Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilişim 186 2

Playstation 5 Özellikleri Ve İncelemesi

Konsol severlerin ve oyun meraklılarının heyecanla beklediği Playstation 5, Sony’nin 12 hazirandaki lansmanında duyruldu! Tasarım ve özellik bakımından geliştirme kat eden Playstation 5, gelişmiş tasarımı  ve içindeki güçlü parçalar ile karşımıza çıkıyor. Lansmanda sadece teknik özellikleri değil oyunları,tasarımı ve aksesuarları ortaya çıktı. Sony geniş kapsamlı bir lansman yaptı diyebiliriz. En dikkat çeken yeni özellik ise Sony’nin bu sefer 2 çeşit ürün sunması. Birinci ürün normal Playstation olarak karşımıza çıkacak, ikinci ürün ise digital edition olarak yani CD girişi olmadan sadece Sony mağazasından ürün alabileceğiz. Özellikleri ise şu şekilde:

İşlemci:  3,5 GHZ hızında 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU

Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, 2,23 GHz

RAM: 16 GB GDDR6 RAM

Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı

Yeni nesil oyun konsolunda Sony’nin yenilikçi bir anlayışa gittiğinizi söyleyebiliriz, işlemci olarak 8 çekirdekli güçlü bir AMD işlemci karşımıza çıkıyor.  Akıcı menü geçişleri, oyun performansı ve fps konusunda Playstation 4’e göre çok büyük değişiklikler olacağını düşünüyorum. Bu işlemci güçlü olduğu kadarda ekonomik. Ekran kartında karşımıza çıkan bir diğer AMD ürünü Amd Radeon RDNA, 2.23 GHZ’a kadar değişken hıza sahip olan bu ekran kartı. Sony’nin iddialarına göre 1080 Tİ işlemcisinden daha yeni ve daha güçlü. Playstation 5’in 4k 60 fps sınırlarını zorlayacağını ve birçok oyunu kasmadan ve donmadan hızlı bir şekilde oynayacağını söyleyebilirim. Ayrıca ekran kartı 8k özelliğinide destekliyor ve bu verilere göre Playstation 5’in görsellik ve performans konusunda çok güçlü olacağını düşünüyorum. Ek bilgilendirme olarak, 8k özelliğini kullanabilmeniz için monitörünüzün 8k özelliğine sahip olması ve desteklemesi gerekiyor. Ram kısmına baktığımızda 16 gb yüksek hızda GDDR6 ram kullanıldığını görüyoruz. Yüksek grafikler ve iyi bir hız için ramin önemi büyüktür. Playstation 4 de kullanılan 8 gb GDDR 5 rame göre bu ramin yaklaşık 100 kat daha hızlı olacak. Bu sistemin ne performans sunacağını satın aldıktan sonra göreceğiz.

playstation 5 fiyatı ve özellikleri

playstation 5 fiyatı ve özellikleri

Playstation 5’in Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Ülkemizde yükselen dolar kuru ile birlikte oyuncuların merak noktalarından biride ‘Fiyat’. Konsolun Amerika Birleşik Devlet’inde fiyatı 500 dolar olacak. Türkiye’deki gümrük vergisi, KDV ve TRT payı gibi ücretler eklenince konsolun Türkiye fiyatının 7000 TL civarlarında olacağını, oyunlarının ise 500-600 tl arasında olacağını söyleyebiliriz. Aksesuarların net fiyatı hakkında yeterli veri henüz bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir:  HP Dizüstü Bilgisayarlarda Pili Test ve Kalibre Etme - Windows İşletim Sistemleri İçin

 

Teknoloji ile ilgili daha çok içerik için sitemizi inceleyebilirsiniz.

“Playstation 5 Özellikleri Ve İncelemesi” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir