Reklam Alanı
Reklam Alanı
yazilim-uzmanligi
Teknoloji 500 1

Yazılım Uzmanlığı Nedir?

Yazılım Uzmanlığı Nedir?

Zaman geçtikçe her şeyin dijital olduğu günümüzde, yeni iş imkanları ve yeni iş sahaları da kendini göstermektedir. Bunlardan biride yazılım uzmanlığıdır. Yazılım uzmanlığı nedir; çalıştığı şirket yada firma için yazılım programlanması tasarlayan ve geliştiren kişiye verilen isimdir denilebilir.

Burada görev alan insanlar, çalıştığı şirket yada firma için kendini ve yazılımlarını güncel tutmak zorundadır. Eğer bir istisna yoksa zor bir meslektir denilebilir.

yazilim-uzmanligi

Yazılım Uzmanlığı Deyince Akla Ne Gelir?

Hangi mesleği yaparsanız yapın, bir noktadan sonra değişim ve gelişim ihtiyaç haline geliyor. Yani, gelişen dünyaya ayak uydurmak kendinizi sürekli yenilemek gerekebiliyor. Yazılım uzmanlığı mesleğini yapanlar, hem kendileri için hem de çalıştıkları firma gelişim sağlamak zorundadırlar.

İlginizi Çekebilir:  Yönetim Bilişim Sistemleri ve Uzmanlığı

Dahası firmaları için sürekli teknolojiyi takip etmek, bilişim anlamında çözümler sunmak, geliştirdikleri yazılımı güncel tutmak zorundadırlar. Yani bu meslek fazlasıyla sevilerek yapılması gereken bir meslektir; eğer zorunluluktan yapılıyor ise fazlasıyla canınızı sıkabilir.

Bilindiği üzere, artık yazılımların güncelleme süreleri aylara hatta günlere kadar inmiş durumda. Hem bilgisayar hem de android programları, sürekli olarak ya aydan aya yada günden güne sürekli bir güncelleme halindedir. Firma sahiplerinin de beklentisi; firmalarında çalışan yazılım uzmanlarının bu duruma ayak uydurmasıdır. Aksi takdirde firmalar, beklenmedik bir çöküş her an yaşayabilirler.

yazilim-uzmanligi

Bu Mesleği Yapmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Aslına bakarsanız yazılım uzmanlığı mesleğini yapmak için, illa ki ilgili üniversitelerin bölümlerinden mezun olmak gerekmiyor. Sizde, sertifika veren kaliteli bir kursa giderek ve sonrasında ise kendinizi bu meslekte geliştirerek sizde yazılım uzmanlığı yapabilirsiniz.

Ama unutulmaması gereken şey, bu mesleği yapmak için gelişime açık olmalı ve teknolojik anlamda gündemi çok iyi takip etmelisiniz. Üniversite eğitimi tabii ki önemlidir, ama siz eğer ek şeyler yapmazsanız sadece eğitim olarak kalır… Bir süre sonra aldığınız eğitimi de unutursunuz zaten.

yazilim-uzmanligi

Yazılım Uzmanlığı İçin Ne Tür Bilgileri Bilmek Gerekir?

Öncelikle, bu mesleği yapmak için fazlasıyla teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor. Bu teknik bilgiler arasında; HTML5, ASP.net, SQL vs… programlama dillerine hakim olmak gerekiyor. Ayrıca XML, JSON, SOAP kavramlarına da yabancı olmamanız lazım.

Bu programlama dillerini bilmek bu mesleği yapmak için ne yazık ki yetersizdir; çok daha fazla şeyler yapmanız ve kendinizi sürekli geliştirmek, bu meslek için olmazsa olmazdır.

Yazılım uzmanlarından beklenen en temel şey, yazılım geliştirebilirlik olduğu için sadece program yada programlama dili biliyor olmak, firma yada şirket sahipleri için hiçbir şey ifade etmez. Onlar sadece, kendi ihtiyaçlarına uygun yazılım üretip üretemediğinize bakarlar.

Ayrıca iyi derecede İngilizce bilginiz olması gerekir; çünkü kendinizi meslekte geliştirmek istiyorsanız çok fazla Türkçe kaynak olmadığını fark edeceksiniz ki kaynak bilgilerin çoğu İngilizcedir.

İngilizce bilmek, dünya vatandaşı olmak demektir. İngilizce bilirseniz ancak, ilgili bilgi kaynaklarına ulaşabilir ve kendinizi geliştirmeye devam edersiniz.

“Yazılım Uzmanlığı Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. Bahar Uğur dedi ki:

    Yazılım uzmanlığı bence geleceğin en iyi mesleği diye düşünüyorum. Şuan bile en iyi meslek haline geldi. Özellikle Yazılım uzmanı olan kişiler işini çok iyi biliyorlarsa iyi para kazanabiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir