Reklam Alanı
Reklam Alanı
apple-ios-14-guncelleme
Akıllı Telefon 566 1

Apple iOS 14 Özellikleri ve Güncelleme Alacak Telefonlar

Apple iOS 14

Apple iOS 14 bugün var olan birçok teknolojik telefon ürün özelliğinden farklı seçeneklere sahip bir modeli temsil etmektedir. Piyasaya sürülmeden üzerine dikkatleri çeken bu hizmet piyasaya sürüldükten sonra da adından çokça söz ettirecektir. Bugün geçerli olan İPhone telefon modellerinden daha fazla üst sıralarda yer alacak olan bu hizmet, gelişmiş özellikleri ile de çokça konuşulacağa benziyor. Piyasada var olabilen ürünler sadece yararlı yönleri ve gelişmiş özellikleri ile dikkat çeker. Bu durum telefon alanında da oldukça önem taşıyan bir konudur. Her geçen gün telefon alanında daha üst modeller, hizmetler ve güncellemeler keşfetmekteyiz. Bugün var olan her üst modelin de kendi içinde taşıdığı belli özellikleri vardır. Ancak piyasaya sürülecek olan Apple iOS 14, tüm bu ürünler içinde sıyrılabilecek birçok kalıcı özelliğe sahiptir. Son teknolojik ürün olan bu cep telefonu güncellemesi ile hayat daha kolay ilerleyecektir.

apple-ios-14-upgrade

Yeni Özellikleri Var mı?

Bu ürün piyasaya sürülmeden önce özellikle gençler arasında şimdiden tutulmuş durumda. Çok kullanışlı bir yapıya sahip olan bu cep telefonu hizmeti ile birçok alanı daha geniş bir perspektif içinde keşfetme imkânını bulacaksınız. Hem eğlenecek hem de öğreneceksiniz. Uzun yıllar garanti özelliği ile sunulan bu ürün size yıllarca kullanma şansını da sunacaktır. Son model de olsa sürümünden dolayı çabuk bozulan birçok telefon var. Ancak Apple iOS 14 ile böyle bir sorun yaşamanıza gerek kalmayacaktır. Telefonunuz anında güncelleme özelliği olan bu ürün ile tanışarak sağlıklı bir işletim sistemine kavuşacak. Bu da ürün için ayrı bir avantaj unsuru sayılmaktadır.

Apple iOS 14 Özellikleri

Apple iOS 14 özellikleri alanında birçok avantajı size sunmak için tasarlanmıştır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Uygulama kütüphanesi; bu uygulama cep telefonuna yüklü olarak sizlere sunulmaktadır. “App library “ adı verilen bu uygulama ile tüm kullanıcılar sosyal medya, alış veriş ve oyun gibi alanlarda daha hızlı bir şekilde erişim imkânı bulacak. Bunun gibi birçok uygulamaya bugün anında ulaşım sağlamadığımız telefonlar mevcut. Ancak bu uygulama ile saniyesinde ve hızlı bir şekilde istediğiniz uygulamaya geçiş yapma şansınız olacak.
  • Widget; bu uygulama birçok telefonda mevcut ve bilinen bir uygulamadır. Fakat bu uygulama Apple iOS 14 güncellemesinde size farklı bir avantaj sunacaktır. Sizler istediğiniz zaman telefonunuzun ara yüzüne widget ekleyebilip bunu özelleştirme fırsatını bulabileceksiniz. Diğer telefonlarda bu uygulama yokken Apple iOS 14 ‘te size bu uygulamanın özelleştirme hakkı sunulacaktır. Yani kendi telefonunuzu kendiniz yönetme hakkını elinizde bulunduracaksınız.
  • Resim içinde resim; bu uygulamada da iOS 14 ile sizler için gelen diğer bir yeniliktir. Bu uygulama kullanıcısına çok fayda sağlayacaktır. Sizler bu uygulama sayesinde eğer bir uygulama açmış iseniz aynı anda başka bir uygulama da açma şansını elinizde bulundurabileceksiniz. Yani aynı anda iki işlemi birden yapma yetkiniz olacak. Yani telefonunuzun yönetim sistemi sizin elinizde olacak. Bu özellik ile örneğin video izlerken onu otomatik olarak küçültüp ana ekrana getirebileceksiniz. Aynı zamanda öte yandan farklı bir uygulama da açarak diğer uygulamayı açık tutma şansınız da olacaktır.
  • Mesajlar; Apple iOS 14 ile yenilenen mesajlar uygulaması ile tanışacaksınız. Bu uygulama ile sık iletişim kurulan kişileri belli bir alana sabitleme ve yanlış kişiye mesaj gönderme gibi durumların önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca mesaj yazarken ilgili kişinin fotoğrafını göstererek Whatsapp ve benzeri platformlar aracılığı ile otomatik olarak mesaj gönderme yetkiniz de olacak. Ayrıca grup sohbetlerinde belirli olan bir kişiyi etiketleyerek onu yanıtlama özelliğini de sizlere sunmuş bir hizmet geliyor.
  • Siri; Apple’nin sesli asistanı siri de bu yeni model ile farklı özelliklere kavuşuyor. Bu model ile sirinin tasarımı baştan sona yenilendi. Bu uygulama ile her hangi bir uygulama açık olsa bile soru sorma şansınız mevcut olacaktır. Ayrıca aktifleştirdiğiniz anda bu uygulama çok fazla ekranı kaplamayacaktır. Bu uygulama ile hem soru sorup yanıtlayacak hem de başka uygulamalarda gezinme fırsatını bulacaksınız. Ayrıca siri çeviri uygulaması ile dilleri farklı olan kişiler aynı anda iletişim kurabilecek.
  • İnternetsiz çeviri; bu model ile oluşan yeni bir hizmet daha sizleri bekliyor. Bu uygulama Türkçe hariç 11 dili destekleyen yapay bir zekâya sahiptir. Bu uygulama sayesinde internete hiçbir şekilde ihtiyaç duymadan çevrim dışı olarak çeviri işleminizi gerçekleştirme fırsatını bulacaksınız. Sadece bu uygulama bile şimdiden oldukça merak edilmeye başlandı.
İlginizi Çekebilir:  Akıllı Telefonunuz Nasıl Drone Olur?

apple-ios-14

APP Clip; Apple iOS 14 modelinin gelişmiş alt yapısını kapsayan bu uygulama telefon için küçük sayılabilecek bir uygulama olmasına rağmen yenilikçi bir yanı temsil eder. Sadece bu özellik ile uygulama indirmeye gerek duyulmadan ilgili servisler anlık olarak kullanılabiliyor. Apple için hızlı açılan ve anlık olarak kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulamanın boyutu ise 10 MB’nin altında olacak.

Apple iOS 14 Güncellemesi Alacak İPhone Modelleri

İPhone 11 PRO, İPhone 11 Pro Max, İPhone 11, İPhone XS, İPhone XS Max, İPhone XR, İPhone X, İPhone 8, İPhone 8Plus, İPhone 7, İPhone 7 Plus, İPhone 6s, İPhone 6s Plus, İPhone SE, İPad touch tüm bu cihazlara Apple İOS 14 uygulaması getirilecektir. Bu güncelleme işlemi ise hem telefon hem de tablet üzerinden yapılabilir. Telefon ya da tabletinizden ayarlar bölümüne girerek yazılım seçeneğine tıkladığınız zaman güncelleme gerçekleşmiş olacaktır. Oldukça basit bir yöntem ile bu güncelleme işlemini yapmanız mümkün. Bu güncellemeye ise gelecek ay içinde erişmeniz mümkün olacak. Son kullanıcılar için ise bu yılın Ekim ayında açılması şimdiden planlanmış bulunmaktadır. Yapılan bu güncelleme ile birçok özelliğe aynı anda erişme fırsatınız olacak.

Daha önce hazırlamış olduğumuz IPhone SE 2020 vs IPhone 8 Karşılaştırması içeriğimizi okuyabilirsiniz.

apple-ios-14

Uygulama İle İlgili Diğer Yan Özellikler

Apple, ios platformu üzerinde internet tarayıcısı ve e-posta uygulamalarının varsayım olarak diğer uygulamalar etrafında değiştirilmesine izin vermiyordu. Apple iOS 14 ile birlikte böyle bir sorun yaşanmıyor artık. İOS 14 ile bu karar değiştirilerek kullanılma şansını kullanıcılarına vermiş bulunmakta. Yani iOS 14 ile birlikte e-posta uygulaması ile maili ve internet tarayıcısı olan Chrome’u ya da başka uygulamaları varsayılan olarak kullanma şansına sahipsiniz artık. Ayrıca bu hizmet ile bisiklet için yol tarifi uygulamasından da yararlanmış olacaksınız. Artık Apple’nin harita uygulaması sadece araçlar için değil bisiklet kullanıcıları için de devreye girerek yol gösterici olacaktır. Böylece bisikletinizi kullanırken tüm yolları ve mesafelerini de edinmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Xiaomi Redmi Note 9 ’un Tanıtım Tarihi Duyuruldu

apple-ios-14-guncelleme

Ne Zaman Kullanıma Açılacak?

Apple iOS 14 kullanıcılarına şifre bildirimleri alanında da ayrıcalık tanıyor. Apple’in internet tarayıcısı olan Safari ’ye eklenen yeni bir özellik ile kullanıcının her hangi bir şifresi başkası tarafından kullanıldığı taktirde direkt kullanıcıya bildirim gelecektir. Bu özellik geçen yıl Google tarafından Chrome için kullanılmaya başlanmıştı. Artık bu özellik yeni Apple işletim sisteminde de kullanıcılarına sunulmuş durumda. Cihazda kullanacağınız 6 adet duvar kâğıdı da yine Apple iOS 14 kullanıcılarına özel olarak geliştirilmiştir. Bunlardan üç tanesi aydınlık mod için kullanılmakta üç tanesi de karanlık mod için kullanılabilecektir. Sadece Apple’ye özel bu duvar kâğıtları her moda uygun tasarlanmıştır. Uygulamaya dahil edilmiş olan yeni çağrı ara yüzü de kullanıcılarını bekliyor. Koronavirüs nedeni ile sunulması bir türlü yapılmayan Apple iOS 14 artık kullanıcılarının hizmetine sunulmuş durumda. Tüm İPhone modelleri bu güncelleme ile tanışarak yenilenecektir. Alanında bu güne kadarki en büyük güncelleme olduğu da söylenmektedir. Bu sürüm ile tüm araç takımları adeta yeniden tasarlandı. Bu sürümde yukarıda sayılanlardan daha fazlası yer alıyor. Alanında büyük başarı elde etmiş olan bu yepyeni güncelleme ile birçok yenilikle tanışarak daha kolay keşiflere yolculuk yapacaksınız. En kısa sürede bu güncellemeyi telefonunuz üzerinden deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

“Apple iOS 14 Özellikleri ve Güncelleme Alacak Telefonlar” üzerine 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir