Reklam Alanı
Reklam Alanı
kripto-para-nedir
Kripto Para 1.344 13

Kripto (Crypto) Para Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kripto (Crypto) Para Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Matematik temelli şifrelenen kripto paralar, sanal ve dijital para birimi olarak kabul edilir. Dünya üzerindeki hiçbir hükümetin ya da merkez bankasının kripto para üzerinde etkisi yoktur bu nedenle en güvenilir para birimlerinden biridir. 
İngilizce ismi ile crypto bilinen ismiyle kripto paralar internet üzerinden değer görür ve anlık değerleri elinde kripto para bulunan kullanıcıların değiş tokuşları ile belirlenir. Kripto paralar şifreler ile oluşturulan sanal cüzdan adı verilen hesaplarda bulunabilir ve başka cüzdana şifreler ile aktarılabilir. Kripto para nedir sorusu özellikle son yıllarda sıklıkla merak edilir, kripto paralar yatırım ve kazanç amaçlı düşünülebilir.

Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

Günlük hayatta kullanılan paralar gibi çoğaltılması ve çalınması mümkün olmayan kripto paralar çeşitli web siteleri üzerinden satın alınabiliyor. Kripto para çeşitleri hakkında Matematik temelli şifrelenen kripto paralar, sanal ve dijital para birimi olarak kabul edilir. Dünya üzerindeki hiçbir hükümetin ya da merkez bankasının kripto para üzerinde etkisi yoktur bu nedenle en güvenilir para birimlerinden biridir. bilgi sahibi olmak güvenilir, uygun ve kazançlı bir yatırım yapmanızı da sağlar. Kripto para çeşitleri:

 • Bitcoin: 2009 yılında hayatımıza giren bitcoin en çok tercih edilen sanal paradır. Pahalı ve popüler olması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.
bitcoin
 • Ethereum: Bitcoin fiyatları kadar yükselmese de etherum özel yazılımı sayesinde yüzlerce altcoin oluşturulmasını sağlamıştır. Kendine has özel bir yazılım dili bulunur ve merkezi belirlenemeyen protokoller arasındadır. Gelecekte bitcoin kadar değerleneceği öngörülüyor.
ethereum
 • LiteCoinPiyasada bulunan diğer kripto paralara göre daha fazla depolama imkanı sunuyor. Litecoin ile alışveriş yapmak ya da para transferi gerçekleştirmek daha kısa sürüyor ancak yine de pek fazla bilinmiyor.
 • Ripple: Diğer sanal para birimlerine göre daha ucuz olan ripple pek çok kişi tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Saniyeler içinde para transferi yapılabiliyor ve dünyanın tüm bögelerine açık bir şekilde işlemler gerçekleştiriliyor.
 • Dash: Bitcoin’in altcoin’i olarak piyasada bulunan dash 2014 yılından beri bulunuyor. 2017 yılından itibaren ise yükselişe geçen dash pek çok kişiye para kazandırmıştır. Günümüzde bir dash alabilmek için yüksek miktarlarda dolarınızın olması gerekir.
 • Neo: Çin’in ethereum’u olarak bilinen Neo, farklı bir yazılım diline sahip. Neo gelecek yıllarda yükselişe geçmesi beklenen sanal para birimlerinden biri olarak görülüyor.
İlginizi Çekebilir:  2019 Yılında Bitcoin ’e Ne Olacak?

teknokutu.com olarak yorumlarınızı ve makalelerimizi paylaşmanızı sabırla bekliyoruz…

 

Aşağıdaki Kripto Para yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

2019 Yılında Bitcoin ’e Ne Olacak?

Bitcoin Nedir?

Blockchain Nedir

“Kripto (Crypto) Para Nedir? Çeşitleri Nelerdir?” üzerine 13 yorum

 1. Gürkan dedi ki:

  Kripto konusunda kafamıza takılabilecek birçok sorunun cevabını vermişsiniz. Kripto paraya karşı ilgisi olan ve kripto para yönetimi konusunda yeni başlayan, bir süredir devam eden yeni kullanıcılar için gayet iyi seviyede güzel bir içerik olmuş. Kripto para çeşitlerini öğreten okuduğum en iyi içerik diyebiliriz.

  1. teknokutu dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler.

 2. Eren Can Bursalı dedi ki:

  kripto paralar bu aralar düşüşte olduğu için cidden bu işlerle uğraşan insanın şevki kalmıyor diyebilirim bende bi ara kripto paralarla uğraşmıştım özellikle ripple ve etherium üzerine çalışmalar yapıyordum.Fakat borsası düştükçe bu işlerdede durgunluk olduğunu sezip bırakmak zorunda kaldım.Çok iyi kurnaz olup bu işlerde borsanın sıkı bir takipçisi olursa çok büyük paralar kaldırabileceğini düşünüyorum

  1. teknokutu dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler.

 3. Halil dedi ki:

  Kripto paralarla uğraşıyordum da son düşüşler den sonra hevesim kalmadı diyebilirim kararsizim oldukça bu arada güzel bilgiler vermiştiniz sistem işleyişi ve coinler hakkında yazınız oldukça hoşuma gitti boyle haberler hem kullanımı da arttırıyor, elinize saglik

  1. teknokutu dedi ki:

   Teşekkürler.

 4. İsmail dedi ki:

  Kripto para işine bende çok sardım bu aralar fakat fiyatlar diplerde aslında bir yandan olumlu bir etken bu sonuçta alım yapacaklar düşükten alıp yüksekten satmaları gerekiyor. İçeriğinizin zengin olması çeşitlerini listelemebiz bizleride bilgilendirdi teşekkürler. Ripple’ın ve Ethereum’ geleceği benim gözümde çok parlak gözüküyor.

  1. teknokutu dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler.

 5. Yasir dedi ki:

  Kripto para son günlerde epey popüler durumda ve geleceğin para birimi olarak lanse ediliyor. Yazınızı okuyana kadar detaylı bilgiye sahip değildim ama sayenizde kripto para çeşitlerini de öğrenmiş oldum. Bunların içerisinde en çok duyduğumuz Bitcoin sanal paradır.

 6. Engin dedi ki:

  Bitcoin ve Etherium dışında kripto paralar olduğunu bilmiyordum şans eseri farklı bir yazınız için ziyaret ettiğimde sitenizi dikkatimi çekti bu yazı. Gerçekten çok teşekkürler bu alanda yakın zamanda bir yatırım yapmayı planlıyorum, daha fazla kripto para bilgisi paylaşırsanız çok sevinirim sitenizi takibe alıyorum.

 7. Ramazan dedi ki:

  Bir zamanlar ortalığı Bitcoin ile kasıp kavuran ve milletin çok deli paralar harcayarak makineler toplamasını sağlayan çılgınlık. Şimdi ise sürekli değer kaybetmesi ile gündemde, her ne kadar altcoinler ile işlem yapılmaya devam etse de bir süre sonra sanırım yeni bir sistem ortaya çıkacak gibi görünüyor.

 8. Enis dedi ki:

  Kripto paralara bundan yaklaşık 2 sene önce tanıştım. Türkiye platformlarına güvenmediğim için çin borsasında ait binance uygulamasından 4 adet Ripple aldım.

  Ripple almam da en büyük sebep büyük bankaların bu sistemi kullanmaya başladığını öğrendim. Türkiye’de mesela Akbank, Ripple kullanmaya başladığını açıklamıştı.
  Yarın bir gün değerlenir diye aldık bekliyoruz

 9. Remzi Yeşil dedi ki:

  Bitcoin gerçekten çok değer kaybetti ve kripto para yüzünden çok zarar eden oldu. Belki de diğer kripto para çeşitleri ile ilgilenip almak gerekiyordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir