Reklam Alanı
Reklam Alanı
ios-14-güncellemesi-widget
Akıllı Telefon 1.179 1

iOs 14 Yenilikler ve IOs 14 Güncellemesi Detayları

iPhone cihazı olanlar iOs 14 güncellemesi sayesinde yepyeni bir ekran tasarımına sahip olacaklar. Pek çok düzenlemelerin yanında çeşitli işlemleri kolaylaştıran işlevsellikleri de beraberinde getiren iOs 14 güncellemesi tam tamına 14 özelliği ile dikkat çekiyor. Peki, iOs 14 yenilikler nelerdir? iOs 14 nasıl indirilir? iOS 14 Güncellemesini Alacak iPhone Modelleri hangileri?

ios-14-güncellemesi

iOs 14 Güncellemesi Özellikleri Nedir?

iOs 14 güncellemesi ile iPhone telefonların ekran işlevsellikleri oldukça artıyor. iOs 14 yenilikleri arasında yer alan ve en fazla dikkati çeken 14 özelliği gelin hep beraber inceleyelim.

1.      Ana Ekran Kişiselleştirmesine İzin Veren Widgetlar

Android cihaz kullananlar bu özelliği yakından bilir. Saat, hava durumu, haber akışı, takvim gibi özel widgetlar ana ekran üzerinde istediğiniz yere konumlandırılabilmektedir. Kolay kullanımı ile birlikte tek seferde pek çok bilgiye erişmenizi sağlayan widgetlar iOs 14 güncellemesi özellikleri arasında ilk sırada yer alıyor.

ios-14-güncellemesi-widget

2.      Ana Ekrana Dönmek İçin Gelen Aramaları Reddetmeye Son

iOs 14 Yenilikler arasında yer alan en önemli özelliklerden biri bu olsa gerek. Çünkü iphone telefonlarda oldukça ilginç bir eksiklik bulunuyordu. Örneğin mobil bankacılık işlemi yaparken tam o sırada bir çağrı geliyor. Ekranınızda mobil bankacılık sayfası yerine gelen çağrı sayfası görünüyor. İşiniz acil ama çağrı geldiğinde ana ekrana dönebilmeniz için gelen çağrıyı reddetmekten başka bir yol yok.

Gelen yeni güncelleme bu ikilemi ortadan kaldırıyor. Güncelleme sonrası gelen çağrılar tam sayfa bildirim yerine ekranın üst kısmında beliren ufak bir bildirim penceresi olarak görünecek.

3.      Siri Artık Tüm Ekranı Kaplamayacak

iPhone telefon kullananların sıklıkla kullandığı dijital asistan Siri, aktive edildiğinde tüm ekranı kaplıyordu. iOs 14 güncellemesi ile artık buna son verildi. Güncelleme sonrası Siri kullanmak istediğinizde sadece ekranın alt kısmında belirecek ve vermiş olduğunuz komutu hızlıca yerine getirecek.

4.      iOs 14 Güncellemesi İle Gelen Bir Diğer Özellik: Resim İçinde Resim

Android kullanan kişiler bu özelliğe oldukça aşina. Zira Android cihazlarda aynı anda 2 ya da 3 işlemi yapmaya imkan tanıyan bu özellik iOs 14 güncellemesi sonrasında iPhone cihazlarda da kullanılabilecek. Aynı anda video izlerken Facetime görüşmesi yapabilir, maillerinizi okurken çağrılarınıza cevap verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  5G Teknolojisi nedir ? Özellikleriyle 5G Teknolojisi

5.      Mesajlar Artık Çok Daha Kullanışlı!

Whatsapp gibi uygulamaların kullanımının arttığı ve mesaj göndermenin tarihin tozlu raflarına kalkmaya başladığını inkar edemeyiz. Peki, mesaj uygulamasının da artık gerek görsel gerekse de işlevsellik açısından çok daha kullanışlı olacağını söylesek! iOs 14 güncellemesinin iPhone telefonlara kattığı yeni Messages uygulaması, kullanımı kolay ve işlevsel özelliklere sahip olarak geliyor.

ios-14-güncellemesi-emoji

6.      Geliştirilmiş Harita Uygulaması: Apple Maps

iOs 14 ’ün getirdiği yeniliklerden biri Apple tarafından sunulan Apple Maps yani haritalar uygulaması. Apple Maps uygulaması ile yol, mekan en ince ayrıntıya kadar cep telefonunuzda olacak. Elbette ki bu özellik başlangıçta sadece belirli şehirler için tam kapsamlı kullanılabilecek.

ios-14-güncellemesi-google-maps

7.      Her An Her Yerde Kullanılabilir Çeviri Uygulaması

iOs 14 güncellemesi ile yepyeni bir uygulama ile tanışma imkanına sahip olacağız. 11 Dil desteği sunan Translate(Çeviri) uygulaması sayesinde çevrimiçi olmaya gerek duymadan anlık çeviri yapılması mümkün olacak.

ios-14-güncellemesi-çeviri

8.      App Library ile Kolay erişilebilen Uygulama Arşivi

iOs 14 güncellemesi ile gelen bir diğer yenilik ise App Library yani uygulama arşivi olacaktır. Uygulama arşivi içerisinde iPhone cihazınızda yüklü olan bütün uygulamaları bir arada görme ve kolayca erişme imkanı sunulmaktadır.

9.      İhtiyacınız Olan Uygulama App Clips ile Anında Hizmetinizde

Hangi uygulama içerisinde olursanız olun neye ve hangi uygulamaya ihtiyaç duyarsanız saniyeler içerisinde kullanımınıza hazır durumda olacağınıza emin olabilirsiniz. Her türlü uygulama satın almalarında, kahve siparişi verirken ya da mesajlaşırken size tavsiye edilen bir uygulamaya en hızlı erişim App Clips ile mümkün.

ios-14-güncellemesi-app-store

10.      Safari Hem Hızlı Hem de Daha Güvenli

iPhone telefonları kullanmaya başladığımızda alışkanlıklarımızda yavaş yavaş değişmeye başladı. Safari tarayıcıyı kullanmak ilk dönemlerde zor gelse de iOs 14 güncellemesi sonrası eminiz vazgeçilmezleriniz arasında ilk sıraya yerleşecek.

İlginizi Çekebilir:  Xiaomi Mi Note 10 Özellikleri ve Fiyatı

Safari uygulaması, güncelleme sonrasında gerek hız açısından gerekse de güvenlik açısından yeni özellikler ile donatıldı. Üstelik tüm bu özelliklerine ek çeviri butonu da eklenen Safari de ziyaret ettiğiniz web sitesini istediğiniz dile çevirmenize olanak tanınıyor. Tabii ki şimdilik İngilizce, İspanyolca, Çince, Fransızca, Almanca, Rusça veya Brezilya Portekizcesi desteklenen diller arasında yer alıyor.

11.      3 Boyutlu Ses Akışı İçin Spatial Audio Teknolojisi

iOs 14 Güncellemesi ile yepyeni bir ses deneyimine hazır olun. Apple firmasının yeni teknolojisi Spatial Audio ile sinema salonlarında deneyimleyebildiğimiz 3 boyutlu ses akışı gerçek oluyor.

ios-14-güncellemesi-muzik

12.      Otomobilin Anahtarını Sık Sık Unutanlara Müjde: Car Keys

iPhone telefonunu asla unutmayan ancak aracının anahtarını sık sık kaybeden ya da evde unutanlardan mısınız? Kesinlikle bu yeni teknoloji çok hoşunuza gidecek. iOs 14 güncellemesi ile gelen yenilikler ve Apple tarafından geliştirilen Car Keys teknolojisi sayesinde otomobilinizin anahtarına artık ihtiyacınız kalmayacak.

13.      Varsayılan Uygulama Özelliği

iPhone telefonlarda varsayılan uygulama atama gibi bir özellik bulunmuyordu. iOs 14 sayesinde dilediğiniz internet tarayıcısını varsayılan olarak seçme imkanına sahip olacaksınız. Elbette ki bu özellik e-mail ve resim uygulamaları içinde geçerli.

14.      Akıllı Ev Uygulaması: Home Hits

Akıllı evlere yavaş yavaş alışmaya başladığımız bu günlerde teknolojinin imkanlarını sonuna kadar kullanmamıza olanak tanıyan Home Kits uygulaması ile uyumlu aksesuarlar sayesinde aydınlatmadan ısıtmaya her türlü ayarlamaları uzaktan yapmanız mümkün olacak.

iOs 14 Güncellemesi Nasıl İndirilir ve Güncelleme Nasıl Yapılır?

ios-14-güncellemesi-nasıl-yapılır

iOs 14 özellikleri ile tanıştıktan sonra sabırsızlandığınızı ve iOs 14 nasıl indirilir, iOs14 güncelleme nasıl yapılır sorularınızı duyar gibiyiz. Telefonunuzu yeni bir versiyona güncellemeden önce mutlaka yedeğini almanız ilk tavsiye edeceklerimiz arasında yer alır. Zira bazı zamanlarda güncelleme sırasında sorunlar oluşabilmekte ve iPhone cihazınızdaki tüm verilerin kaybolması gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilmektesiniz.

Böyle bir olasılığa karşı temkinli olmakta fayda var. iPhone telefonunuz şarj da ve Wi-fi ile bağlı iken yedekleme işlemini tamamlayınız. iPhone Yedekleme tamamlandıktan sonra telefonunuzun ayarlar kısmından Genel ve yazılım güncelleme adımlarını takip ediniz. Bu kısımda yeni bir güncelleme olduğuna dair bir bildirim göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Youtube İçin Video Montajı

iOs 14 ‘e geçiş yapabilmek için bildirimin alt kısmında yer alan indir ve yükle kısmına dokunduğunuzda güncelleme indirilmeye başlayacak ve indirme işlemi tamamlandıktan sonra yüklenerek güncelleme tamamlanacaktır. Bu süreç içerisinde telefonunuzu şarjdan çıkarmayın ve Wi-Fi bağlantısını kesmeyin.

iOs 14 Güncellemesi ile Yenilikler Alacak iPhone Modelleri Hangileri?

Bir kısmını Android telefonlardan tanıdığımız, bir kısmı da geleceğin teknolojisi olarak önümüzdeki aylarda tam manası ile kullanabileceğimiz pek çok özellik yeni güncellemesi ile cihazlara gelecek. Peki, iOs 14 güncellemesini alacak iPhone modelleri hangisi merak ediyor musunuz?

İşte iOs 14 güncellemesi ile yenilikler alacak iPhone modelleri:

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1. nesil)
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod touch (7. nesil)

 

iOs 14 Güncellemesi İle Ortaya Çıkan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Son olarak, iOs 14 güncellemesi ile ortaya çıkan sorunlar ve çözümlerine de değinmek istiyoruz. Twitter kullanıcılarının attığı twitlerde iOs 14 ‘e geçiş sonrasında varsayılan uygulama özelliğine yönelik bazı sorunlar ortaya çıktığı yer alıyor. Safari harici varsayılan tarayıcı ya da e-posta uygulaması belirlenmesine rağmen telefonun yeniden başlatma işlemi sonrasında sorunlar ortaya çıkmaya başlamış.

Gelen şikayetlerde, maillerin varsayılan mail uygulaması yerine iPhone mail uygulamasında açıldığı ve maillerde ki linklerin ise yine varsayılan e-mail uygulaması yerine Safari de açıldığı yer alıyor. iOs 14 güncelleme sonrası E-posta ve tarayıcı sorunu yaşayan kişilere ise çözüm önerisi olarak iPhone mail uygulamasını silmeleri söyleniyor.

Ios 14 güncellemesi ile gelen yenilikler fazlasıyla tatmin ediyor.

“iOs 14 Yenilikler ve IOs 14 Güncellemesi Detayları” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir