Reklam Alanı
Reklam Alanı
notebook_bilgisayar
Bilişim 244 5

Daha Sağlıklı Bir Dizüstü Bilgisayar İçin Yapılması Gerekenler

Dizüstü bilgisayar (Notebook) aldıktan sonra her bilinçsiz kullanıcının bir sorunu oluyor. Bu sorunlar genellikle dizüstü bilgisayarın kasması, hiç olmaması gereken anlarda ısınıp kendini kapatması, batarya ömrünün bilgisayarı aldığınız bayiinin söylediğinden çok daha kısa sürede tükenmesi gibi sorunlar oluyor. Çoğu zaman çok can sıkan bu durumlarla karşılaşmamak için dizüstü bilgisayarı nasıl kullanmamız gerekmekte gelin bir bakalım.

notebook_bilgisayar

Öncelikle gelin dizüstü bilgisayarınızın (Notebook) neden çok yüksek derecede ısınmış olabileceğine bakalım.

Dizüstü bilgisayarlar, kabloların ve kanalların yerleştirilmesi açısından masaüstü bilgisayarlar kadar büyük alana sahip olmadığından hava kanalları masaüstü bilgisayarlara nazaran daha küçüktür. Bu sebepten dolayı dizüstü bilgisayarınızın hava kanalları çok daha çabuk tıkanır. Yani yapmanız gereken hava kanallarının tıkanmamasını sağlamalı, tıkandığında ise size en yakın bilgisayar tamircisine gidip temizlettirmelisiniz. Dizüstü bilgisayarınızın ısınması için bu kanalların pislikle dolması zorunlu değildir. Eğer dizüstü bilgisayarınızı kullanırken bilgisayarınızı yastığın, dizlerinizin veya kanepe gibi yerlerin üstünde tutarsanız, bilgisayarınıza hava girişini engellemiş olursunuz. Bilgisayarınıza hava giremeyeceği için aşırı derecede ısınır.

Dizüstü bilgisayarınızı (Notebook) kullanırken altına dizüstü bilgisayar soğutucusu koymanız tavsiyemizdir. Unutmayalım dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınması sorunu, bilgisayarınızın kasma sorununu 

 

da beraberinde getirir. Bir de bilgisayarınızın pil ömrünün kısa olmasının sebeplerine, ardından da alternatif çözümlerine bakalım.

notebook_bilgisayar_soğutucusu

 • Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken bilgisayarınız fişe takılı olmasın. Sık şarj edilen pilin ömrü, gerektiğinde şarj edilen pilin ömrüne nazaran çok daha çabuk biter. Eğer mevcut pilinizin ömrü bittiyse en kısa sürede değiştirmeye bakın.
 • Bilgisayar kullanım halinde iken ekran parlaklığı görmeniz için yetecek kadar olsun. Yüksek ekran parlaklığı ile kullanmak pil ömrünü kısaltmakla beraber gözlerinize de ciddi zararlar verebilir. Dizüstü bilgisayarınızın yazılım güncellemelerini sık sık denetleyip, yeni güncelleme geldiğinde en kısa sürede güncellemeyi yapmalısınız.
 • Dizüstü bilgisayarınızın hem kasmaması için, hem ısınmaması için hem de pil ömrünün kısa sürede bitmemesi için arkada çalışan programları devre dışı bırakın.
 • Size verebileceğimiz son tavsiye ise bilgisayarınıza bir SSD taktırmanızdır, bilgisayarınızı hem hızlandıracaktır, hem de yormayacaktır.
İlginizi Çekebilir:  MSI 9. Nesil i9 İşlemcili Gaming Notebooklarını Duyurdu

Makalenin sonuna geldik. Sonraki makalelerde görüşmek üzere. teknokutu.com olarak yorumlarınızı ve makalelerimizi paylaşmanızı sabırla bekliyoruz…

“Daha Sağlıklı Bir Dizüstü Bilgisayar İçin Yapılması Gerekenler” üzerine 5 yorum

 1. Ahmet Yılmaz dedi ki:

  Bende notebook soğutucusu kullanacağım. Bilgisayar çok ısınıyor. Yararlı paylaşım için teşekkürler.

  1. teknokutu dedi ki:

   Tavsiye ederim.
   Ben teşekkür ederim.

 2. Halil dedi ki:

  Notebook soğutucusu aldım kendime bunlar oldukça ise yarıyor herkes sogutmuyor felan demiş sanırım vantilatör gibi saniyorlar 🙂 benim bilgisayarın fişi sürekli takılı sürekli şarj ediliyoolr konumunda bu yanlış demekki ondan kisaliyor hep pclerimin ömrü. SSD konusunda da çok haklisiniz SSD ile PC 3 sn falan sürüyor açılması ve veri yazma okuma hızları mükemmel dosya taşırken felan bekleme olayı yok ben sadece işletim sistemini kurdum ssdye herşey diğer SATA diskte

 3. Aslı Güngör dedi ki:

  Özellikle Notebook bilgisayarlarda soğutucu kullanılmazsa yeni alınmışta olsa ısınma sorunu yaşanabiliyor. Bilgisayar soğutucusu kullanmakta fayda var. Ama eski bilgisayarlarda ilk önce bilgisayarın fanını temizleyip, sonrasında format atmak gerekiyor. Tabiki bu yazıdakileri uygulayacağım.

 4. Yılmaz Özgün dedi ki:

  Daha Sağlıklı Bir Dizüstü Bilgisayar İçin Yapılması Gerekenler yazınızı çok beğendim. Özellikle Notebook bilgisayarlarda ısınma, kasma, kapanma gibi sorunlar çok yaşanıyor. Emeğinize Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir