Reklam Alanı
Reklam Alanı
akilli-ev-guvenlik-sistemleri
Teknoloji 1.391 2

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Evlerde konfor ve güvenliği en üst seviyede yaşayabilmek için tasarlanan akıllı ev sistemleri bir kontrol sistemi olarak öne çıkar. Özellikle yeni konutlarda kullanılan akıllı ev sistemleri, kullanım şekillerine göre değişiklik göstermektedir.

akilli_ev_sistemleri

Aydınlatma ve ısıtma gibi evlerdeki rutin işlemler uzaktan izlenebilir ve yönetilir. Ev otomasyonu olarak bilinen bu sistemde akıllı telefonlar ya da tabletlere doğrudan veri akışı sağlanır ve tüm işlemler buradan yürütülebilir. Örneğin, alarm sistemleri, kahve makinesi zamanlayıcısı, lambalar ya da garaj kapısını açabilme, perde kapatabilme gibi tüm işlemler tek bir tuşla yapılabilir. Enerji verimliliği sağlayan bu teknoloji yılın her gününde güvenli ve rahat olmanızı sağlar.

Akıllı ev sistemini yürütebilmek için iki sistem bulunur:

  • Tetikleyici Olaylar,
  • Zaman Ayarlı Olaylar.

Tetikleyici Olaylar

Bu sistemde olaylar birbirini takip eder, ‘oturma odasının kapısı açıldığında ışığı yak’ ya da ‘mutfağa girdiğimde kahve makinesini çalıştır’ gibi talimatları verebilirsiniz. Evde istenmeyen bir durum yaşandığında tarafınıza SMS ile bildirilir ve gözetlemediğiniz zamanlarda bile haberdar olabilirsiniz. Zaman ayarlı olaylar ve tetikleyici olay sistemi bir arada kullanılabilir bu sayede evin tüm kontrolünü tek bir hareketle sağlayabilir ya da görebilirsiniz.

akilli_ev_sistemleri-2

Zaman Ayarlı Olaylar

Ev sahibi evde bulunmadığı takdirde tüm ev işlerinin düzenli olarak yürütülmesini sağlar. Örneğin, her gün belirli saatlerde evi havalandırabilir, ışıkları açabilir ya da ısıyı saatlere göre düzenleyebilirsiniz. Gün içinde yapılması gereken tüm işlemleri öncesinden planlayarak zaman ve elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz.

akilli-ev-guvenlik-sistemleri

Akıllı Ev Sistemleri Ne İşe Yarar?

Akıllı ev teknolojisi dünyanın diğer ucunda olsanız bile evdeki işlerin eksiksiz olarak yürütülmesini sağlar. Gün ışığından faydalanabilmek için perdeleri açabilir, kapı ya da penceleri kapatmayı unuttuğunuzda bildirim alabilir ya da eve yaklaşan birileri olduğunda televizyonu açarak güvenliği sağlayabilirsiniz.

smart-home

Evcil hayvan bakımı ya da bitkilerin sulanabilmesi için de kullanılan akıllı ev sistemleri aynı zamanda akıllı buzdolabı sistemi ile tarihi geçen ürünleri bile anında öğrenebilme imkanı sağlamaktadır. Eviniz hakkında tüm ayrıntıları öğrenebilmek için ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısıdır, canlı yayınlar ile evinizi her an izleyebilir, güvenli bir eve sahip olabilirsiniz.

“Akıllı Ev Sistemleri Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Gürkan ÖZGÜR dedi ki:

    Bu gelişen sistemlerin gerçekten çoğunun faydalı kullanımı insanoğlunu rahata kavuşturuyor. İlköğretimde yer alan küçük kardeşlerimiz, çocuklarımız bile küçük projelerde ve ödevlerde bu tür sistemleri kurguluyor ve hayata geçirmek için çabalıyor. Bu tarz bilgiler ile gençlerin önü açılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir