Reklam Alanı
Reklam Alanı
Katlanabilir Akıllı Telefonlar
Akıllı Telefon 346 0

Katlanabilir Akıllı Telefonlar Özellikleri ve Fiyatı

Yeni akıllı telefon modelleri arasında karşımıza ilginç modellerde çıkmaya başladı. Bu alanda en çok dikkat çeken modeller katlanabilir akıllı telefonlar serileri olarak karşımıza çıkıyor. Standart akıllı telefon tasarımından farklı olarak bu modellerde çift ekran kullanıldığını ve ekranların katlandığı zaman tek ekranlı bir akıllı telefon modeli olarak karşımıza çıktığını da biliyoruz. Gerek tasarımı gerekse de sistem özellikleriyle dikkat çeken Katlanabilir Akıllı Telefonlar için 2 modeli ele alacağız.

Zaten bu alanda çok fazla model sunulmadığını biliyoruz. Özellikle fiyatlar nedeniyle katlanabilir akıllı telefonların kısa sürede yaygınlaşması beklenen bir durum değil. Hemen yeni akıllı telefon modelleri için teknik özellikler ve tasarımlardan söz edelim.

Katlanabilir Akıllı Telefonlar ZTE Axon M

Katlanabilir Akıllı Telefonlar içerisinde ilk model ZTE Axon M modeli olmuştu. Başarılı akıllı telefon modelinin özellikle tasarım bölümünde fark yarattığını görmek mümkün olmuştu. Yeni akıllı telefon modelleri için yapılan tanıtımın hemen sonrasında, ana hatlarıyla bir katlanabilir akıllı telefonda nasıl sistemler sunulacağını görmüş olduk. Hemen yeni akıllı telefonların detaylarından söz edelim.

Tasarım

ZTE Axon M akıllı telefonlarının tasarımı, standart katlanabilir akıllı telefon tasarımını ortaya koymaya yetiyor. Yeni akıllı telefonlar, tam orta kısımdan katlanabilir bir model olarak geliyor. Ana kısımda biraz daha kalın bir kasa kullanıldığı görülüyor.

Katlanabilir Akıllı Telefonlar

Biraz daha kalın kasanın dışında diğer bölümde ise ince bir tabaka şeklinde bir ekran sunulmuş durumda. Arka kapak kısmında ise herhangi bir kamera bölümü bulunmuyor. İkinci ekran açıldığı zaman onu tutan bir bölüm olduğunu da belirtelim.

Ölçüler: 150.9 mm X 71.6 mm X 12.2 mm kalınlık

ZTE Axon M Ekran Özellikleri

Yeni akıllı telefonların ekran kısmında çift ön ekran karşımıza çıkmakta. İlk ekran kısmında 5.2 inçlik bir panel var. Çerçeveleriyle dikkat çeken bu panel, IPS LCD teknolojisinde. Çözünürlük değeri kısmında ise 1080 X 1920 piksel çözünürlük değeri karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  One Plus 9 5G Yeni Tasarımı Nasıldır?

Katlanabilir Akıllı Telefonlar

424 PPi değerinde piksel  yoğunluk değeri bulunan ekranın Gorilla Glass 5 camlarıyla korunduğunu ekleyelim. İkinci panel kısmında ise yine 5.2 inçlik bir ekran karşımıza çıkıyor. Yine ikinci ekran kısmında da Full HD çözünürlük değeri var. Yine bu ekranda da LCD panel kullanımı değişmiyor ve 424 PPi değerinde piksel yoğunluk değeri karşımıza çıkıyor.

ZTE Axon M Teknik Özellikler

Yeni akıllı telefonların teknik özelliklerine geçtiğimiz zaman ise eski bir amiral gemisi akıllı telefonu özellikleriyle karşı karşıya kalıyoruz. 14 nm üretim sürecinden geçen Snapdragon 821 işlemcilerinin kullanıldığı akıllı telefon, 2,15 GHz hız değerine sahip. 4 çekirdekli işlemci beraberinde ise Adreno 530 grafik birimiyle karşımıza çıkıyor.

Katlanabilir Akıllı Telefonlar

Hem işlemci hem de grafik birim konusunda eski nesli yansıtan bir akıllı telefon söz konusu. Yeni modelin RAM bellek kısmında da 4 GB RAM bellek miktarına yer verildiğini ekleyelim. Bu kısımda da önemli bir değişiklik söz konusu değil.

Kamera Özellikleri

Yeni modelin kamera özellikleri kısmında da iyi bir seri söz konusu. 20 MP değerinde tek arka kamera kullanılan akıllı telefon modelinin bu kamerada f/1.8 diyafram açıklık değerine sahip olduğunu ekleyelim. Bu tek kamerayla beraber 4K 30 Fps çekim yapılabiliyor.

3180 mAh değerinde bataryası ve hızlı şarj desteği bulunan akıllı telefonların fiyatları ise açıklanmış değil.

Huawei Mate X Akıllı Telefonu ve Tasarımı

Katlanabilir akıllı telefon modellerine bir diğer model olan Huawei Mate X ile devam edelim. Çok kısa bir süre önce tanıtımı yapılan yeni akıllı telefon modelinde de yine katlanabilir yapı karşımıza çıkıyor ancak bu kez biraz daha farklı bir teknoloji söz konusu. Telefonun tek ekranı oldukça geniş ve yine bu ekran katlanabilir özelliğe sahip. Tasarım kısmına geçelim ve detaylara bakalım.

İlginizi Çekebilir:  Android Cihazlar 'ınızın Performansını Artırmak Artık Kolay!

Huawei Mate X Tasarımı

Yeni akıllı telefon modelinde kullanılan tasarım, daha önce pek rastlamadığımız bir tasarım. Telefonun tam orta kısımdan katlandığını görüyoruz. İkinci ekran arkaya doğru tam olarak katlanabiliyor. Telefonun hem katlandığı hem de açıldığı zaman çerçeveleri oldukça ince ve ekran alanı oldukça geniş.

Katlanabilir Akıllı Telefonlar

Bunun dışında telefonu katladığınız zaman biraz daha kalın bir kasa karşınıza çıkıyor. Köşe kısmında yer alan kameralar üst üste sıralanmış durumda ve toplamda 3 kamera sunuluyor. Ön kısımda ise herhangi bir kamera bulunmuyor.

Huawei Mate X Ekran Özellikleri

Yeni akıllı telefonların ekran kısmında iki farklı versiyonla karşımıza çıktığını belirtelim. Telefon katlandığı zaman 6.6 inçlik tek bir ekran paneli görüyoruz. 6.6 inçlik bu ekranda 1148 X 2480 piksel çözünürlük değeri sunuluyor.

Katlanabilir Akıllı Telefonlar

OLED panel, açıldığı zaman ise 8 inç bir ekran karşımıza çıkıyor ve 8 inç ekranda da 2480 X 2200 piksel çözünürlük değerini görüyoruz. Tam olarak açıldığı zaman tablet gibi kullanılan bir akıllı telefon söz konusu olacak. Telefonun %84.83’lük ekran gövde oranına sahip olduğunu da ekleyelim.

Huawei Mate X Teknik Özellikleri Neler?

Yeni akıllı telefon modelinde işlemci kısmında amiral gemisi işlemcilerin kullanılacağı açıklanmıştı. Tanıtım sonrasında da aynı durum karşımıza çıkıyor. Kirin 980 işlemcilerine sahip olan akıllı telefon, 2.6 GHz hız değeriyle karşımıza çıkıyor.

Katlanabilir Akıllı Telefonlar

8 çekirdekli işlemciler Mali G76 MP10 grafik birimine sahip. 7 nm üretim sürecinden geçen işlemcilerin beraberinde 8 GB RAM bellek miktarına yer veriliyor. 4500 mAh değerinde bataryası ve hızlı şarj desteğinin de dikkat çektiğini belirtelim.

Kamera Özellikleri Neler?

Katlanabilir akıllı telefonlar da kamera kısmında ise 40 MP ana kamera karşımıza çıkıyor. 40 MP ana kameraya ek olarak 16 MP değerinde ekstra geniş açılı bir kamera ve 8 MP değerinde telefoto kameralarının karşımıza çıktığını görüyoruz. Üç arka kameranın da kullanımı P serisine benzer.

İlginizi Çekebilir:  Xiaomi 'den Oyunculara Özel Black Shark 2

Tüm bu özelliklerle beraber telefonun fiyatı ise 999 Euro olarak açıklandı. Tabii ki fiyat kısmında ve ülkemizde satışların başlayacağı tarih kısmında net bilgiler yok.

Diğer akıllı telefonlar incelemelerimize buradan göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir