Reklam Alanı
Reklam Alanı
waltmart
Güncel 322 0

WalMart Dünyanın En Kalabalık Şirketi

WalMart Şirketi Hakkında Bilgiler

waltmart

WalMart şirketini aslında Türkiye’deki Migros mağazalarına benzetebilirsiniz. %90 oranında hızlı tüketim mallarının satıldığı WalMart mağazaları sadece ABD’de değil dünya çapında bir marketler zinciridir. Öyle ki şu anda dünyada en çok ciro yapan market durumundadır. Yıllık cirosu 600 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor. Fakat karlılık oranı ise 15 – 20 milyar dolar arasında değişkenlik gösteriyor.

waltmart

ABD’nin yanı sıra Hindistan, Çin, Kanada ve Güney Amerika ülkelerinde oldukça popüler bir durumdadır. Ayrıca ürünlerini temin etmek için de RetailLink sistemini kullanmaktadır. Yani WalMart ’a ürün temin eden kişiler anlık olarak hangi markette ne kadar stoklarının kaldığını ne kadar mal sattıklarını ve kar oranlarını online bir şekilde görebilmektedirler.

waltmart

Bünyesinde de yaklaşık olarak 2 milyon kişinin çalıştığı söyleniyor. Tüm bu ürünlerin data giriş-çıkışları için de devasa büyüklükte bir bilgi işlem merkezi bulunuyor. Bu merkezin büyüklüğü de Pentagon kadar olduğu söyleniyor.

 

Ayaklanma Başlamıştı

waltmart

Firma verdiği ücretler konusunda 2014 Haziran ayında çalışanları tarafından greve uğrar. Bu grev anlaşma yapılana kadar dünya gündemini uzun bir süre meşgul eder. Bunun ardından 2015 yılında şirket, 5 mağazasını kapatır. Bu durum çalışanlar tarafından yapılan grev sonrası bazı mağazalardaki ücret artışları ve çalışma koşullarındaki iyileşmeye yönelik eylemlere misilleme olarak yapıldığı iddia edilir.

Hisseleri

Şirketin hisseleri New York Borsasında işlem görmekte. Walmart ‘ın Merkezi olan Arkansas ‘taki ilk mağazası bu gün müze olarak kullanılmaktadır. Şirketin 2.3 milyon çalışanının 900 bini ABD dışında istihdam etmektedir.

waltmart

Bu kadar fazla şubesi ve çalışanı olan Walmart ‘ın yaşadığı sorunlarda fazlaca gündemi meşgul ediyor. 2016 itibariyle 4.500 şubesinde kaçırılma girişimi, bıçaklama, silahlı saldırı ve cinayet de dahil olmak üzere 200’den fazla suç yaşandı. Bu suçların azalması konusunda şirket daha önemli güvenlik önlemleri almaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir