Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomobil 371 0

Tork Ve Beygir Gücü Nedir ?

Otomobil dünyasını seven bir bireyseniz bu iki kalıba aşinasınızdır. Fakat ne kadar otomobil dünyasına meraklı da olsanız bazı kesimler tarafından Tork ve beygir güçleri adeta bir karmaşa içerisindedir. Şimdi Tekno Kutu farkı ile Tork ve beygir gücü nedir ? Ne gibi bir farkları vardır ? bunları inceleyeceğiz.

TORK NEDİR ?

Tork denilince akıllara Tork anahtarı canlanır (benim açımdan öyle :P). Eğer ki canlanıyor ise bir düşünün Tork anahtarını döndürüyoruz öyle değil mi ? Ve bunu da dönme kuvveti diyebilir miyiz ? EVREKA !!! Benim gibi düşünenler aşağıya yorum bırakırsa sevinirim

İlginizi Çekebilir:  1.0 Motor Arabalar Tercih Edilebilir mi?
. Dediğim gibi Tork dönme kuvvetini belirten bir terimdir ve bu da kuvvet olduğu için newton metre ile ölçümü yaparız.

İlginizi Çekebilir:  1.0 Motor Arabalar Tercih Edilebilir mi?

Asıl karıştırılan nokta ise Tork gücünü ifade etmesi tekerlerin dönüş gücünü değil Krank milinin dönüş kuvvetini belirtir.

BEYGİR GÜCÜ NEDİR ?

Beygir gücü aklınıza ilk gelen düz mantık düşünce olmasın sakın.İngilizce telafuzundan geldiği için (horsepower) beygir gücü deniliyor, 75 kg ağırlığındaki arabanın, 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için ihtiyaç duyduğu güç miktarına deniliyor.Tork ile aslında karıştırılma sebebi aslında bunda yatıyor.Tork dönüş kuvvetini ifade ederken Beygir gücü ise hareket gücünü (hızı) ifade etmesidir.

Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

Tork gücünü yukarıda da belittiğimiz üzere krank milinin dönüşü ve arabanın çekiş kuvveti, Beygir gücü ise hareket gücünü yani hızını belirtir.Örnek verecek olur isek 4×4 arazi araçlarında genellikle Tork gücünü ifade ederler çünkü arazi şartlarında çekiş gücünün önemi fazladır hıza gereksinim duyulmaz. Fakat yarış otomobillerini görecek olur isek genellikle beygir gücünden söz edilir. Ne kadar beygir o kadar hız denilmektedir hıza ihtiyaç duydukları için.

Size kısa da olsa Tork Gücü ile Beygir Gücünü ve arasında ne gibi farkları olduğu konusunda ufakta olsa bilgilendirme yaptım. Bunun gibi daha çok bilgi makaleleri isterseniz aşağıda yorum kısmına belirtmeniz yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir