Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilişim 260 0

Lenovo’dan Dünyanın İlk Katlanabilir Bilgisayarı : Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1 katlanabilir bilgisayarları dünyada ilk kez katlanabilen bilgisayarlar olma özelliğinde ve bu yazımızda merakla beklenen bu son teknoloji ürünlerini inceleyeceğiz.

Lenovo, Orlando’da gerçekleştirilen Accelerate 2019 etkinliğinde teknolojiseverlere sürprizlerle dolu yeniliklerini açıkladı. Şirketler için birbirinden önemli yeniliklerin ve ürünlerin tanıtıldığı etkinlikte en büyük sürpriz ve dünyada ses getiren ilk kez açıklanan katlanabilir bilgisayarlar oldu. Dünyanın ilk katlanabilir bilgisayar modelinin ismi Lenovo ThinkPad X1 oldu. Lenovo ThinkPad X1 piyasaya 2020 yılında çıkacak.

 

Lenovo ThinkPad X1 Özellikleri Ne Olacak?

Lenovo ThinkPad X1’in 13.3 inç ekran ve 2K çözünürlüklü OLED ekrana sahip olması bekleniyor. Intel işlemcilerinin tercih edildiği dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarının şarjının 24 saate kadar dayanması bekleniyor. Bunun haricinde RAM, HDD, diğer dahili bileşenler hakkında teknik detaylar verilmese de Lenovo ThinkPad X1’in SSD disklere sahip olması ve 2 ayrı RAM seçeneği ile piyasaya sunulması da beklentilerin arasında yer alıyor.

Lenovo ThinkPad X1’in en büyük özelliği bilgisayarı katladığınız anda senkronize olmuş Windows işletim sistemi çalıştırıyor olması olacak. Kullanıcı Lenovo ThinkPad X1’i ekranı katladığı anda bilgisayar otomatik bir şekilde ekran görüntüsünü yan çevirecek ve ekranın alt kısmında klavyeyi görüyor olacaksınız. Kullanıcılar zaten dokunmatik telefonlar ve tabletler ile beraber alıştıkları dokunmatik ekranları All In One bilgisayarlardan sonra Lenovo ThinkPad X1’le beraber katlanabilir bilgisayarlarda da kullanmaya başlayacaklar.

Lenovo firması katlanabilir bilgisayar konusunda testleri ve üretimleri oldukça sıkı tutuyor. Samsung’un daha önce yaşadığı menteşe sorunu gibi sorunlar yaşamak istemeyen firma hem menteşe hem ekran başta olmak üzere tüm aksamlarda testleri iki kat yükseltmiş, dayanıklılık ve performans testlerini de ayrıca en zor seviyeye çıkarmış olduğu da kulislerde konuşuluyor.

Lenovo ThinkPad X1 ile ilgili bir tanıtım videosu yayınlayan Lenovo firması bazı detayları da dikkatli kullanıcılara vermektedir. Bu detaylardan biri de Lenovo ThinkPad X1’in USB-C tipi şarj soketine sahip olacağıdır. Aşağıda Lenovo tarafından paylaşılan kısa videoyu izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Sanal Gerçeklik Nedir? Hayatımızdaki Yeri Ne?


 

Lenovo ThinkPad X1 ile ilgili şu an için söylenebilecekler bu kadar. Teknokutu olarak önümüzdeki süreçte Lenovo firmasının yapacağı açıklamaları merakla beklemekteyiz. Özellikle, diğer teknik konular ve piyasaya çıkış tarihi ile ilgili yapılacak açıklamaları hem biz hem de tüm teknoloji dünyası merakla bekliyor.

 

TeknoKutu olarak diğer donanım haberlerimiz için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir