Reklam Alanı
Reklam Alanı
huawei-hongmeng-os-işletim-sistemi_2
Akıllı Telefon 231 0

Huawei ‘nin Yeni İşletim Sistemi HongMeng Android ‘e Rakip

Huawei ‘nin Yeni İşletim Sistemi HongMeng Android ‘e Rakip Olacak

Daha önce Huawei ‘ye Google, Microsoft, Intel ve Qualcomm Teknoloji Devleri Desteğini Kesti Yeni İşletim Sistemi Geliyor yazımızda bahsettiğimiz gibi ABD firmaları Huawei ‘den desteği kesmişti. Bu yazımızda da Huawei ‘nin yeni işletim sistemi HongMeng ‘den bahsedeceğiz.

Huawei gelecekte üreteceği akıllı telefonlarda kendi işletim sistemi olan HongMeng ‘i kullanacak. Bazı detayları ortaya çıkan bu işletim sistemi hakkında size gerekli bilgileri derledik.

Android ve IOS ‘un karşısına kendi işletim sistemi ile çıkacak olan Huawei ‘nin işi gerçekten çok zor. Yeni telefonlar için uygulama uyumlulukları, yeni uygulamaların yazılması gibi birçok etken bulunuyor. Gelin şimdi Huawei işletim sistemi HongMeng hakkında bazı detaylardan bahsedelim.

Huawei ‘nin uzun süredir kendi işletim sistemi vardı

huawei-hongmeng-os-işletim-sistemi_3

Huawei ABD piyasasında 2012 de casusluk iddaları çıktıktan sonra kendi işletim sistemi üzerinde yatırımlar yaparak, çalışmalarını sürdürdü.

Mart 2019 ‘da Almanya Die Welt ‘e kendi işletim sistemlerini duyuran Huawei CEO ‘su Richard Yu şuan açıklamalarda bulunmuştu; “Kendi işletim sistemimizi hazırladık. Mevcut seçenekleri kullanmazsak, duruma hazırlıklıyız. Google ve Microsoft ekosistemleriyle çalışmayı tercih ediyoruz. Ancak B planımız da var.”

Huawei sadece Google değil, Microsoft ‘a karşı da rakip işletim sistemi getiriyor

huawei-hongmeng-os-işletim-sistemi_4

Google Android ‘in sonunu getirebilecek bir sistem olan Fuchsia isimli sistemi üzerinde çalışıyor. Bu işletim sistemi sadece akıllı telefon ve bilgisayarlar için değil, otomobil, kilitler, yazıcı vb gibi ürünler için de kullanılacak.

Bundan dolayı HongMeng Çin piyasasını temsil edecek bir işletim sistemi olacak ve tüm cihazları kapsaması bekleniyor.

Huawei HongMeng 2019 Sonbahar ile 2020 İlkbahar aralığında gelecek

Richard Yu yaptığı açıklamada HongMeng OS ‘un 2019 Sonbahar ile 2020 İlkbahar aralığında ilk sürümünün ortaya çıkacağını iletti. Belki de Huawei ‘nin yeni işletim sistemini amiral gemilerinden birisinde göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Poco M6 Pro Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Huawei, HongMeng ‘in marka haklarını aldı

huawei-hongmeng-os-işletim-sistemi_1

Huawei yeni işletim sistemi olan HongMeng ‘in tüm marka haklarını satın aldı. Markanın hakları 24 Ağustos 2018 tarihinde alınmış ve geçerlilik süresi 14 Mayıs 2019 ile 13 Mayıs 2029 tarihleri arasında.

En geç 2020 İlkbahar da yayınlanacak olan HongMeng, evrensel olacak ve Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar ve diğer teknolojik ürünlerde de kullanılabilecek.

Huawei henüz HongMeng işlerim sistemini test ediyor

Henüz tam olarak hazır hale getirilmeyen HongMeng, bir süre daha Huawei tarafından test edilecek. Görünen o ki yeni işletim sistemi ile ilgili herhangi bir sorun istenilmiyor ve sağlıklı bir şekilde cihazlarla sunulacak.

Daha önce de ilettiğimiz gibi 2019 Sonbahar ve 2020 İlkbahar aralığındaki bir tarihe kadar bekleyeceğiz.

Huawei daha önceki başarısız olan firmaların işletim sistemlerini değerlendirmesi gerekiyor.

huawei-hongmeng-os-işletim-sistemi_5

Bildiğiniz gibi Nokia, Blackberry ve Microsoft firmaları da kendi işletim sistemlerini kullandı ve başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Şuan Blackberry ve Nokia Android kullanıyor, Microsoft ise Akıllı Telefon piyasasından çekilmiş durumda.

Bakalım Huawei ‘nin HongMeng uygulamalarının sayısı ne zaman artacak. Kaldı ki bu uygulamaları üreten kişilerin yeterliliği de önemli. Huawei ‘nin HongMeng için yayınladığı yazı da burada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir