Reklam Alanı
Reklam Alanı
Güncel 172 0

Türkiye 320 Milyar Metreküp Doğal Gaz Rezervi Buldu!

320 milyar metreküp doğal gaz ile ilgili detaylar neler?

Türkiye ‘nin bulduğu  320 milyar metreküp  doğal gaz rezervi adeta tüm dünyada gündem oldu! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir gün önce bahsettiği büyük müjde belli oldu. Sayın Erdoğan  21 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, 20 Temmuz 2020’den beri Karadeniz açıklarında arama yapan Fatih sondaj gemisinin 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulduğunu açıkladı. Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan sonra Ekonomi Bakanı Berat Albayrak şu açıklamalarda bulundu: “Zafer, inananlarındır. İnanıyorsanız ve çalışıyorsanız Cenab-ı Allah her işin sonunu hayra tevdi ediyor. Zaferler ayındaki tarihi keşfimiz, milletimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun. Bize bu mutluluğu yaşatan Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun. ” Karadeniz ‘de  bulunan  doğal gaz rezervinin Türkiye’nin yaklaşık 7 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacağı ön görülüyor.

Bulunan 320 milyar metreküp doğal gaz ne zaman kullanılabilecek?

Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada; “Hemen tespit kuyuları açmaya başlayacağız. Üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanıma sunmaktır.” açıklamasında bulundu.  Benzer müjdeyi Akdeniz ‘den de bekliyoruz diyerek açıklamalarına ekledi.

Diğer Türk siyasetçiler ne dedi?

Cumhurbaşkanının açıkladığı “müjde” ile birlikte birçok siyasetçi açıklamalarda bulundu. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bulunan doğal gaz rezervinin  ülkemizin gücünü artırmasını temenni ederek, Fatih Sondaj Gemisi’nin mürettebatına teşekkür etti.

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Fatih Sondaj Gemimizin Karadeniz ‘de gerçekleştirdiği 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfinin milletimiz ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

Muharrem İnce, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu gibi muhalefetten isimlerde destek verdi.

YILMAZ ÖZDİL’DEN TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMA

Sözcü gazetesinde köşe yazarlığı yapan Yılmaz Özdil Türkiye ‘nin bulduğu doğal gaz rezervi ile ilgili Bizim TV’ye yaptığı açıklamalarda şöyle dedi: “Aynı müjdeyi daha önce 8 kere vermişlerdi ben emin olamamıştım. Dokuzuncu kez doğal gazı bulduklarını açıkladılar. Dolayısıyla ben artık emin oldum, Karadeniz’de doğal gaz var. Ben aslında seçim itibariyle bu kez direkt benzin bulacaklarını tahmin ediyordum ama kısmetse 2023’te olacak”.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul İst Uzantılı Site Açarak Para Kazanmak
Birçok güncel haber için sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir