Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sony Playstation 5
Oyun 639 1

Xbox’un Rakibi, Merakla Beklenen Sony PS5 Fiyatı

Xbox’un Rakibi, Merakla Beklenen Sony PS5 Fiyatı

Sony’nin 2019 yılının üçüncü çeyreği için bildirdiği kazanç raporunda Sony PS5 fiyatı hakkında ücretin Xbox’un X serisinin fiyatına göre değişeceği açıklanmıştı. Teknoloji sektörünün her yanında olduğu gibi konsol yarışında da fiyat önemli bir etken. Rekabet ve arz talep dengesinin fiyat artışlarındaki ana unsur olduğunu söylemek yanlış olmaz. İşler kızışır gibi olsa da Sony PS5 fiyatı hakkında aşırı bir ücrete sahip olmayacağı şirket tarafından ima edildi. Sony CFO’su Hiroki Totoki buna benzer şekilde Playstation 5 fiyatı hakkındaki bilgilendirmesinde mevcut rekabetin belirleyici rol oynayacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Sony PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak ve Özellikleri Neler?

Açıklamasında mealen Sony PS5 fiyatı hakkında bir şey söylemenin henüz erken olduğunu, rakip firmaların hamlelerine göre bunun belirleneceğini aktardı. Demecin devamında piyasadaki denge meselesinin ehemmiyetine vurgu yaparken, bu noktada Playstation 5 fiyatı için somut bir bilginin ortaya atılmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Sony Playstation 5

Sony Playstation 5

Eldeki mevcut bilgilere bakarak bir çıkarımda bulunmanın zor olduğu kesin. Ancak mevcut bilgiler tazelenecek olunursa konsol konusundaki rakiplerin Xbox ve PS olduğu biliniyor. Nintendo Switch son yıllarda ciddi bir atak yapsa da Sony ’nin bu bağlamda büyük bir rakip olarak görmediği de aşikar. Tabii bu durum Nintendo’nun kullanıcı sayısının artmasıyla işlerin değişmeyeceği anlamına da gelmiyor.

Sony PS5 Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

PlayStation 4 ’e bakıldığında da stratejinin çok farklı olmadığı görülebilir. Zira PS 4’ün fiyatının nasıl belirlendiği hakkında kesin bir yol ortaya konmuş değil. Hatırlanacağı gibi Sony, PS4’ü piyasaya sürdüğünde hangi fiyat etiketine sahip olacağı konusunda kesin bir karara varmamıştı. Xbox One’ın çıkışının hemen ardından ondan 100 dolar daha az bir ücretle hizmete sunulması şaşkınlık yaratmıştı. Kullanıcılar bu haberi aldığında Sony’nin piyasaya verdiği reaksiyonun hızını net bir biçimde kavramıştı.

Xbox One yaşanan gelişmelerden sonra satın almak kişilere haliyle daha pahalı geldi. PS4 bu  durumda daha çekici hale bürünmüş oldu ancak Xbox One sanılanın aksine Microsoft’un büyük kar umutlarıyla piyasaya sürdüğü bir cihaz değildi. Nitekim Xbox Pazarlama Yusuf Mehdi şirketin amacını “Mümkün olan düzeyde en düşük kar marjı” olarak açıklamıştı. PlayStation ’un dördüncü üyesi 400 dolar değerindeydi ve Sony, PlayStation Plus gibi yazılımlarla cihazı geliştirerek değerine değer katmıştı.

Sony PS5 fiyatı

Sony Playstation 5

Sony PS5 Fiyatı Çok Yüksek Olmayacak

Fiyatlandırma konusunda hata yapmak istemeyen Sony, bu defa ücreti anormal derecede yüksek tutmayacak. PS3 piyasaya sürüldüğünde 600 dolarlık fiyatıyla yüksek tepki çekmişti. Sonuç olarak Sony 2007 ve 2008 yıllarında toplam 3,5 milyar dolar zarar etmişti.

Xbox başkanı Phil Spencer, bir röpörtajında Xbox’un X serisinin yüksek ücretlerle satılmayacağını söylemişti. Bununla beraber üst düzey özelliklere sahip konsolun çok makul seviyelerde ücretle piyasaya sürülmesi beklentisini mantıksız buldu. Son olarak PlayStation ’un fiyatlandırma politikası yüzünden Microsoft’un müşteri kaybetmek istemediğine de işaret etti. Tüm bu karşılıklı demeçler ücretin ne çok yüksek ne de çok makul olmayacağı tahmininin ortaya atılmasını sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir