Reklam Alanı
Reklam Alanı
en iyi 10 uzay filmi
Sinema 777 0

En İyi ve En Çok İzlenen 10 Uzay Filmi Önerileri

En İyi ve En Çok İzlenen 10 Uzay Filmi

Bilim Kurgu türünde karşımıza çıkan uzay konulu filmler birçok insanın etkilendiği ve meraklı gözlerle izlediği film türlerindendir. Çok sayıda çekilmiş uzay filmlerinin arasından en iyi ve en çok izlenen filmleri izlemek isteyen film severler için en iyi 10 filmi inceleyelim. Ayrıca bu filmler birçok ödül almıştı.

  1. Yeni Yaşam Alanı Arayışı: Yıldızlararası (İnterstellar) IMDb:8.6

Interstellar-filmi en iyi 10 uzay filmi

7 yılınızı feda eder miydiniz? Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı ve başrollerini Matthew McConaughey ve Michael Caine’in paylaştığı ABD tarafından 2014 yılında beyaz perdeye aktarılan bu filmde; iklim değişiminin getirdiği kuraklık hem insan yaşamını hem de doğayı içinden çıkılması güç bir duruma sokmuştur. Bu durumdan kurtulmak isteyen bir grup kaşif solucan deliğine benzer bir delik keşfederler ve araştırmalar sonucu buradan geçtiklerinde yeni bir yaşam alanı keşfedeceklerini düşünürler. Fakat dünya üzerinde geçen 1 saatlik yolun burada 7 yıl geçeceğini bilerek bu yolculuğa çıkarlar. Ekibi bu meşakkatli yolda neler bekliyor? Bunu öğrenmek için filmi izlemenizde fayda var. Film 2 saat 49 dakika sürmektedir.

  1. Uzayın Derinliklerinde Bir Aşk Hikayesi: Uzay Yolcuları (Passengers) IMDb:7.0

passengers_filmi en iyi 10 uzay filmi

Hiç yaşlanmadan başka bir gezegene gitmeyi düşündünüz mü? İşte bu film tam da bunu anlatıyor. Yönetmenliğini Morten Tyldum’un yaptığı ve başrollerinde Jennifer Lawrence ve Chriss Pratt’in paylaştığı ABD tarafından 2016 yılında beyaz perdeye aktarılan bu filmin çoğunda iki adet oyuncu bulunmasına karşın film çok izlenenler sırasında yerini alıyor. Vaktinden erken uyanan Preston bir tamircidir ve tüm uğraşlarına rağmen uyuduğu cihazı tamir edememiştir. Yalnızlığının verdiği sıkıntıyla Aurora’yı uyandırmaya karar verir ve Aurora böylece vaktinden tam 100 yıl önce uyanmış olur. Zamanla bu ikili birbirlerine tutkulu bir şekilde âşık olur. Peki Aurora uyandırıldığını öğrenecek mi? Bunu öğrenmek için filmi izlemenizde fayda var. Film 1 saat 56 dakika sürmektedir.

  1. Uzayda Tek Başına: Marslı (Martian) IMDb: 8.0

marslı_filmi

Başka bir gezegende tek başına kalmak ne kadar korkunç olabilir? Yönetmenliğini Ridley Scott’un yaptığı ve başrollerini Matt Damon, Jessica Chastain ve Kate Mare’in paylaştığı ABD tarafından 2015 yılında beyaz perdeye aktarılan bu filmde; Mars gezegeninde yaşanan bir fırtına sonucu öldü sanılıp terkedilen bir astronotun yaşam mücadelesi ve Dünya ile iletişime geçme çabası yer alıyor. Aynı zamanda ziraat mühendisi olan bu astronot yani Mark Watney bu gezegenden kurtulmak için neler yapacak? Bunu öğrenmek için filmi izlemenizde fayda var. Film 2 saat 31 dakika sürmektedir.

  1. Boşlukta Yaşam Mücadelesi: Yer Çekimi (Gravity) IMDb: 7.7

gravity_yerçekimi_filmi

En iyi ve En çok izlenen 10 Uzay filmi listemizde 4. sırada Yer Çekimi – Gravity var. Boşlukta iplerin kopması ile sarsılmak ister miydiniz? Yönetmenliğini Alfanso Cuaron yaptığı ve başrollerini Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris’in paylaştığı ABD tarafından 2013 yılında beyaz perdeye aktarılan bu film hem gerilim tadında hem de uzay yolculuğunun zorluğunu anlatan bir filmdir. Son kez göreve çıkacak olan bir grup astronot uzayın derinliklerine doğru yolculuğa çıkarlar. Hiç beklemedikleri bir anda bulundukları uzay mekiğine sert bir cisim çarpar ve mekikte teknik arızalar başlar. Tüm astronotlar bir tarafa dağılır ve dünya ile aralarında olan tüm iletişim bağı kopar. Peki bu astronotlar bu durumdan kurtulabilecek mi? Bunu öğrenmek için filmi izlemenizde fayda var. Film 1 saat 31 dakika sürmektedir.

  1. Ay’ın İlk Misafiri: İlk Adam (First Man) IMDb: 7.3

ilk_adam_first_man_filmi en iyi 10 uzay filmi

Şüphesiz herkes bilir ki Aya ilk ayak basan adam Neil Amstrong’dur. Yönetmenliğini Damien Chazelle’nin yaptığı ve başrollerini Ryan Gosling, Claire Foy, Corey Stoll’ün paylaştığı ABD tarafından 2018 yılında beyaz perdeye aktarılan bu film biyografik nitelikte olup Neil Amstrong’un küçük kızı ile arasındaki güçlü bağı da anlatmaktadır. Bu filmde NASA’nın Sovyet Rusya’nın Ayda ilk olmasını engellemek için neler yaptığını izleyecek ve astronotların iç dünyaları hakkında bilgi almış olacaksınız. Film 2 saat 21 dakika sürmektedir.

  1. Güneşi Kurtarmak: Günışığı (Sunshine) IMDb:7.2

gun-isigi-sunshine_filmi en iyi 10 uzay filmi

Güneş yok olursa Dünya nasıl bir duruma düşerdi? Yönetmenliğini Dany Boyle’nin yaptığı ve başrollerini Cillian Murphy, Chris Evans ve Rose Bryne’in paylaştığı İngiltere tarafından 2007 yılında beyaz perdeye aktarılan bu filmde; güneşin yok olma belirtileri ortaya çıkmış ve insanlık büyük bir yok oluşun eşiğine gelmiş. Bir grup astronorot Güneş’i tekrar hayata döndürmek için hazırlanarak Icarus II adlı uzay gemisiyle yola çıkar. Teknik sıkıntılardan dolayı Dünya ile iletişim kesilir. Peki bu ekip Güneş’i hayata döndürebilecek mi? Bunu öğrenmek için filmi izlemenizde fayda var. Film 1 saat 47 dakika sürmektedir.

  1. Yıldızdan Mesaj Var: Mesaj (Contact) IMDb: 7.4

contact_mesaj_filmi

Dünya dışındaki bir varlıktan mesaj aldığınızı düşünebiliyor musun? Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in yaptığı ve başrollerini Jodie Foster, Matthew McCoanughey, Jena Malone, Tom Skerritt’in paylaştığı ABD tarafından 1997 yılında beyaz perdeye aktarılan bu filmde Dr. Elleanor Vegan yıldızından bazı sinyaller içeren bir mesaj alır ve bu sinyalleri çözümlediğinde mesajın bir teknolojik cihaz planının içerdiğini ortaya çıkarır. Bu film biraz dram biraz gerilim ve biraz da gizem içermektedir. Peki filmin devamında ne olacak? Bunu öğrenmeniz için bu filmi izlemenizde fayda var. Film 2 saat 33 dakika sürmektedir.

  1. Biraz Animasyon Biraz Gerçeklik: Avatar IMDb: 7.8

avatar_filmi

Hem animasyon hem de gerçek bir yaşamın karışımı şeklinde olan bu film tarihte ilk 3D (3 boyutlu) filmdir. Yönetmenliğini James Camero’nun yaptığı ve başrollerinde Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver’in paylaştığı ABD tarafından 2009 yılında beyaz perdeye aktarılan bu filmde Yarı felçli olan Jake Sully, Pandora adındaki bir gezegende Na’vi adında tükenen bir ırkın arasına katılır. Buraya insan olarak değil de Avatar adlı program üzerinden bedeni değiştirilerek avatar olarak katılır. Jake bu yeni dünyada artık felçli değildir. Tüm vücut işlevleri sağlıklı bir konuma gelmiştir. Jake bu dünyayı kendi dünyasından koruyabilecek midir? Bunu öğrenmek için filmi izlemenizde fayda var. Film 2 saat 42 dakika sürmektedir.

  1. Uzaydan Gelen Korku: Yaratık (Alien) IMDb:8.4

Alien_filmi

Yaratıklarla mücadele edecek cesaretiniz var mı? Yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı ve başrollerini Sigourney Weaver, Tom Skerritt ve Veronica Cartwright’ın paylaştığı İngiltere tarafından beyaz perdeye aktarılan 1979 yapımı bu filmde bir mürettebat bilmedikleri bir gezegenden bazı sinyaller alır ve bunun bir yardım çağrısı olduklarını düşünerek bu gezegene inmeye karar verirler fakat bu sinyallerin yardım değil uyarı sinyalleri olduğunu fark ederler ve burada bazı yumurtalar keşfederler. Bu yumurtalardan biri bir şekilde bu mürettebata gizli bir şekilde yapışır ve artık tehlike altına girerler. Bu ekip bu yaratıktan kurtulabilecek mi? Bunu öğrenmek için filmi izlemenizde fayda var. Film 1 saat 57 dakika sürmektedir.

  1. Eve Dönüş Savaşı: Ay (Moon) IMDb:7.9

Moon_filmi

En iyi 10 uzay filmi listemizde bulunan Yönetmenliğini Duncan Jones’in yaptığı ve başrollerini Sam Rockwell, Kevin Spacey ve Dominique McElligott ’un paylaştığı İngiltere tarafından 2009 yılında beyaz perdeye aktarılan filmde Ay’a helyum-3 ü keşfetmek üzere gönderilen Sam’in başına gelen talihsiz olaylar neticesinde Ay’da verdiği yaşam mücadelesi anlatılmaktadır. Sam eve gitmek istemektedir fakat imzaladığı 3 senelik kontrat yüzünden işini yarıda bırakamaz. Etrafında gelişen gizemli olayları araştırmak için girdiği yol, iyice sağlığını bozmuş ve Sam’in halüsinasyon görmesine neden olmuştur. Uydu bağlantıları kopunca iletişim de kesilir. Peki Sam bu durumdan nasıl kurtulacak? Bunu öğrenmek için filmi izlemenizde fayda var. Film 1 saat 37 dakika sürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir