce içerik internette mevcuttur.

SEO ’nun en büyük hedeflerinden birisi, web sitenizi SERP (Search Engine Result Page) dediğimiz, (Türkçesi: Arama Motoru Sonuç Sayfası), Google’ın popülaritesini yüksek olarak kabul ettiği ilk sayfalardan birisi haline getirmektir.

seo_ve_backlink

SERP’ te Yer Almak İçin Neler Yapılmalı

Esasında Arama Motoru Sonuç Sayfası’ nda yer almak ve web sitenizin yoğunluğunu arttırmak için web sitesi içinde ve web sitesi dışında tutundurma çabalarına girişmek gerekebilir. Dışsal olarak web sitenizin marka değerini arttırmak her ne kadar hususi gayret icap etse de bu içsel faaliyetlere ağırlık vermeniz sonucu zamanla oluşacak bir hadisedir.

İlginizi Çekebilir:  Yazılım Uzmanlığı Nedir?

Başlık ve Açıklama Alanı

SEO çalışmalarının içsel olarak önceliği, akılda kalıcı web sitesi başlığı( Title) ve dikkate şâyan açıklama alanı(Description) oluşturmaktır. Bu web sitenizin tıklanma oranını arttırmadaki en kayda değer faktördür.

Anahtar Kelime

Anahtar kelime, arama motorunda içerik sorgulayanların ve Google’ın bu sorguları sitenizle eşleştirdiği kelimelerden ibarettir. Anahtar kelime seçimi optimizasyonu, bütün sitelerin vazgeçilmezi olmakla birlikte web sitenizi Arama Motoru Sonuç Sayfası’ nda başa taşıyacak kilit öge konumundadır. Ancak yeni web sitesi oluşturanların en çok zorlandığı bölüm anahtar kelime seçimi olmaktadır.

seo_ve_backlink

Sayfa Yüklenme Hızı

Şu inkâr edilemez bir gerçek ki hiç kimsenin sizin sitenizin açılmasını bekleyecek kadar zamanı yoktur. SEO uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre kullanıcılar, site içindeki sayfaların açılma hızında bir yavaşlık tespit ederlerse, sitenizin ikamesi olan başka bir siteye gitmekle kalmayıp siteniz hakkında menfi bir düşünceye sahip oluyorlar. Bu yavaşlık kullanıcının internet hızı yüzünden meydana gelmiş olsa bile sitenizin mukabilinde başka bir siteye kaçmaması işten bile değildir.

Hasat Zamanı: Backlink

Şu ana kadar anlattıklarımı bir kefeye koyun, ardından Backlink ’ i başka bir kefeye koyun. Göreceksiniz ki bütün bu SEO tutundurma faaliyetlerinizin semeresini, şu güzelim Backlink ‘lerin sayfınıza akın akın geldiğinde alacaksınız. Backlink , başka internet sitelerinde sizinle aynı veya benzer içerik paylaşımı yapanların, sizin sitenizi misal göstererek kendi sayfalarında sitenizin adresini göstermeleridir. Alt paragrafta Backlink ’e bir misal vererek anlatalım.

seo_ve_backlink

“Taha Yelkenci, SEO tutundurma faaliyetleri hakkında çok geniş bir e-book hazırladı. Bu e-book’u incelemek için https://tahayelkenci.com/seo/ adresine gidebilirsiniz.”

Mesela burada bahsi geçen e-book’u incelemek isteyen okuyucular, linke tıkladığında siteye gidecek ve söz konusu site sahibinin Backlink ’i artmış olacaktır. Her ne kadar anlatması ve hayal etmesi kolay olsa da, sitenize gelen Backlink ’lerin artması zaman isteyen bir süreçtir.

İlginizi Çekebilir:  Virüs Bulaşmış WordPress Dosyaları Nasıl Temizlenir?

En iyi Seo yöntemleri ve Seo teknikleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir