Reklam Alanı
Reklam Alanı
evden-eve-nakliyat
Güncel 370 0

Evden Eve Nakliyat Firmaları

Evden Eve Nakliyat Firmaları

Karayolu ile eşya taşımacılığı hizmetleri sunan çeşitli firmalar, 6102 Sayılı Ticaret kanunun da bulunan çeşitli maddeler altında düzenlenmiş kanun kapsamında faaliyetlerini sürdürürler. Bu kanun, karayolu ile eşya taşımacılığında evden eve nakliyat firmaları ile ilgili tüm sorumluluklarını düzenlediği gibi, almaları gereken sertifika ve belgeleri de belirler. Tüm bu düzenleme evden eve nakliyat firmaları, verdikleri hizmetlerin kapsamları, sorumlulukları gibi, bu alanda ihtiyaç duyulan her şeyin kanun kapsamında ve belirli bir düzenle yapılmasını garantiler.

Evden eve nakliyat firmaları bu kanun kapsamında yapılanmalarını gerçekleştirir ve dahası tüm hizmetlerini şekillendirir. Kanun firmaların sunmak zorunda hizmetleri belirlerken, bu hizmetlerin sunumu sırasında ihtiyaç duyulabilecek asgari standartları ve sahip olmaları gereken asgari teknik donanımlarını, sorumluluk kapsamlarını da belirler. Taşıma işlemi sırasında taşıma şirketinin ve tüketicinin sorumlulukları da bu kanun çerçevesinde belirlenmiştir.

Evden Eve Nakliyat Firmalarının Hizmet Sorumlulukları Nelerdir?

Karayoluyla şehir içi ve şehirlerarası taşımacılık yapma yetkisine sahip olan evden eve nakliyat firmaları, bu hakka sahip olabilmeleri için çeşitli sertifika ve izin belgelerine ihtiyaç duyarlar. Bu sertifika ve belgelerin verilmesinde ki amaç, firmaların bu hizmeti sağlayabilmeleri için gerekli teknik donanımlara ve hizmet sunma yeterliliğini asgari düzeyde sunabilme kapasitelerini oluşturmaktır.

Bu sektörde faaliyet gösteren firmaların, tüketicilerin ihtiyaç duyduğu pek çok yeni hizmet ihtiyacına sektörel çerçevede çözümler oluşturur. Sürekli artma eğiliminde olan evden eve nakliyat hizmetlerine duyulan ihtiyaca paralel biçimde, sektörel olarak yeni gelişmeler ve tüketicinin yeni ihtiyaçlarına karşı oluşturulan özel çözümler de artmaya devam ediyor. Bu durum evden eve nakliyat firmaları arasında ciddi bir rekabetin oluşmasını sağlarken, bu rekabet de tüketici açısından daha uygun fiyat aralığında daha kaliteli hizmet sağlama avantajları oluşturur. Rekabetin oranının yüksek olması aynı zamanda daha kaliteli hizmet sağlamak için, firmaların birbirleri arasında çeşitli hizmetlerin geliştirilmesi ve sektörün hizmet standartlarının yükselmesi durumunu oluşturur.

sehirler-arasi-nakliyat

Evden Eve Nakliyat Süreci Nasıl İşler

Evden eve nakliyat hizmetlerinin en doğu şekilde işleyebilmesi için en önemli aşamalardan biri Ekspertiz aşamasıdır. Bu aşamada nakliyatın yapılacağı yer, nakliyata tabii eşyaların miktarının ve niteliğinin belirlenmesi, nakliyat sırasında ek hizmet ve teknik hizmet gerekip gerekmediği, standart sigorta süreci ve standart dışı sigorta ihtiyacı olup olmadığı gibi tüm detaylar belirlenir. Belirlenen bu detaylara göre oluşturulan fiyat tüketiciye sunulur ve kabul edilmesi halinde, hem taşıyıcı firmanın ve hem de tüketicinin sorumluluklarının kayıt altına alındığı bir sözleşme imzalanır. Bu nedenle ekspertiz aşaması, nakliyat işleminin ihtiyaca göre en uygun ve en kaliteli şekilde yapılabilmesini garanti altına süreçtir. Aynı zamanda yüklenici firma olan evden eve nakliyat firmaları tarafından yerine getirilmesi gereken işle ilgili tüm detaylar ortaya çıkar. Taşınma günü gerekli tüm donanımlara sahip olarak gelen firma, taşınmanın en sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlar.

şehiriçi-nakliye

Paketleme ve Taşıma İşlemleri Nasıl yapılır?

Evden eve nakliyat firmaları, sundukları hizmetleri belirli bir prosedür çerçevesinde sunarlar. Bu prosedüre göre ekspertiz den sonra ki en önemli aşama paketleme aşamasıdır. Taşınma işleminin pratik kısmında en öneli aşamalardan biri paketlemedir. Evde bulunan eşyaların zarar görmeden ve belirli bir düzene göre ayni içeriğe sahip ürünlerin paketlenmesi olarak açıklanabilecek olan bu aşama, sektörel olarak hazırlanmış özel ambalajlama malzemeleri kullanılarak yapılır. Bu ambalaj malzemeleri, özellikle kırılacak veya hasar görebilecek hassasiyete sahip eşyaların sorunsuz bir şekilde taşınmasını garantiler. Örneğin mutfak eşyaları, elektronik eşyalar, akıcı malzemeler, mobilyalar gibi hasar görme olasılığı diğer eşyalardan fazla olan tüm eşyalar, kendileri için özel olarak hazırlanmış olan çeşitli ambalaj malzemeleriyle ve profesyonel bir bakış açısıyla paketlenirler. Bu sayede hem taşıma işlemi sırasında personelin taşımayı kolayca gerçekleştirebilmesine ve hem de taşınma sırasında diğer eşyaların hassas eşyalara zarar verme olasılıklarını en aza indirmek mümkün hale gelir.

evden-eve-nakliyat

Evden eve nakliyat firmaları sundukları hizmetlerin tamamını sigorta garantisi altında sunarlar. Bu garanti aynı zamanda sigorta şirketinin, sigortayı yapmak için aradığı belirli şartlar nedeniyle sunulan hizmetin daha nitelikli olabilmesini sağlar. Sigorta şirketlerinin sigortayı yapmak için aradıkları koşullar arasında özellikle paketleme özel bir yer tutar. Eşyaların zarar görmesinin önünde ki en güçlü önlemi oluşturan paketleme, iyi ve gerektiği gibi yapıldığında, eşyaların hasar görme olasılığı çok düşer ve bu durum sigortanın en sağlıklı şekilde işlemesine neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Yerli Mesajlaşma Uygulama İsimleri Nelerdir?

İstifleme Süreci Nasıl İşler?

Evden eve nakliyat firmaları, nakliyat süreçlerinin en önemli aşamalarından bir diğeri olarak, istifleme sürecini belirlemiştir. Paketleme, istiflemeyle doğru orantılı şekilde yapılması gereken bir süreçtir ve bu kapsamda birbirleriyle ilişkilidir. İstifleme sırasında, hasar görme olasılığı yüksek olan eşyalar ile hasar verme olasılığı olan eşyalar birbirlerinden ayrılarak belirli bir düzen içerisinde istiflenir. Bu sayede taşıma aracının içerisinde, büyük ebatlı ve daha hassas olan eşyalara göre zarar görme olasılıkları düşük eşyalar, hassas eşyaları koruyacak bir şekilde istiflenirler. Aynı zamanda istiflemenin yapılması sırasında ki en önemli kriter de indirme sırası olarak belirlenir. İndirme işleminin en hızlı ve pratik şekilde gerçekleşebilmesi için, öncelikle inecek eşyaların, taşıma aracına en son yerleştirilmesi gerekir. Tüm bu planlama ve işlerlik aşamaları, ekspertiz aşamasında belirlenir ve hem paketleme ve hem de taşıyıp istifleme işlemi de bu plan çerçevesinde işletilir.

Bu kapsamda evden eve nakliyat firmaları, planlı olarak işletilen bir süreç olarak öne çıkar. Her aşaması detaylıca planlanır ve dolayısıyla önceden karşılaşılabilecek sorunların olasılığı bile hesaplanabilir. Tüketicilerin ihtiyaç duyduğu hizmeti en üst düzeyde ve en sağlıklı şekilde yerine getirebilen Evden eve nakliyat firmaları, hizmet standardı olarak çağımızı yakalayabilmiş ender sektörlerden biridir.

Asansörlü Taşımacılık

Özellikle çok katlı yapılardan eşya indirmek ve aynı zamanda çıkarmak, hele ki işlek bir cadde de konumlanmış bir bina ise çok güç bir işlemdir. Hem pratikte güçlüklerin çıkmasına, daha uzun zamanlara sebep olmasına ve ayrıca çok yüksek katlardan eşya indirme ve çıkarmanın mümkün olmamasına paralel birçok soruna sebep olur. Ancak evden eve nakliyat firmaları, bu konuda da teknolojinin sunduğu ileri seviye olanaklardan faydalanma yoluna başvurmuştur. Eşya taşıma amacıyla özel olarak geliştirilen asansörler. Eşyaların binaların balkon veya pencerelerinin kullanılması yoluyla, çok yüksek katlardan bile kolay bir şekilde indirilip çıkarılmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Netflix Abonelik Fiyatları ve Satın Alma

Taşıma araçlarına entegre veya ayrıca montajlanabilen şekillerde tasarlanmış olan asansör sistemleri, eşyaları, örneğin 15. Kata bile hızlı ve güvenilir şekilde çıkarmaya veya indirmeye odaklanmış teknolojik ekipmanlardır. Bu sayede en işlek caddede konumlanmış, 11. Katta bulunan bir eşya bile, güvenilir ve hızlı şekilde indirilebilir veya tam tersi olarak taşınabilir. Böylece özellikle çok katlı binalar veya site içerisinde bulunan çok katlı binalarda karşılaşılan çeşitli sorunlar, site kuralları gibi engeller kolayca aşılır.

evden-eve-asansörlü-taşımacılık-ve-nakliyat

Teknik Yeterliliğe Sahip Personel

Her konuda olduğu gibi evden eve nakliyat firmaları içinde,  yeterliliğe sahip olan teknik personele sahip olmak önemli bir kriterdir. Bununla birlikte donanımlı olduğu okullar tarafından da belirlenmiş olan teknik personeller için, profesyonelleşmeyi sağlayan diplomalar yeterli değildir. Teknik açıdan çeşitli şekillerde donanımlandırılmış teknik personeller, tüketici ve evden eve nakliyat işlemleri sürecine belirli bir süre dahil olarak, gerekli birikim ve deneyimi oluştururlar.

Evden eve nakliyat firmaları için en önemli detaylardan biri, deneyimli taşıma personeli ve teknik personelin bulunmasıdır. Sürecin ekspertiz, paketleme, taşıma, istifleme, indirme, asansör kullanımı gibi tüm aşamaları için deneyim kazanmış ve alanında belge sahibi teknik personele sahip bir firma, sunduğu hizmetin kalitesi nedeniyle, rakipleri arasında fark oluşturur.

Evden Eve Nakliyat Yapılırken Eşyalar Nasıl Paketlenir?

Sigortalı Taşımacılık

Evden eve nakliyat firmaları, sundukları tüm hizmetleri, kanun kapsamında yaptırmak zorun oldukları sigorta güvencesi karşılığında sunarlar. Sigorta tüm eşyaların paketleme, taşıma ve indir süreçlerini kapsayıcı özelliğe sahiptir. Hassas ve kapsam dışında bulunan çeşitli özel eşyaların taşınması sırasında karşılaşılabilecek sorunlara karşı sigortalanması ise kullanıcı tarafından karar verilerek yapılması gereken bir uygulamadır. Yapılan standart sigorta prosedürü, aynı zamanda paketlemeden eşyanın yeni eve taşıma işleminin gerçekleşmesine kadar geçen sürede geçerlidir. Bununla birlikte standart sigortalar, süreci sınırlı bir ölçüde garantilerler. Tüketici talebi doğrultusunda, özel kapsama sahip taşıma sigortaları, sigorta şirketleri ile doğrudan tüketici arasında yapılabilir.

Evden eve nakliyat firmaları, ülkemizde ki yoğun rekabet ortamının da etkisiyle, sürekli daha kaliteli ve nitelikli hizmetlerini kullanıcılarına sunar. Bu durum evden eve nakliyat firmaları için, hizmet standartlarının yükseltilmesi amacına dayalıdır. Standartlar bu alanda öylesine yükselmiştir ki, dünyada aynı sektörde hizmet veren firmaların oluşturduğu standartların çok ötesine taşınmıştır. Sektörel olarak yaşan gelişmeler, özellikle teknolojinin bu alanda sunduğu çeşitli hizmetlerle yön verici olduğu herkes tarafından bilinir.

İlginizi Çekebilir:  Endüstri Mühendisliği

İhtiyaca odaklı olarak hizmet veren sektörde, teknolojinin sunduğu yine odaklı avantajlar, nitelikli ve kaliteli bir taşımacılık hizmeti sağlamanın garantörlüğünü üstlenir. Ülkemizde yüksek standartlı bir şekilde hizmet sağlayan evden eve nakliyat firmaları, bu standardın dünya standartlarının da üzerinde olmasını, rekabet oranının yüksekliğine borçludur. Rekabet oranının böylesine yüksek olması aynı zamanda tüketici açısından da hem ekonomik fiyat avantajları ve hem de kaliteli hizmet alımı gibi avantajların oluşmasını sağlar.

sigortalı-evden-eve-taşımacılık

Evden eve nakliyat firmaları arasından seçim yapılırken, firmanın sunduğu önceki hizmetler en önemli kriter olarak görülmelidir. Dolayısıyla bu türlü bilgiler, sertifikaya sahip olup olmadığı, izin belgelerinin var olup olmadığı, teknik ekip ve donanım konusunda ki yeterlilikler de diğer önemli kriterler olarak sorgulanmalıdır. Tüketicinin alacağı hizmetin kalitesinde yeter derece de memnun olabilmesi için, tüm bu detaylara dikkat etmesi ve sorgulaması çok önemlidir.

Gerekli yeterliliğe sahip olan evden eve nakliyat firmaları, tüm taşınma işlemini en zor koşullarda bile en kaliteli şekilde sağlayabilir. Bu sebeple taşınma öncesinde, yüklenici firmanın konusunda ne kadar yetkin olduğunun araştırmasının yapılması, tüketici açısından yasalara karşı da bir zorunluluktur.

Herhangi bir şekilde taşınma işlemi sonrasında herhangi bir itiraz sürecinin işletilebilmesi için, tüketicinin karşısında ki firmanın belge sahibi olması kaçınılmazdır. Aynı şekilde sigorta kapsamında yapılan taşımacılık sırasında, çeşitli eşyaların hasar görmesinin sonucunda talep edilecek olan sigortanın da, gerçekten yapılıp yapılmadığı tüketici tarafından kontrol edilmesi gereken diğer detaylardan biridir. Bu nedenler seçim yapılırken hassas bir inceleme sürecinin geçirilmesi gerekir.

Belge sahibi olmadan sektörel olarak hizmet verdiğini iddia eden çeşitli sahte kuruluşlar, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Seçim aşamasında bu nedenle mutlaka firmanın gerekli belge, sertifika ve izin belgesine sahip olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu alanda faaliyet gösteren ciddi kuruluşlar, bu belge ve sertifikaları zaten doğrudan tüketiciye gösterdikleri bir yol bulmuşlardır. Bu belgeleri öncelikli olarak sunmayan firmalara karşı dikkatli olunması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir