Reklam Alanı
Reklam Alanı
Baymak Blyss BX Yoğuşmalı Kombi
Güncel 121 0

Baymak Blyss BX Yoğuşmalı Kombi Arıza Kodları

Baymak Blyss BX Yoğuşmalı Kombi Arıza Kodları ve Açıklamaları

Türkiye’de gelişmiş kombi sistemleri dendiği vakit akla sadece ve sadece Baymak firması gelmektedir. Kendi rakipleri ile çok net bir biçimde boy ölçüşebilecek ve Birçok kombi ve farklı özellikleriyle Baymak Yoğuşmalı kombi her zaman insanların sevdiği ve takdir ettiği marka ürünleri üretmekte Türkiye’de bir numaralı bir firma olmuştur. Firma normalde en sağlam modelini başka bir markadan üretmiş olsa da, müşterilerine profesyonel şekilde bir ürün sunmak adına ev kullanıcıları içinde değişik bir tasarım kombi yapmak istemişlerdir. Bu tasarım içinde gayet rahat ve güzel kullanılabilecek bir kombi dışında, sistemsel olarak da şirketlerin kullandığı şıklıkta ve profesyonellikte bu kombiyi üretmeye karar vermiştir. Bu amaçla piyasaya kimsenin tahmin dahi edemediği bir sürüm olan BLYSS BX kombisi çıkarılmıştır. Ancak Baymak Yoğuşmalı Kombi BLYSS BX serisini diğerlerinden çok daha farklı ve çok daha değişik üretmiş bir firmadır. Bu firmanın ürettiği diğer bir değişik ürün de BLYSS BX isimli yoğuşmalı kombidir. Bu kombinin en önemli özelliklerinin başında güzel bir sisteme sahip olması ve uyarı sisteminin basit kodlardan oluşuyor olması gelmektedir. Sistem gayet basit yapılmış olmakla beraber hata kodları sadece ısı derecelerini belirten lambaların üstünde yanıp sönmeye başladığında görülür. Genellikle suyun ısı derecelerini gösteren lambalar, yanıp söndüğü vakit sistem de bir arıza durumu mevcuttur. Bizde sizler için o arıza durumlarını açıkladık.

Baymak Blyss BX Yoğuşmalı Kombi

Baymak Blyss BX Yoğuşmalı Kombi Arıza Kodları

A01 Arıza Kodu: Her kombide olduğu gibi bu kombide de sıkıntının ateşleme problemi olmasından ötürü bu hata kodunu verdiğini görürüz. Bu hata kodu sistemin ateşlemesinin tam yapılamadığına ve vanalarla aktarılan gazın iyonize olmadan yanamadığına ve dolayısıyla su ısıtma işlemini yapamadığını göstermektedir. Diğer modellerin aksine bu kombi modellerinde sistemin ateşleme sorunu olduğu vakit asla ve asla çalışmaz. Bu durumda kombinin diğer işlevleri de çalışmaz. Bu durumda yapılacak en doğru çözüm kombiye gazın gidip gitmediğine bakmak olacaktır. Eğer vanalar açık ve gaz akışı devam ediyorsa, kombiyi bir saat içerisinde tam üç kere yeniden başlatın. Bu yeniden başlatma sonucunda eğer hala aynı hata veriyorsa büyük ihtimal ateşleme ve iyonize problarında bir sıkıntı var demektir. Vakit kaybetmeden teknik servis çağırmanız gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir:  Peak Türk Oyun Şirketi Zynga 'ya Satıldı

A03 Arıza Kodu: Bu hata kodu genellikle kombinin termostatının ya aşırı ısınmasında ya da işlevini yapamıyor olmasından kaynaklandığı için, termostat hatası olarak bilinir. Genellikle uzun süreli kullanımlarda termostatlar uzun süreli kullanımlar dışında bir de kısa devre gibi bir sorunla uğraştıkları için böyle problemlere maruz kalmaktadırlar. Ancak termostatın genellikle kablolarının kopması veya nemden ötürü kısa devre yapması da bu sorununun oluşmasına sebep olacaktır. Bu sorunu çözebilmek için mutlak suretle kombiyi yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bu durumu düzelinceye kadar yapmanızda fayda vardır. Bir gün içerisinde bu hata düzelmiyorsa, mutlaka termostatın ya kabloları kısa devre olmuştur ya da bizzat kendisi nemden dolayı kısa devre olmuştur. Mutlak suretle teknik servis çağırmanız gerekmektedir.

baymak yoğuşmalı kombi

E03 Arıza Kodu: Hava basınç valfi yani prosestat kombiler için kesinlikle en önemli parça olmaktadır. Çünkü kombilerin basınç dengesini ayarlayan ve kullanım suyunu uygun basınçla şebekeye veren bu parçanın arızası ciddi sorunlara yol açmaktadır. Sistemsel arızaların ciddisi olan bu kod uyarısında muhtemelen prosestat çalışmamaktadır. Eğer basınç hatası alıyorsanız, kombinin de çalışma ihtimali ortadan kalkacaktır. Çünkü bu modellerin prosestat olmadan çalışmalarına tasarımları ve güvenlikleri gereği asla müsaade edilmemektedir. Bu sebepten ötürü basınç dengesiz sağlanamayan veya tam basınç alamayan kombi sistemi kendini kapatacaktır. Bu durumda sizin pek yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Sonuçta prosestat en önemli parçalardan birisi olduğu için, tabii olarak tamiri de kolay olmayacaktır. Bu sebeple hızlı şekilde teknik servisi arayıp destek almanız gerekmektedir.

 

E05 Arıza Kodu: Sistemden çıkış yapan suyun ısı kontrolünü yapan NTC birimlerinin arıza yapmasıyla oluşan bir hata kodudur. Bu parça genellikle kalorifer sensörüdür. Kaloriferde ki ısıyı ve su miktarını ölçüp ona göre ana karta veri gönderen sensörler arıza yaptığı vakit sistemin su miktarını ölçmesine imkân yoktur. Bu sebeple su miktarını ölçerken bu sensörlerin önemini anlamak gerekmektedir. Bu sensörler devre dışı kaldığında Baymak kombi de otomatik olarak kendini kapatmaktadır. Sistemin arıza kodunu vermesinden sonra yapılacak en iyi iş teknik servise haber verilmesi ve bu konuda teknik destek alınmasıdır. Bu konuda bir teknik destek alınmaz ise daha büyük problemlerin çıkma ihtimali vardır. Bu sebeple ne tankın delinmesi ne de ana kart yanması iyi olur.

baymak yoğuşmalı kombi-2

E06 Arıza Kodu: Kullanım suyu NTC sensörlerinin tam çalışmaması veya su ölçümünün doğru yapılmaması sebebiyle bu hata kodunu sistem vermektedir. Bu hata kodunda Baymak kombi sistemden su çıkışına izin vermez. Bunun genel sebebi ise kombideki yükselen ısı veya gaz miktarının su ile temas ederek kullanıcıyı zehirlemesine engel olmasını sağlamaktır. Bu arıza genellikle aşırı ısı yükselmelerinde veya su çıkış ölçüm sensörlerinin ciddi şekilde hasar görmesinden oluşmaktadır. Bu durumda yapılması gereken şey ise sadece teknik servisi arayarak bu konuda yardım istemek olacaktır. Çünkü bu arıza kodu kendi kendine düzelecek türde bir arıza kodu değildir.

İlginizi Çekebilir:  Sevgiliye Hangi Çiçek, Neden Alınır

 

E10 Arıza Kodu: Suyun çok düşük basınçla gelmesi veya hiç gelmemesi durumudur. Diğer Yoğuşmalı kombi markalarında da aynı problemin çözümü bu markadakiyle de neredeyse aynı şekilde çözülmektedir. Sistemde genellikle şehir şebeke suyu dengesizliği veya su problemi varsa kombi bu hata kodunu verecektir. Bu hata kodunun geçmesi için şehir şebeke suyunun normale dönmesini bekleyebilirsiniz. Normale dönmesinden sonra su ile birlikte kombinin hata kodunu kaldıracağını görürsünüz. Ancak şehir şebeke suyu uzun süre normale dönmezse, sistem kilitlenebilir ve kullanıcı suyu şebekeye vermeyebilir. Böyle bir durumda ise sağ alt tarafta bulunan mavi su doldurucu valfi açarak sisteme su girişini ve akışını sağlayabilirsiniz. Aynı anda ise sistemdeki basıncın 1,5 bar olmasını sağlarsanız, sistemin genel olarak normal bir biçimde su akıtmasını sağlayabilirsiniz. Ancak mutlak suretle bu konuda teknik servis desteği almanız da gerekmektedir. Çünkü bu konu direk olarak tek başınıza çözebileceğiniz bir konu değildir.

 

E26 Arıza Kodu: Bu kombilerin en önemli özelliği iyonize ve çok hızlı bir ateşleme sistemine sahip olmalarından ötürü çok yüksek ısılarda gaz yakma potansiyeline sahiptirler. Bu durum genellikle sistemsel bir arızalara bile sebep olsa duruma göre ciddi sıkıntılarda yaratmaktadır. Örnek verilecek olursa, yüksek bir ısı tehlikesinde kombinin ciddi şekilde zarar görmek ihtimali vardır. Bu sebeple aşırı ısı yükselmesini ciddiye almanız gerekmektedir. Bu durumda Baymak Yoğuşmalı kombiyi yeniden başlatmalısınız. Kombinin üç yollu filtresi ile üç vanasını iyice kontrol etmelisiniz. Hatta kaloriferlerinin bile durumunu çok iyi incelemelisiniz. Eğer bunları yaptıktan hatta biraz da temizliğini yaptıktan sonra yeniden başlattığınız da durum normale gelecektir. Eğer gelmez ise hiçbir şey ile uğraşmayıp hızlıca teknik destek almak zorundasınız. Sizin için en ideali bu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir