Reklam Alanı
Reklam Alanı
Polen Alerjisi nedir?
Sağlık 344 0

Polen Alerjisi Belirtilerini Hafif Atlatmak İçin 11 İpucu

Kırmızı, kaşınan gözler ve burun akıntısı belirtiler polen alerjisi belirtilerindendir. Özellikle bahar aylarında birçok insan polen alerjisinden muzdariptir, ancak belirtilerden sonra ne zaman tıbbi yardım alınacağını gerçekten biliyor musunuz? Peki, polen alerjisi ile korona semptomlarını nasıl ayırt edersiniz?

Çoğu insan polen alerjisini hafifletmek için bir çeşit tedaviye ihtiyaç duyar. Birçoğu için, sadece reçeteli preparatlar yeterlidir, ancak tedavinin etkili olabileceği ilk semptomları hissettiğiniz anda preparatları almaya başlamak önemlidir.

Ne Zaman İlaç Alınmalı?

Polen için reçetesiz alerji ilaçları, hem tablet şeklinde, göz damlası hem de burun spreyi olarak eczanelerde mevcuttur. Bununla birlikte, reçetesiz preparatlar şikayetlerinizi hafifletmezse, polen alerjinizle ilgili tıbbi destek almanız gerekebilir.

Daha sonra bir doktor tarafından reçete edilen hem antihistamin hem de kortizonlu kortizon tabletlerine veya burun spreylerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Alerji kötüye giderse, hastaya uzun süre alerjik sorunlara neden olan alerjen içeren şırıngalar verilen hiposensitizasyon adı verilen bir alerji aşısı da kullanılabilir. Doz adım adım arttırılır ve böylece vücut alerjene alışır.

Astım semptomları ile polen alerjisi belirtileri yaşarsanız daima dikkatli olmalısınız. Nefes almakta zorlanırsanız acil yardım isteyin. Aynı durum polen alerjisi veya solunum problemleri olan küçük çocuklar için de geçerlidir.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüs Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Polen Alerjisi mi Yoksa Korona mı?

Polen alerjisi dikkat edilmesi gerekenler

Polen alerjisi ve covid-19 semptomları benzer olabilir, bu nedenle bulaşıcı koronavirüsü taşıdığınızı veya polenden alerjik reaksiyon geçirip geçirmediğinizi bilmek bazen zor olabilir. Halk sağlığı kurumunun alerji durumunda önerisi, hafif koklama, öksürme veya boğaz ağrısı belirtileriyle bile evde kalmanız ve alerji ilacı almanızdır.

İlaç yardımcı olur ve belirtileriniz kötüleşmezse, muhtemelen polen alerjisidir ve artık evde kalmanız gerekmez. Bununla birlikte, semptomsuz hale geldikten 48 saat sonrasına kadar evde kalmalı ve insanlarla temas kurmamalısınız. Bu nedenle, polenlere alerjik reaksiyon göstermemek ve yine çalışmak zorundayken işlerinizden uzak kalmamak için, polen ilaçlarına zamanında başlamak daha da önemlidir.

 Polen Alerjisini Azaltmak İçin 11 İpucu

 1. Evde polen yaymamak için açık havada olduğunuz zaman giydiğiniz kıyafetlerinizi değiştirin.
 2. Polen mevsiminde temkinli davranın. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamaya çalışın.
 3. Polen seviyelerinin daha yüksek olduğu günlerde pencereleri kapalı tutun. Polen seviyelerinin düşük olduğu gece veya sabah erken saatlerde polenler daha az yoğundur.
 4. Kıyafetleri veya nevresim takımlarınızı açık havada bırakmayın veya dışarıda kurutmayın, polen giysilere yapışabilir.
 5. Tercihen kapalı alanlarda ve çiğlerin polen taneleri bağlandığı sabahın erken saatlerinde dışarda egzersiz yapın.
 6. Çim alerjiniz varsa, çiğin polen tanelerini bağladığı sabahları çim biçin.
 7. Polenleri saçınızdan ayırmak için yatmadan önce saçınızı yıkayın.
 8. Sigara içmekten kaçının ve polen alerjisi tütün dumanı ile şiddetlendiğinden dumanlı ortamlardan uzak olun.
 9. Kürklerinde polen taşıyan evcil hayvanlarla temastan kaçının veya alternatif olarak kürklerine bulaşan polenleri yıkayın.
 10. Açık pencerelerden kaçının ve evinizde bulunan çiçekleri dışarıda bırakın.
 11. Ayrıca, yediğiniz bir şeyin polen alerjinizi tetikleyip tetiklemediğine dikkat edin. Polen alerjileri genellikle çapraz alerjilere sahiptir ve örneğin, özellikle polen mevsiminde sert meyveler, elma, armut veya fındıklara tepki verebilir.

Dikkatli davranarak ve önerileri dikkate alarak polen alerjinizi hafif şekilde atlatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir