Reklam Alanı
Reklam Alanı
Akıllı Telefon 200 0

Huawei ‘ye Google, Microsoft, Intel ve Qualcomm Teknoloji Devleri Desteğini Kesti Yeni İşletim Sistemi Geliyor

Huawei ‘ye Google, Microsoft, Intel ve Qualcomm Teknoloji Devleri Desteğini Kesti

Son günlerde Dünya ‘nın birçok yerinde konuşulan konulardan birisi olan Huawei ‘den Google, Microsoft, Intel ve Qualcomm Teknoloji Devlerinin desteğini kesmesi hakkında bazı gelişmeler yaşanmaya hızla devam ediyor. Ayrıca Huawei yeni işletim sistemi çıkaracağının sinyallerini verdi.

ABD nin Çin ile ticaret savaşının boyut değiştirmesinin sebebi olan Google Huawei ‘nin Android lisanslarını iptal etmesi gerçekten çok popüler bir konu oldu. Amerikalı Teknoloji Firmaları olan Google, Microsoft, Intel ve Qualcomm desteğini çektikten sonra Huawei ‘nin bu kritik adımında neler yapılacağı merak ediliyor.

Huawei Yeni İşletim Sistemi Yaz Ayından Sonra Hazır Olacak

Huawei Tüketici İş Grubu CEO ‘su Richard Yu bu Yaz dan sonra, yani Sonbahar aylarında yeni işletim sistemlerinin hazır olacağını açıkladı. Huawei ‘nin yeni işletim sistemine geçmesi, en çok satılan akıllı telefonlardan olan ünvanını değiştirecek mi? Yoksa IOS ve Android den sonra Huawei ‘nin işletim sistemide mi gelecek. Yakında Huawei ‘nin Android lisansının iptal kararının geri alınıp alınmaması hakkında haberleri almaya devam edeceğiz.

ARM de Huawei ile işlerini askıya aldı

Google, Microsoft, Intel ve Qualcomm ‘dan sonra ARM ‘de Huawei ‘nin işlerini askıya aldı. Huawei bu ay başlayan bu tür iptal kararları ile ağır hasarlar almaya devam ediyor. Büyük bir çip üreticisi olan ARM, Huawei için işlemci üretiyordu. ARM tüm sözleşmelerini iptal etti.

 

Mevcut Huawei kullanıcıların durumu ne olacak?

Huawei ‘nin Android lisanslarının tamamen iptal edilmesi durumunda mevcut kullanıcılardaki Play Store gibi servislere erişim sağlayamayacak. Bu yüzden Huawei CEO ‘sunun belirmiş olduğu gibi, yeni işletim sistemi gelirilecek olursa Play Store gibi bir servis geliştirilerek, geliştiricilerin uygulama sunmasını sağlaması gerekecek. Tabiki bu tür durumlarda uygulama geliştiriciler Huawei için uygulama geliştirir mi, yoksa sadece IOS ve Android gibi sistemler için mi geliştirir bu da merak edilen konular arasında yer alıyor.

Huawei bu kadar iddalı bir şekilde yeni işletim sistemlerini çıkaracağını belirtse de, örneğin Microsoft gibi Akıllı Telefonlarda olduğu gibi çöküşemi geçecek yakında netleşecektir.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy Note 9 ’a Kısa Bir Bakış

Son olarak da Huawei haricinde Xiaomi ürünleri de başarılı olduğu biliniyor ve Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptı. Huawei mi Xiaomi mi daha iyi konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir