Reklam Alanı
Reklam Alanı
pasaport_basvurusu_nasıl_yapılır
Güncel 315 1

Pasaport Nasıl Çıkartılır? Pasaport Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Pasaport Nasıl Çıkartılır? Pasaport Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Pasaport Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Pasaport nasıl çıkarılır konusuyla alakalı sizin için gerekenleri derledik. Pasaport Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte herkes tatil planlarını yapmaya başladı. Yurtiçi tatiller yine oldukça rövanştayken zamanı ve imkânı olanlar bu yıl da yine yurtdışı seyahatlerine oldukça ilgi gösterdi. Ayrıca özellikle Erasmus gibi değişim programları ve Avrupa projelerine katılacak olan öğrenciler de yurtdışı seyahatlerine hazırlanmaya başladılar. Eğer siz de herhangi bir sebepten dolayı yurtdışı seyahati planlayanlardansanız her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bir pasaporta ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Biz de bu yazımızda sizlere pasaport başvurusu yapmak için ihtiyacınız olan bilgileri paylaşmak istedik.

pasaport_basvurusu_nasıl_yapılır

Bir Pasaporta Sahip Olmak Bize Ne Gibi Yararlar Sağlar?

Günümüz şartlarında artık sınırlar ortadan kalktığını hepimiz farkındayız. Çoğu insan başka ülkelere rahatlıkla seyahat edebilmekte, başka kültürleri yakından tanıma fırsatı yakalayabilmekte. Elbette Türkiye Cumhuriyeti olarak anlaşmalı olduğumuz ve sınırda yalnızca T.C kimlik kartımıza ihtiyaç duyduğumuz ülkeler var fakat sayıları çok fazla değil. Eğer sizin de seyahat yapmayı planladığınız ülke örneğin bir Avrupa ülkesi ise, sahip olduğunu pasaport o ülkede sizin kimlik kartınız yerine geçecektir. Çoğu ülke için pasaport içinde ekstra vizeye ihtiyacınız olsa da Kıbrıs gibi ilişkilerimizin iyi olduğu ülkelerde elinizde herhangi bir tip pasaport bulundurmak size sınır kapısından geçme imkânı tanır.

 

Pasaport Sahibi Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Eğer pasaport başvurusu yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey randevu oluşturmaktadır. Geçtiğimiz senelerde pasaportlar Emniyet Genel Müdürlüklerinden alınırken artık size yakın olan herhangi bir İl ve İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden pasaport başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden Pasaport işlemlerini seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında size en uygun Nüfus Müdürlüğünü seçerek bilgilerinizi girmeniz ve sistemdeki uygun tarihlerden kendinize uygun bir tarih belirlemeniz yeterlidir. Bu işlemler sonucunda ilk adımı tamamlamış olacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Sağlıklı Beslenme ve Önemi

 

Pasaport Başvurusu Randevusu İçin Hazırlamanız Gereken Belgeler Nelerdir?

pasaport_basvurusu_nasıl_yapılır

Pasaport nasıl çıkarılır merak ediyorsanız işte gerekenler listesi. İstenilen evraklar her pasaporta göre değişim göstermektedir. Türkiye’de toplam 5 tür pasaport bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)
  2. Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
  3. Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)
  4. Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)
  5. Kırmızı Pasaport (Geçici Pasaport)

Her pasaport tipi seyahat nedenine göre değişiklik gösterirken belgeleri de birbirinden oldukça farklıdır. Biz bugün en çok tercih edilen ve en kapsamlı hizmeti sunan bordo pasaport için ihtiyacınız olan belgeleri sıralayacağız.

Bordo Pasaport Nasıl Çıkartılır?

  1. Eğer siz de T.C vatandaşı iseniz her şeyden önce başvuruda yanınızda üzerinde T.C kimlik numarası bulunduran bir kimlik olmalı. 15 yaşından küçüklerde fotoğraflı olması şartı yoktur.
  2. Bir diğer ihtiyacınız olan belge ise 2 adet fotoğraftır. Bu fotoğraf çekiminde yüzünüzde herhangi bir güneş gözlüğü ya da bir aksesuar olmamalıdır. Arka fon beyaz renkte olacağı için üzerinize giydiğiniz kıyafetin beyaz renkli olmaması önemlidir. Aksi halde arka fonla ilgili sıkıntılar yaşanabilir. Fotoğraf boyutu 5×6 olmalıdır. Eğer çekim sırasında fotoğrafçıya pasaport için olduğunu belirtirseniz size yardımcı olacaktır.
  3. Bu başvurunuz ilk başvurunuz değilse ve daha öncesinde halihazırda aldığınız süresi dolmuş ya da dolmamış pasaportlarınız varsa başvuru sırasında bu pasaportların da yanınızda bulunması şarttır. Çünkü yeni pasaport başvurusunda eski pasaportunuzu iptal edeceklerdir. Fakat endişelenmeyin eğer diğer pasaporttan kalan kullanılmamış günleriniz varsa sistem tarafından yeni pasaporta ilave edilecektir.
  4. Son olarak pasaport başvurusu için ödemeniz gereken miktarın ödendiğine dair makbuza ihtiyacınız vardır. Son zamanlarda teknolojinin de gelişmesiyle bu makbuz yanınızda olmasa dahi sistem sahip olduğunuz T.C numaranız ile birlikte ücretin ödendiğini gösterir. Fakat herhangi bir aksaklıkta sorun yaşamamak için bankadan yetkili imzası taşıyan bir makbuz almanız sizin yararınıza olacaktır. Elbette bu ücreti başvuruya gitmeden önce yatırmanız gerektiğini de unutmadan söyleyelim. Sürekli güncellenen pasaport harç bedellerini bir başka yazımızda ayrıca belirteceğiz.
İlginizi Çekebilir:  NASA'dan Meteor Uyarısı

 

Umuyoruz ki verdiğimiz bilgiler planlamış olduğunuz yurtdışı seyahatinizden önceki hazırlıklarınızı bir nebze olsun kolaylaştırmıştır. Size şimdiden iyi yolculuklar diler, pasaportunuzu güzel günlerde kullanmanızı temenni ederiz.

Bu yazınında sonuna geldik. İsterseniz şimdi Banka Kartı Nasıl Alınır yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir