Reklam Alanı
Reklam Alanı
insansız-hava-araci
Teknoloji 308 0

İnsansız Hava Araçlarının İlginç Özellikleri

İnsansız Hava Araçlarının İlginç Özellikleri

İnsansız hava araçları yani İHA’lar uzaktan kumanda edilebilen bir tür uçaktır. Toplum arasında drone ismi ile de bilinir. Bu araçlar ki bölüme ayrılır, birincisi uzaktan kumanda edilebilen, ikincisi ise önceden programlanmış ir biçimde hareket kabiliyete olanlar. Keşif amacı ile üretimine başlanılan araçlar günümüzde saldırı amaçlı da kullanılmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=c4m3kgwT9ZQ

İHA’ların son dönemlerde geliştirilen modellerinden bir tanesi de yangın söndürme görevini gerçekleştirmesidir. Yangın söndürmede kullanılacak normal uçakların yerine bunlar kullanılmaya başlanmaktadır.

İnsanlar füze ile İHA’ları bazen karıştırabilmektedir. Bu ikisi arasında ki en fark füzelerin bir kez kullanıldıktan sonra kullanılmaması iken İHA’lar tekrar tekrar kullanılabilmektedir. Mürettebatsız kullanılması da bir diğer önemli avantajıdır. FAA (Amerika Federal Havacılık Dairesi) bu konu ile alakalı insansız uçuş sistemleri (İUS) ismi ile genel bir sınıf oluşturmuştur.

İHA’ların Tarihi

1916 yılında A.M: Low tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. O yıllarda sınırlı sayıda üretilmiştir. İHA’ların ilk olarak kullanıldığı yer I. Dünya Savaşı’dır. İlk jet motoru ile uçan İHA 1951 yılında Teledyne Ryan şirketi tarafından geliştirilmiştir. İsmi ise Firebee I’dir.

İHA ’ların en büyük gelişimleri 1980-1990 yıllarında gerçekleştirdiği olgunlaşma süreci içinde yatmaktadır. Bu yıllarda boyut olarak daha küçük gelmeye başlamıştır. Amerika bu dönemlerde bu araçlara ilgi duymaya başlamış ve bu araçların avantajlarından dolayı eğilimlerini bu alana da yönlendirmiştir.

Peki İHA’ların Avantajları Nelerdir?

Bu teknolojinin gelişmesindeki en mühim özelliklerden bir tanesi herhangi bir mürettebat kullanılmamasıdır. Diğer faktörler arasında maliyet sorununun daha aza indirilmesidir. Bu araçlar yerden kontrol edildiğinden dolayı, insanlı uçaklardan farklı bir konuma ayrılmaktadır. İnsanlı uçakları kullanan pilotların, insani eksikliklerinin ortaya çıkmasını yok etmektedir.

Ordular bünyesine bu araçları katarak savaşlarda avantaj elde etmek için çabalamaktadır. Keşif ve bunun yanında savaş için kullanılabilmesi bu araçların gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Ve hatta gelecekte öyle ki, günümüz yolcu uçaklarının da bu teknolojiye entegre edilmesi ve uçakların pilotsuz olarak uçulması ön görülmektedir. Bu konu ile alakalı İngiltere’nin çalışmalar içinde olduğu da bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir:  MSI GTX 1070Ti Gaming Ekran Kartı İncelemesi

İHA’lar saldırılar, bilimsel araştırmalar, keşifler, taşıma için kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir