Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilişim 191 1

Yeni Nesil Notebook Şarjı Artık 9 Saat Dayanacak

Yeni Nesil Notebook Şarjı Artık 9 Saat Dayanacak

Intel tarafından 2019 Ocak’ta duyurulan Project Athena kapsamında artık dizüstü bilgisayarlarda köklü yenilikler olacak. Bunlardan bir tanesi de notebookların şarj süresinin 9 saate kadar dayanması. İşte detaylar;

 

Intel, ‘Project Athena‘ kapsamında çalışmalarına devam ediyor. Notebook bilgisayar piyasasına yeniden yön verecek ve Apple‘ın MacBook‘larına karşı rekabeti artıracak olan yeni nesil notebook bilgisayarlar Ocak ayında Intel tarafından duyurulmuştu. Intel‘in projesiyle ilgili yeni bir detay ortaya çıktı. Bu detay notebook bilgisayar kullanıcılarını çok heyecanlandıracak. Alınan bilgilere göre, yeni nesil notebook bilgisayarlar 9 saat şarja bağlı olmadan kullanılabilecek.

Ocak ayında Intel‘den yapılan açıklamalarda, notebook bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorununun pil dayanma süreleri olduğu belirtilmişti. Açıkçası bu sözleri haklı bulmamamız için hiç bir sebep yok. Kimi notebook bilgisayar kullanıcıları her ne kadar kendine göre önlemler almaya çalışsa da kullanıcılar olarak batarya ömrünün zamanla kısalmasını önleyemiyoruz. Bu noktada da kullanıcı olarak yapabileceğimiz kısıtlı seçenekler bulunuyor. Bazen bilgisayarı yoracak ve batarya ömrünü doğrudan etkileyecek işlemlerden kaçınıyoruz. Ancak böyle olunca da isteklerimizi tam olarak karşılamıyor.

Intel‘in bu çalışmalarının sonucunda başarılı olması durumunda, notebook bilgisayar sektörü için büyük bir yenilik anlamına geliyor. Yapılan açıklamalarda sadece sistemleri pil dayanma ömrüyle optimize etmeyip, yeni güç bileşenlerinin de kullanılacağı ifade ediliyor. Hatta Intel‘in Project Athena fikrinin lideri Josh Newman, bu konuda o kadar kendine güveniyor ki; “Bilgisayarınızın şarj aletini yanınıza almadan dışarı çıkabilmeniz için çalışıyoruz, bu noktaya geleceğimize söz veriyoruz.” diyor. Intel’in çalışmaları ilk etapta üst seviye dizüstü bilgisayarları içerecek. 2020 ve özellikle 2021 yıllarında ise yeni nesil dizüstü bilgisayarlar daha geniş kapsamda müşterilerle buluşacak.

İlginizi Çekebilir:  7500 TL Altına Alınabilecek En İyi Bilgisayarlar

Notebook bilgisayar kullanıcıları gibi biz teknokutu.com olarak da merakla bekliyoruz. Böyle bir pil dayanma süresi herkesin işine çok yarayacaktır. Belki freelancer çalışanların daha fazla verimli olması sağlanabilecek, ofis içerisinde değişik alanlarda çalışabilme imkanı olanlar (bahçe gibi) fakat pil dayanma süresi sebebiyle bu imkanlarını kullanamayanlar da sevinecektir. Tabi böyle bir gelişmenin sonucunda gitgide artan açık alanda çalışan insanlar sayısının daha da fazla rakamlara ulaştığını görebiliriz. Bu konuda duyulabilecek tek şüphe bu 9 saat neye göre olacağı konusudur. Ofis programları kullananlar ile grafik tasarım programları kullanacakları enerji aynı olmadığından pil dayanma süresi ne kadar bir değişkenlik gösterecek merak konusu.

“Yeni Nesil Notebook Şarjı Artık 9 Saat Dayanacak” üzerine 1 yorum

  1. 9 saatlik pil ömrünü bir arkadaşımdan duymuştum. İlk başta inanmamıştım ama haberinizden sonra inanıyorum. 🙂 Bu sene notebook’umu yenileyecektim ama 2020 ‘yi bekleyelim bakalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir