Reklam Alanı
Reklam Alanı
akilli_ev_sistemleri-2
Güncel 340 0

Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev Sistemleri

Dijital alanda artık her şeyin internete bağlı olduğu görülen bir gerçek. Elbette durum sadece akıllı telefonlar değil, evler için de geçerli. Akıllı ev sistemleri sayesinde insanlar artık evden uzakta olsa bile pencereden musluklara kadar her şeyi kontrol edebilir oldu. Akıllı ev sistemleri geliştikçe sağladığı faydalar da artıyor, nitekim çeşitli firmaların bu alanda ortaya çıkışı bunun bir göstergesi. Kafasında bu konu hakkında sorular bulunanlara bilgi verme amaçlı hazırlanan listede kullanıcılara sağladığı birtakım faydaları göreceksiniz.

akilli_ev_sistemleri-2

Akıllı Ev Sistemleri Ne Tür Avantajlar Sağlıyor?

1.Gözetim

Her insan istediği şeyden anında haberdar olmaktan hoşlanır, kimi zaman haberdar olmak hoşnutluktan ziyade mecburiyet anlamı taşıyabilir. Evin uzaktan gözetimi, çalışan insanlar için önemli bir yer tutuyor. Haliyle bu sistemin kullanıcılarına gözetim imkanını sunuyor.Hırsızların gündüzleri boş olan evleri hedef aldığı olgusu göz önünde tutulduğunda, çalışan insanların merakı daha iyi anlaşılıyor.

akilli_ev_sistemleri

2. Isıtma/Soğutma

İşte veya misafirlikte olan birinin su sıcaklığını uzaktan ayarlayabilmesi muazzam bir yenilik. Akıllı ev sistemleri suyun ve odanın sıcaklığını düzenleyerek evi ısı anlamında kullanıcının istediği seviyeye getirir.

3.Ev Asistanı

Çalışan insanların diğer problemi de iş esnasında acıkmış olmasıdır. Çoğu insanın zihnindeki eve varınca hazır yemeğe ulaşma isteği akıllı ev sistemi içerisinde bulunan ev asistanı özelliği sayesinde gerçekleşebilir. Kullanıcılar yemeği pişirmek için fırının ısınmasını beklemek zorunda değil. iş sırasında verilen tek talimatla ocağı gerekli sıcağa ulaştırmak mümkün. Talimatlar doğrultusunda yapılacak şeyler bununla sınırlı değil. Evcil hayvanı olanlar da gün içerisinde merak ettikleri zamanda gözlemleyebilir, hatta onunla konuşabilir. Bununla da sınırlı değil; istek doğrultusunda akıllı ev otomasyonu sayesinde evcil hayvanın beslenme zamanını ayarlamak da mümkün.

4.Enerjide ve Maliyette Tasarruf Sağlar

Bazen akıllı ev sistemleri konusunda maliyetin ciddi bir sorun teşkil edeceğini düşünebilirsiniz. Ancak uzun vadeli düşündüğünüz zaman bunun aksi yönde olduğunu görmeniz zor olmayacak. Işıkları kapatmayı unutmak normal bir durumken uzun vadede yaşanması maddi açıdan problem yaşatsa da bu sistemler unuttuğunuz zamanlarda ışığın otomatik kapanmasını sağlar. Haftalık ve aylık zaman dilimlerinde elinize ulaşan enerji raporları ile harcadığınız enerjiyi düzenleyebilir, istediğiniz seviyelere getirerek bütçenizi koruma altına alabilirsiniz.

akilli-ev-guvenlik-sistemleri

5.Sağlık Takibi

Yoğun çalışma programına sahip olan insanların kolay kolay doktora gidememesi bir gerçek. Bu sistemler sayesinde sağlık takibi parametresi sayesinde durumunuzu yakından öğrenebilirsiniz. Sağlık takibinin sağladığı fayda kaloriyle sınırlı değil; kalp atış hızı ve uyku düzeninizi de takip ederek rutininizi daha iyi yönetmenizi sağlar. Bu sayede stres seviyesi gibi durumlarda da kendiniz hakkında iş telaşı engel olmadan bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  5G Nedir?

6.Güvenlik

Evden uzaklaşıldıkça huzursuzluğun artması yadsınamaz gerçeklerden biri. Su ve doğalgazı kontrol ettiyseniz ve huzurlu olmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şey akıllı bir sistemine sahip olmak. Akıllı ev sistemleri kullanıcıya çeşitli detay analizleriyle güvenlik raporları sunar, İstem dışı olayları bildirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir