Reklam Alanı
Reklam Alanı
Apple Pay Nedir
Akıllı Telefon 431 1

Apple Pay Nedir Nasıl Kullanılır?

Dünyada ve ülkemizde çok fazla talep gören iPhone markası her geçen gün yeni uygulamalar ve özelliklerle karşımıza çıkmaktadır. Markanın en yeni sistemleri arasında Apple Pay vardır. Birçok kişi Apple Pay nedir nasıl kullanılır konusunu merak etmektedir. Sistem hayatımıza İOS 8.1 ile girdi. iPhone 6 ve üstü modellerde aktif olarak kullanılabilmektedir.

Apple Pay hizmetinden yararlanabilmek için sistemin desteklendiği bölgede olmak ve sistemin aktif olduğu cihazı kullanıyor olmak gerekmekte. Günümüzde birçok kişi kredi kartı kullanmakta. Kredi kartlarında temassız ödeme yöntemi bulunmakta. Apple Pay, temassız ödemeye benzeyen şekilde çalışan bir sistemdir. Sistemle bazı kartlar destekli çalışmaktadır. Destekli kartlar Watch’a veya iPhone’ye yüklenebilmektedir. Yüklenen kartlar yanınızda olmadan NFC teknolojisi ile kullanılabiliyor.

Apple Pay Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi kartlarını yanınızda taşımak zor mu geliyor? Kartlarınızı telefonunuzda toplamanız artık mümkün. Öncelikle2007 yılından itibaren üretilen iPhone modellerinden herhangi birine sahip olmalısınız. Cihazınızın Apple Pay ile uyumlu olduğundan emin olun. Kartınız da Apple Pay sistemiyle uyumlu ise işlerinizi kolaylaşacaktır. Apple Pay servisinden ülkemizde faydalanılamıyor. Bundan dolayı İngiltere üzerinden açılmış Apple Store hesabını kullanarak faydalanmak mümkündür.

Servisin çalışma mantığı NFC’ye dayanmaktadır. Pos cihazı ile telefon arasında bağlantı kuracak bir aracıya ihtiyaç vardır. NFC, işte bu bağlantıyı kurmaktadır. Bağlantı sırasında sorun olmaması için çeşitli güvenlik önlemleri uygulanmaktadır. Ödeme yapılacağı sırada biyometrik kimlik doğrulaması yapılmaktadır. Kimlik doğrulaması Face ID veya Touch ID ile yapılmaktadır.

Apple Pay Nedir

Türkiye’de Apple Pay Kullanımı

Ülkemizde Apple Pay servisi direkt olarak kullanılamamaktadır. Servisten faydalanmak için İngiltere üzerinden açılmış Apple Store hesabına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için;

 • Bunun için VPN ile İngiltere sunucularına bağlanılır.
 • PayPal üzerinden bir hesap oluşturulur.
 • PayPal işleminin ardından Apple Store’de bir hesap açılır. Bunu yapabilmek için seçimin United Kingdom olması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Bu noktada kredi kartı bilgileri istenir. Fakat PayPal seçeneğinden devam edilir. Açılan hesapla giriş yapılır.
 • Adres bilgisi istendiğinde uygun bir adres yazılmalıdır. İngiltere’de varsa tanıdığınız onların adresini kullanabilirsiniz.
 • Apple Pay’ı kullanabilmek için storedenboon uygulamasının indirilmesi gerekir.
 • Uygulama indirilir, yeni hesap oluşturulur. İlk aşamada start olan statü daha sonra Basic olarak yenilenir.
 • uygulamasındaki Addto Apple Wallet butonu tıklanır ve sanal kart eklenir. Apple Pay bu aşamadan sonra kullanılır. Apple pay nedir nasıl kullanılır sorusunun cevabı sırayla yapılan işlemlerle cevap bulacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Apple Watch Series 4 Özellikleri

 

“Apple Pay Nedir Nasıl Kullanılır?” üzerine 1 yorum

 1. Murat dedi ki:

  Artık bu ve benzeri ikamet etmediğiniz ülkeden kart edinme yöntemleri malesef çalışmıyor. Ancak İsviçre’de bir banka hesabı açmak ve buradan alacağınız sanal kartı Apple Pay’e bağlayarak Türkiye’de kullanmak mümkün. Üstelik bunun için İsviçre’ye gitmeniz veya yurt dışında ikamet etmeniz şart değil. Gereken tüm işlemleri sadece cep telefonunuzu kullanarak online ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir