Reklam Alanı
Reklam Alanı
5G Teknolojisi nedir ? Özellikleriyle 5G Teknolojisi
İnternet 472 1

5G Teknolojisi nedir ? Özellikleriyle 5G Teknolojisi

Planlamalara göre 2020 yılında tamamlanması beklenen 5G teknolojisi internette yeni bir devrimi de beraberinde getiriyor. Yeni nesil kablosuz bağlantılar ile çalışacak olan telefonları içeren bir teknoloji yeniliği olan 5G  bu alanda ciddi yük getirisiyle beraberinde geliyor. Aktif altyapı süreçleri yıllarca sürmesinin ardından 2020 yılında net olarak Avrupa’da kullanıma geçmesi beklenen 5G nedir ?

5G Teknolojisi Nedir ?

5G Teknolojisi, bir önce ki 4. nesil teknoloji internetelere göre 10 kat daha hızlı olması beklenen bir internet yenilenmesi olarakta biliniyor. Kullanılan cihazlara göre değişim gösteren bu hızlar ortalama olarak 1 Gbps ile 10 Gbps arasında yerleşim yapacağı öngörülmekte. Bu alanda cihazların büyük ölçüde etkisinin olduğu yeni teknolojisi 5G 2020 yılında aktif olarak kullanılmaya başlayacak. Türkiye’de de aktif olarak AR – GE çalışmalarının yürütülmesiyle de bu teknoloji kısa süre içerisinde kullanılmaya başlanacak.

5G Teknolojisi Özellikleri nelerdir ?

5G Teknolojisi Özellikleri nelerdir ?

5G ‘nin asıl amacı kablosuz telefon teknolojisini beraberinde getirmesidir. Bu alanda teknolojik açıdan yeni bir devrim olarak gözüken kablosuz yeni nesil telefon teknolojisi ile İnternet hızlarında ciddi bir değişikliğe gidiliyor. İnternet hızlarında bir önce ki yani 4G’ye göre 10 kat fark yaşanacak.Yeni teknoloji olan 5G için telefonlarda da yüksek teknolojik ürünler desteklenecek. Bu alanda günümüzde aktif olarak kullanılan pek çok telefon modeli 5G’yi desteklemiyor. 5G için gereken telefon modelleri henüz netlik kazanmasa da az çok tahmin ediliyor. Çalışmaların 2016 yılında başladığı varsayıldığında  aşağı yukarı 2014 veya 2015 modelinin üzerinde ki telefonların desteklenmesi beklenmekte. Fakat her telefonun bu kategori içerisinde var olmasının da mümkün olmadığı belirtildi.

5G İnternet Hızı

5G Teknolojisi ile internet hızları uçuk noktalara doğru ilerlemeye başlıyor. Üzerinde en çok testlerin yapıldığı teknoloji olarakta bilinen 5G bu alanda 10 kat hızlı internet kullanımının uygulanacağını belirtti. Bu yıl çıkacak olan 5G ile gerçek şebekeler üzerinden 4.7 Gbit / saniye hızına erişilecek. Fakat bu hız laboratuvar ortamında 7.5 Gbit / saniye hızına çıktı. Yeni bir rekor denemesi olarakta bilinen 5G teknolojisi için gelecek planlar da bulunuyor. 5.5 G teknolojisi için 2025 yılı işaret edilirken bu alanda internet hızlarının 10 Gbit / Saniye şeklinde olması beklenmekte.

“5G Teknolojisi nedir ? Özellikleriyle 5G Teknolojisi” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir