Reklam Alanı
Reklam Alanı
inşaat ve emlak sektörü
Güncel 421 0

İnşaat ve Emlak Sektörü Nereye Gidiyor?

İNŞAAT VE EMLAK SEKTÖRÜ ‘NDE GÖZLER 2019 ‘DA

Türkiye ekonomisinde güçlü bir yer kaplayan inşaat ve emlak sektörü 2018 yılında döviz kurunda ki dalgalanmalardan dolayı zorlu zamanlar yaşadı. 2018 ‘ in son zamanlarında maliyetlerin artması hem inşaat hem de emlak dünyasına olumsuz izler bıraktı. Büyük şirketler 2019 için hazır olduklarını, yeni dönemde koşulların farklılaşacağını ifade ediyor. İnşaat ve emlak firmalarının ellerinde yapılmış, hazır halde ki konutların hala durduklarını da bilmekteyiz. Konutlarda ki fiyat düşüşleri de bu söylemin adeta ispatını yapar haldedir. İnşaat sektörünün 2019 yılında hangi aşamada olacağı ise, yılın son günlerinde oldukça konuşulan konular arasında olmuştur.  İnşaat ve emlak sektörü 2019 için gelecek vaadi eden bir yapılanma içine girmelidir.

inşaat ve emlak sektörü

Emlak ve inşaat sektörü nde önceki yıllara göre yaşanan bu olumsuz durumun 2019 yılında yaşanmaması adına mikro ve makro çalışmaklar yapılmaktadır. Bu konuda uzmanlar da belli yorumlar ile Türkiye ‘nin ekonomik anlamda beli olan bu sektörü iyileştirme çabası içindedirler. Uygulanan ekonomik politikalar bazında yeni yöntemler uygulanabilir hale getirilmektedir. İnsanlar artık koşulların kötü olmasından dolayı inşaat sektörüne yatırım yapmak istememektedir. Bu durumdan nemalanan bankacılık sektörü yatırımcıya daha cazip fırsatlar sunmakla birlikte, güvence da sağlamaktadır.

2019 YILI FARKLI KOŞULLARDA EMLAK

Gayrimenkul değer kaybedebilir düşüncesi ile insanlar artık kazançlarını bankaya yatırıp, daha sonrasında oradan sunulan faiz oralarına göre kazanç sağlayabiliyorlar. Bu yüzden inşaat sektörü 2019 yılında daha farklı koşullarda yatırımcıya seslenebilmeli ve güvence altına alınabilecek bir yatırım unsuru sunmalıdır. İnşaat ve gayrimenkul sektöründeki dalgalanmalardan dolayı güven hissiyatı bu sektöre karşı bu yıl azalmış haldedir.

inşaat ve emlak sektörü

Bu da en başta döviz kurunun hareketli olmasından kaynaklansa da ülke ekonomik şartları da oldukça büyük etkide bulunmuştur. 2019 yılında canlandırma planları şimdiden yapılmaya başladı, Büyük inşaat firmaları bu yönde yatırım politikaları üzerinde kesin çizgiler çizdiler. Önümüzdeki yıl için bu emlak ve inşaat sektörü nün daha umutlu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İlginizi Çekebilir:  Honda Dio Motosiklet

KİME GÖRE NEYE GÖRE?

2018 yılı ekonomi yorumcularından Gözde Grubu Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı; ‘’ kur ve döviz oranları düşecek ‘’ şeklinde söylem gerçekleştirdi. Bu ön görüsü 2019 yılında inşaat ve emlak sektöründe aynı problemlerin yaşanabileceği çıkarımını verse de bu durağanlığın kısa zaman sonra biteceğini yansıttı.

inşaat ve emlak sektörü

Sektörün öncüleri bu konuda yeni çalışma ve programlar düzenliyorlar ve 2019 ‘  a umutla bakıyorlar. Bu yıl konutlara şirketler büyük yatırım yapsalar da ekonomik koşullar bu yatırımların tam anlamıyla karşılığını firmalara vermedi. O yüzden uzmanlardan bu durağan dönemde halkın konut alabileceği yönünde bir tavsiye geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir