Reklam Alanı
Reklam Alanı
Direct For Instagram
Sosyal Medya 374 0

Instagram Direct Uygulaması Nedir? Neden Kapanıyor?

Instagram uzun bir süredir en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olarak değerlendiriliyor. Sürekli olarak bu konuda bir adım öne giden uygulamanın, yavaş yavaş gelişmeye başladığını biliyoruz. Son olarak uygulamanın Instagram Direct adında yan bir uygulaması da ortaya çıkmıştı. Direct for Instagram uygulaması olarak karşımıza çıkan uygulamanın bugün itibariyle kapatılma kararı aldığı da açıklandı.

Peki, bunun nedeni ne? Direct For Instagram neydi? Neden kapanma kararı aldı?

Direct For Instagram Nedir?

Instagram sadece paylaşımların yapıldığı bir sosyal medya uygulaması değil. Bunun yanında Instagram’ın mesajlaşma ve kullanıcılar arasında gönderiler yapma gibi ayrıcalıkları da var.

Kişiler arasındaki mesajlaşma için kullanılan bölüm ise Direct bölümü olarak biliniyor. İşte bu kısımda Instagram bir karar almış ve mesajlaşma ya da kullanıcılar arasında gönderi paylaşımı için kullanılan Direct bölümünü harici bir uygulama olarak ayırmıştı.

Direct For Instagram

Direct For Instagram olarak karşımıza çıkan bu uygulama, bir nevi anlık mesajlaşma uygulamaları olarak kullanılabiliyordu. Tıpkı WhatsApp veya Messenger gibi bir uygulamadan söz ediyoruz. Söz konusu uygulama için yeni güncellemeler ya da yeni düzenlemelerin yayınlanmasını beklerken, bu uygulamanın kaldırıldığı açıklandı. Peki ama neden?

Neden Kapatılıyor?

Bu durumun nedeni net olarak açıklanmış değil. Buna karşın uygulamanın neden kapandığı konusunda bazı ipuçları da yok değil. Son dönemde Facebook’un uygulamalar konusunda karar değiştirdiği biliniyor. Firmanın yeni uygulamalar yerine artık belli başlı uygulamaları kullanma gibi bir karar aldığı biliniyor.

Direct For Instagram

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Facebook F8 konferansı kapsamında da böyle bir açıklama yapıldığını görmüştük. Konferans kapsamında mesajlaşma uygulamalarının ek çatı altında toplanacağı ve gönderilen mesajların bir uygulama üzerinden takip edileceği bilgisi verilmişti.

İşte Direct for Instagram uygulamasının kapatılmasının nedeni de bu olarak gösteriliyor. Facebook işi parçalara bölmek yerine, tek bir adres üzerinden kullanım sunacak. Bu adresin Messenger ya da WhatsApp olması beklentisi var. Alınan karar sonrasında Direct bölümünün yine sadece Instagram içerisinde kullanılabileceğini de belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir