Reklam Alanı
Reklam Alanı
iPhone-se-2020
Akıllı Telefon 960 0

iPhone SE 2020 İnceleme ve Özellikleri

Bu iphone SE 2020 inceleme yazısında, detaylı özellikleri ve detaylı olarak açıklamaları göreceksiniz.

iPhone SE Özellikleri

iPhone SE 2020, Apple tarafından Mayıs 2020’de tanıtıldı ve Haziran ayında Türkiye kullanıcıları için satışa sunuldu. Bu model spesifik kullanıcılar için ne gibi özellikler sunuyor? iPhone SE 2020 Türkiye fiyatı ve sadık müşterileri için sürprizleri neler? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlasını iPhone SE 2020 inceleme yazımızda bulabilirsiniz.

iPhone SE, Iphone 8 ile aynı görünüme sahip olduğundan tasarımda pek bir değişikliğe gidilmemiş. iPhone 11 ile aynı işletim sisteminin kullanılması İphone SE 1.nesile göre hız konusunda adeta çağ atlatmış. Kamera özellikleri ve çekim kalitesi ise şu anda piyasada bulunan android cihazlara göre oldukça kaliteli.

iPhone SE Teknik Özellikleri

Tek elle kullanım rahatlığını sağlayan ekran boyutu sadece telefonum olsun, iPhone olsun, sosyal medya ve internete girsin, fotoğraf çeksin diye düşünen kullanıcılar için üretilmiş adeta. İlk olarak teknik özelliklerle iPhone SE 2020 inceleme yazımıza başlayalım.

iphone-se-2020

Teknik Özellikler

  • 7 mm kalınlıkta ve 148 gram ağırlığındadır. Bir başka deyişle iPhone 8 ile tasarım olarak ikizi gibi olduğu da söylenebilir.
  • 4.7 inç büyüklüğünde ekrana sahip olması hem avantaj hem de dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Avantajları düşünüldüğünde pil ömrü ve fotoğraf görüntüleme kalitesi yönünden değerlendirilebilir. Dezavantaj olarak düşünüldüğünde ise fotoğraf ayrıntılarını görme ve oyun oynama zevkini azaltma yönünden değerlendirilebilir. Ancak
  • Ekranın kasaya oranı % 60 olduğundan iPhone SE, kasasının boş alanının çok olmasına neden olmuştur. Ekran boyutu biraz daha büyütüldüğünde dahi kasa büyüklüğü aynı kalacaktır. Bu tip kasada ekran geride kaldığı için telefon yüz üstü dahi düşmüş olsa ekranın kırılması çok düşük bir ihtimaldir. Arka kameranın çıkıntılı olmaması da lens çizilmelerini önler. Daha kaliteli ve güzel fotoğraflar çekmeye devam etmeyi sağlar.
  • iPhone 11 serisi için geliştirilen Bionics 13 işlemcisinden performans gücünü almaktadır.
  • Power VR GT7600 ( 6 çekirdekli)
  • Dâhili hafıza 3 GB olsa da depolama alanı 16/ 64/128 ya da 256 GB büyüklüğe kadar artırılabiliyor.
  • 12 MP çift tonlu ikili LED ışıklı flaş 4K teknolojisinde video kaydedebilme desteğine sahip.
  • 7 MP ön kamera ile birlikte harika selfiler ve storyler çekebilme konusunda mükemmeli yakalamanıza yardımcı olacaktır.
  • 1624 mAh pil ile iPhone telefonlar içinde oldukça uzun şarj kullanımı sağlamaktadır.
  • kablosuz şarj özelliği bulunmaktadır. ancak şarj istasyonunda 30 dakikada %50 doluluğa ulaşıyor.

Bu özelliklere bakıldığında oldukça güçlü bir telefon olma unvanını alan iPhone SE bu zamana kadar piyasaya çıkanlar arasında, fiyat performans ilişkisi düşünüldüğünde “en iyi iş telefonu” unvanını alabilir.

İlginizi Çekebilir:  2019 iPhone Modelleri ve Beklenen Özellikler

iPhone SE İnceleme

iphone Se 2020 inceleme yaparken ilk olarak dış görünümü olan tasarımı ile başlamak istedik. Tasarımı neredeyse iPhone 8 ile bire bir aynı olsa da iPhone SE2020, sadece siyah, kırmızı ve beyaz olarak üretilmiş.

Tek elle kullanılma kolaylığı sağlaması zaten iPhone kullanıcılarının en sevdiği özelliktir.

Ekran

Ekranın 4.7 inç olması nedeniyle çok yüksek bir çözünürlüğe ihtiyaç duyulmuyor. Bu da retina ekran görünümüne bürünmesine yardımcı oluyor. iPhone 6 S ile aynı piksel yoğunluğuna sahiptir. Bu boyutta bir ekran için oldukça keskin bir görüntü vardır. Algı ve kullanıcı deneyimi ön plana alınmıştır.

1400/1 kontrast ile True Tone özelliğini destekleyen ekranın en fazla parlaklık seviyesi ise 625 nit bareminde yer alıyor. Çözünürlüğü 1334 x 750 piksel ile birlikte her inç için belirlenmiş olan piksel ise 326’dır.

Tri the tuch yok. Yani ekrana baskı şiddetinin de işletim sisteminde bir değerinin olduğu uygulama yok. Bazı durumlarda hayatı kolaylaştırsa da çok gerekli bir özellik olduğu düşünülmemektedir.

Ekran kasa oranı rakiplerine göre oldukça geride kalmaktadır. Ekran kenarındaki boşluklar gereksiz derecede büyük tutulmuş.

Performans

Performans olarak bakıldığında ise en üstün olduğu alan olarak karşımıza çıkmaktadır. iPhone 11  ‘de yer alan A 13 Bionic işlemcinin verdiği gücü kullanan telefon, 7nm+ üretim teknolojisini kullanmaktadır. 2.65 GHz hıza kadar çıkan frekansa sahiptir.

İPhone SE 2020, 3 GB RAM ile çalışmaktadır. 256 Gb, 128 GB ve 64 GB olarak üç farklı seçeneği vardır.

Oyun konsolu şeklinde kullanımına imkân sağlayan hassas dokunmatik ekran sayesinde en sevdiğiniz oyunları keyifle oynayabilirsiniz. 5S oldukça güçlü bir telefon olsa da Apple her yeni işletim sistemi güncellemelerinde yeni yeni uygulamalar ekleyince eski modeller biraz yavaş kalabiliyor.

İşlemci olarak iPhone 11 serisinde kullanılan Apple A13 Bionic işlemcisine sahip olduğu için çözünürlük de çok yüksek olduğundan müthiş bir performansa sahip olmasını sağlıyor. Apple tarafından güncellenen en iyi işletim sistemindeki en iyi uygulamaları herhangi bir sorun olmadan hızlı bir şekilde çalışmasına fırsat veren mükemmel bir performansa sahip.

iphone-se-2020-kamera

A13 Bionic işlemci ile ilgili küçük bir detay vermemiz gerekirse, saniyede 5 trilyon bilgiyi işleyebilen, 8 çekirdeğe sahip ve 2 tane yapay öğrenme hızlandırıcısı, verimlilik/ performans alanında denge sağlayıcı özelliklere sahiptir.

İOS 13, A 13 Bionic işlemcisi ve Core ML ile kullanışlı ve verimli bir işletim sistemi olmasını sağlamıştır.

A13 işlemci ile beraber M9 işlemciye da sahip. Bu işlemci daha çok sensörlerin yükünü almaktadır. Sri de bu telefonda bulunuyor. Apple asistanı olan Sri Always on özelliğinde olan bir Sri ile yapmak istediğiniz her şeyde daima yanınızda olan bir asistana sahip olacaksınız.

Yazılım ve donanım arasındaki uyum tek bir markanın elinde olduğu için muhteşem bir performansa imza atmasını sağlamaktadır. iPhone telefonların tutulmasının en önemli etkeni işletim sistemi ve hızıdır. Her ürettiği uygulamayı işletim sistemine uygun olarak üretmekte olduğundan telefonun uygulamalara uyum sağlamak için eklentilere ihtiyacı olmamasına neden oluyor.

İphone SE Kamera

Her iki yüzünde de bir tek kamera donanımına sahip olan iPhone SE 2020 arka yüzündeki kamerada 12 MP, ön yüzünde de 7 MP lensler mevcuttur. A 13 Bionic işlemcinin kattığı hızdan ve işlem gücünden faydalanarak tek kameralı telefonlara göre çok iyi kamera verimine sahiptir.

Arka yüzünde bulunan kamerası 12 MP ve f/1.8 diyafram skalasına sahip. Portre modu, derinlik kontrolü ve altı adet portre ışığı efektine sahip olmasını yine güçlü işlemcisine bağlamak yanlış olmaz.

Arka yüzünde bulunan kamera ile HDI 4K 30 FPS’te çalışabildiği gib4K 60 FPS video kaydı yapabilme kaabiliyeti bulunur. Stereo ses kaydının yanında sinematik özellikte video stabilizasyonu gibi özelliklere de sahiptir.

Ön yüzünde de 7MP ve f/2,2 diyafram skalasına sahip, Full HD 30 FPS video kayıt yapabilen harika bir kamera mevcuttur.

12 MP arka kamerasının performansı 4K video çekebilmeye imkân veriyor. 5S ile yaptığımız her çekimin aynısını iPhone SE ile yapabiliyoruz. Sadece 6S plus ile yapabildiğimiz beyaz ayarı, netleştirme, uzun süren çekim olsa da şarjınız bitene kadar ram de sorun olmadan kayda devam edip sadece depolama alanının kapasitesi ile sınırlıdır. 4K video çekimi sırasında aşırı ısınan android telefonların aksine böyle bir problemle asla karşılaşmayacağınız bir telefon bu.

İşlemci ve yazılım uyumunun üstün başarısının kanıtı olan bu özellik için android telefonlar ateş topu haline gelmektedir. Hatta o kadar ısınır ki ısındığı için kendini kapatmak zorunda kalabilir. Bu ısınma problemini android telefonlarda video izlerken ve oyun oynarken de karşılaşmazsınız.

 

Bazı kullanıcılara göre 4K’ dan daha değerli bir çekim ayarı olan 60 ffs de ful HD çekim de yapabilmektir. Her zaman 4K çekim yapamadığımız için bunu slow motion ve time live özellikleri sayesinde live photo çekebilirsiniz. Fotoğraf çekildiği sıradan bir an öncesi ve bir an sonrasını kayıt altına almak fotoğrafa canlı bir güzellik katmaktadır.

iPhone SE 2020 Ön Kamera

1.2 Mp ön kamerada çözünürlük arka kameraya göre düştüğü için çözünürlüğün yetersiz olduğu bir fotoğrafla karşılaşabilirsiniz. Büyük ekrana aktarıldığında anlaşılabilen bu çözünürlük farkı ile çektiğiniz video ve selfiler sizi sıkıntıya sokabilir. Kısaca ön kamera temel kullanım için yeterli olsa da soru işaretleri ile dolu olduğundan kullandıkça bu soru işaretlerinin cevaplarını bulabileceksiniz.

iphone-se-2020-fiyat

iPhone SE Batarya

Batarya kısmı iphone SE 2020 inceleme yazısının can alıcı noktalarından bir tanesi aslında.

Pil ömrü olarak ekranın küçüklüğü sayesinde ekonomik bir enerji tüketimi yapmaktadır. Apple’ın yeni çıkarttığı işletim sisteminde pil koruma modu ile arkadaki uygulamalar da uyku moduna girdiğinden batarya ömrü olabildiğince uzamaktadır.

Kablosuz olarak da şarj edilebilme desteğine sahip, iPhone SE 2020, 5 W şarj adaptörü kutudan çıkıyor. Bataryasının boyutu ve kapasitesi iPhone 8 ile aynıdır. 1821 mAh ve pil ömrü olarak da aynı telefona benzer verim vaat edilmektedir.

13 saate kadar video çekebilme, 40 saat civarında ses çalma ve 8 saat kadar da video izleyebilme imkânı sağlamaktadır.

18 W’lık hızlı şarj desteği ile %50 doluluk oranına ulaşması için sadece 30 dakika yeterlidir. Kısıtlı zamanda ihtiyaç kadar olan şarj doluluğuna sahip olması da oldukça üstün bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Telefonun ekranı ne kadar büyük olursa pildeki enerjinin ömrü de ters orantılı olarak azalmaktadır. iPhone SE ekran boyutunu kısa tutarak bu handikabın etrafından dolaşmayı başarmış. Ancak 4K video çekimi yapılırken pil kullanımı oldukça fazla olacaktır. Eğer film izleme zevkinin yarıda kalmasını istemiyorsanız, gene de yedek bir güç kaynağı taşınmasında fayda olacağı inancındayız.

iphone-se-2020-ön-kamera

Bağlantı seçenekleri

Bu alanda da 5S modeline göre oldukça iyileştirmeler gerçekleştirilmiş. Türkiye’de de kullanılmaya başlanan 4.5G bağlantı seçeneğine iPhone SE ile 150 Megabite kadar ulaşılabiliniyor. Zaten 4,5 G teknolojisinde en fazla 150 megabit seviyesinde bir veri aktarım hızı olduğu düşünülürse bu alanda da maksimum düzeyde verim almanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Huawei P40 Lite İnceleme ve P40 Lite Özellikleri

İyileştirilen başka bir bağlantı seçeneği ise WiFi bağlantı seçeneğidir. 5GHz bandında buluna WiFi ağına bağlanarak 433 mega bite kadar çıkabilmenizi mümkün kılan bir hıza iPhone SE ile ulaşabilirsiniz.

Bir başka özellik olan NFC teknolojisi Apple Pay için mevcut olsa da Türkiye’de kullanım alanı olmadığından bize yok. Ancak yurt dışına sık seyahat eden iPhone kullanıcılarının işine yarayacak olan NFC sayesinde Metroda dahi telefonunuzda bulunan Apple Pay uygulamasını kullanmanız mümkün.

Oysa android telefonlarda olan NFC ile dosya transferi ve veri transferi yapmak oldukça kolay. Yanınızda kartınız yoksa ve birine bilgilerinizi vermeniz gerekiyorsa bu özellik açılarak sadece dokundurularak kişi kartınızı gönderebilmenizi mümkün kılıyor. Bazı fotoğraf makinelerinde de olan bu özellik sayesinde hafıza kartının telefona takılması ve ya başka bir aparata gerek kalmadan sadece dokundurarak bütün fotoğrafları transfer edebilmek mümkün oluyor.

Depolama Alanı

Depolama alanı olarak 40 yaş üstü kullanıcıya yeterli gelse de 20-30 yaş arası kullanıcı için kısıtlı olduğu düşünülmektedir. 64,128 ve 256 GB kapasiteye sahip olarak üç farklı depolama kapasitesi ile üretilmiş olan iPhone SE 2020 3 GB RAM’e sahip. En son model olan 11 serisinden 1 GB daha az RAM sahibi olduğundan ve FaceID olmadığından tek kamera olarak dizayn edilmiş.

iPhone SE Fiyat

iPhone SE fiyat olarak performansla karşılaştırıldığında mükemmel ötesi olarak değerlendirilebilir. 4.7 inç ekran, küçük ama işlevsel. Hatta öyle güzel bir görüntü kalitesi var ki retina kalitesinde. Bu kadar güzel bir performansa ve donanıma sahip olan telefon 1. Nesil olarak 4 inç ekran boyutuna sahip.

iphone-se-2020

Sahip olduğu dâhili hafıza büyüklüğüne bağlı olarak fiyat belirlenmiş olup 64 GB, 148 gr ağırlığındaki çift hatlı olan telefonun renk çözünürlüğü 16 milyon. Bekleme süresi konusunda tam olarak net bir bilgi verilmemektedir.

256 GB dâhili hafızaya sahip olan iPhone SE ise 6.559 TL lik fiyatıyla Türkcell tarifenize ek 3 ay taksitle verilebilmektedir. Telefonlarda taksitlendirme yapılamadığından bu telefonu bu şartlarda alabilmek de harika bir fırsat.

1.Nesil olan modelinde minimum 16 GB olan dâhili hafıza seçeneği ile üretilmiş olmasına rağmen 2. Nesil olan modelde en düşük 64GB dâhili hafıza bulunmaktadır. İlk nesil olan modelleri 5299 TL’den başlayan fiyatlarla halen satıştadır.

2.nesil olan model çok daha yüksek bir işletim sistemine sahip olduğundan daha yüksek bir dâhili hafıza kapasitesine sahip olması gerektiğinden haliyle fiyatı da ona göre yüksek olması normaldir.

iPhone SE akıllı telefon olarak Apple şirketinin ürettiği güncellemeleri en yüksek kapasitede alabilen ve uzun zaman kullanıma izin veren en ekonomik modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. 128 GB ve 256 GB olan dâhili hafızaya sahip olan çeşitlerinde yaklaşık 1.000 TL fiyat farkıyla artarak devam eden fiyatlara sahiptir.

64 GB dâhili hafızası olan model 5.299 TL iken 128 GB dâhili hafızaya sahip olan 5.749 TL ve 256 MB olan modeli de 6.599 TL olarak satıştadır. Piyasaya sürülmesi henüz çok yeni olduğu için olsa gerek satışa sunulan her dükkânda ve sitede aynı fiyata satılmaktadır.

iphone-se-2020-fiyat-2

iPhone Aksesuarları

iPhone aksesuarları olarak 5S ile ilgili olan bütün her şey uyumludur. Kulaklık ve kılıflar da uyumlu olduğundan 5S ‘Ten ve iPhone 8’den geçiş yapanlar aksesuarlar için ekstra masrafa girmeyeceklerdir.

iPhone kullanıcıları telefonlarından ne kadar memnun olsalar da belli bir model altında güncellemeleri alamamaktan şikâyet etmektedir. Bu telefon daha çok o kullanıcı kitlesini hedef aldığından sabık müşterilerini memnun etmeyi amaçlamıştır. Bu kullanıcılar için performans ve kullanım kolaylığı paralel olarak gitmediği sürece ellerindeki telefonu bırakmayacakları için performans ve kullanım kolaylığı dengelenmektedir. Hatta iPhone SE modeli baz alındığında sacayak üçlüsü tamamlanarak fiyat- performans ve kullanım kolaylığı dengesi yakalanmıştır. iPhone telefonlar düşünüldüğünde kendi küçük fiyatı büyük handikapı da bu modelle aşılacak gibi görünüyor.  Çünkü en ucuz iPhone telefon modeli olmasa da güncellemeleri en rahat yükleyebileceğiniz ve uzun süre kullanabileceğiniz yeni bir iPhone telefon sahibi olmak artık dar gelirliler için bile o kadar da ulaşılmaz değil.

Hatta illaki iPhone diye tutturan çocuğunuza ya da eşinize dahi rahatlıkla alabileceğiniz bir akıllı telefon olduğundan bütçe dostu olarak da düşünülebilir. Sadece aksesuar desteği konusunda biraz daha beklemeleri gerektiğini bilmeleri yeterli olacaktır.

iPhone SE ,2. Nesil modelinde kullanılan işletim sistemi A13 olduğundan 1. Nesil olan modeline göre daha üstün özelliktedir. Ancak hala 1. Nesil üretimi ve satışları devam etmektedir.

2. nesil olana göre daha ekonomik bir fiyata sahip olduğundan bazı kullanıcılar iPhone telefondan vazgeçemedikleri için bu ekonomik modele yönelmektedirler.

iphone SE 2020 modeli inceleme yapıldığında fiyat performans açısından emsallerine göre gayet iyi olduğu gözlemlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir