Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilişim 2.760 0

HP Dizüstü Bilgisayarlarda Pili Test ve Kalibre Etme – Windows İşletim Sistemleri İçin

Hp notebookların pil kalibresi nasıl yapılacağı ile ilgili TeknoKutu’ya gelen sorulardan sonra bu konuyu ele almak istedik. İyi okuyarak uygulamanızı öneririz.

Not: Bu makale; Windows 10, Windows 8 ya da Windows 7 yüklü HP ve Compaq Dizüstü Bilgisayarlar için geçerlidir.

Bir pilin tam depolama kapasitesi zamanla değişir. Pil kapasitesindeki bu değişiklik nedeniyle, Windows’taki şarj düzeyi göstergesi %100 şarj edildiğini göstermeyebilir. Pilinizin durumunu öğrenmek üzere, pili test etmek ve gerekiyorsa ayarlamak için bu makalede açıklanan adımları uygulayın. Pilin kalibre edilmesi, Windows’ta şarj düzeyinin doğru bir şekilde görüntülenmesi için pil göstergesini sıfırlar. Bu belgede, pilin test ve kalibre edilmesine ilişkin iki yöntem açıklanmaktadır. Ayrıca, pilin kalibre edilmesine ilişkin manuel bir yöntem de sunulmaktadır.

Not: Windows veya Diagnostics’in hangi sürümünü kullandığınıza bağlı olarak bu belgedeki bilgiler ve grafikler farklılık gösterebilir.

Bu videoda, dizüstü bilgisayarınızın pilinin nasıl test ve kalibre edileceği açıklanmaktadır. Windows 10’da göreceğiniz ekranlar, izleyeceğiniz videodakilerle tamamen aynı veya benzerdir.

Pili, HP Hardware Diagnostics aracını kullanarak test ve kalibre edin (HP tarafından tercih edilen yöntem)

HP, bilgisayarınızdaki donanım bileşenlerini test etmek ve donanım arızalarını onaylamak için kullanabileceğiniz tanılama yazılımı sağlar. Pil Testi sisteminizi denetleyerek pilin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını belirler, pilleri test eder ve gerekirse kalibrasyon yapmanıza izin verir.Hardware Diagnostics for Windows aracını indirmek için HP Hardware Diagnostics web sitesine gidin. HP PC Hardware Diagnostics Windows bölümünde Diagnostics Windows’u İndir seçeneğine tıkladıktan sonra ekrandaki yönergeleri izleyerek HP PC Hardware Diagnostics for Windows aracını indirip yükleyin.

Pili test etmek için aşağıdaki talimatları uygulayın:

  1. Bilgisayarı açın.
    • Bilgisayarınız normal bir şekilde başlamazsa, HP PC Hardware Diagnostics UEFI menüsü görüntülenene kadar saniyede bir kez olmak üzere F2 tuşuna tekrar tekrar basın ve arından bir sonraki adıma geçin.
    • Bilgisayarınız normal bir şekilde başlarsa, HP PC Hardware Diagnostics Windows öğesini aratın, arama sonuçlarında uygulamaya çift tıklayın ve ardından Yönetici olarak çalıştır öğesini seçin.
İlginizi Çekebilir:  HP'den Giyilebilir Bilgisayar : VR Backpack G2

2. Ana menüden Bileşen Testleri ögesine tıklayın.

3. Bileşen Testleri listesinde Güç seçeneğine tıklayın.

4. Güç Testleri listesinde Pil Denetimi ya da Pil seçeneğine tıklayın.

5. Pil Testi ekranında Bir defa çalıştır ögesine tıklayın.Pil Testi başlar. Pil Testinin tamamlanması yaklaşık iki dakika sürer. Gerekmesi durumunda, Pil Kalibrasyonu işlemi 2 ila 4 saat sürer. Escape (Esc) tuşuna basarak istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

6.  Test tamamlandığında pilin durumunu öğrenmek için görüntülenen Pil Denetimi sayfasındaki ilk satırı inceleyin.

  • Piliniz testi geçtiyse, Ana Menü seçeneğine tıklayın veya daha fazla bilgi almak için Pil Ayrıntıları seçeneğine tıklayın.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir