Reklam Alanı
Reklam Alanı
peak-games_4
Oyun 265 1

Gündemimiz PEAK

Gündemimiz PEAK

PEAK İngilizce zirve kelimesinden gelmekte olup, Türkiye’de uluslararası alanda çalışmalar yapan 2010 yılında İstanbul’ da kurulmuş ve dünyaya açılmayı kendine hedef alan bir yazılım geliştirme şirketidir. Mobil uygulama, nöro-dijital çalışmalar ve oyun geliştirme alanında faaliyet göstermektedir.

peak-games_3

PEAK KİMİN?

PEAK GAMES öncesinde Türkiye ve dünyada farklı girişimler ile kendini ispatlamış Türkiye’nin genç girişimcilerinden birisi olan Sidar Şahin’indir. Sidar ŞAHİN izlesene.com, gamegarden, trendyol gibi Türkiye ’nin önde gelen girişimlerine de liderlik etmiştir.

2017 yılının sonunda ise PEAK’in oyun bölümünün bir kısmını dünya devi olan Zynga firmasına nakit 100 milyon dolara satması ile birlikte devler ligine çıkmıştır.

peak-games_2

REKLAMCILIK

Dünyada da reklamcılık için dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Reklamın dikkat çekiciliği eksik olursa izleyicinin bu reklamı hatırlamasının çok zor olmasından dolayı reklamın rakip analizinin iyi yapılması yani rakiplerinden farklı yöntem izlemesi, reklam ve markanın uyumluluğu ve reklamın beğenilmesi reklamın başarıya ulaşması için olmazsa olmazlardır.

PEAK şimdiye kadar alışkın olmadığımız bir türde reklam yaparak hepimizi çok şaşırtmıştır. Türkiye’de TV izleme oranı dünyada rekor kırarak 330 dakikadır. Dijital reklamcılığın dışında Türkiye için TV izleme oranının bu kadar yüksek olmasından yola çıkılarak tüm TV kanallarına aynı zamanda reklam vermek ciddi bir izleyici kitlesine ulaşmayı ve dikkat çekmeyi sağlamıştır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz reklamcılık ile ilgili ana unsurların hepsine PEAK reklamı uymaktadır.  Detaylı olarak inceleyecek olursak, reklamın başından sonuna tüm izleyicilerin kanal değişimi ile reklamı kapatamamasından dolayı izleyici reklamı hem merakla hem de korkuyla izlemiştir ve uzun bir süre gündemde hatırlanmıştır. Türkiye’de televizyon reklamcılığı için tamamen farklı bir yöntem izlemiştir ve reklam ile marka uyumluluğu tam olduğundan dolayı başarıya ulaşmıştır.

peak-games_1

REKLAM FİLMİ NEYDİ VE NİYE BU KADAR TARTIŞILDI?

Gündemimize 18.02.2019 tarihinde saat 21:30’ da yayın yapan 41 televizyon kanalında gösterilen reklam filmi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Hatta yayınlanan reklamdan sonra herkesin yoğun ilgi ve merakından dolayı web siteleri kişi trafiğine cevap veremeyip kitlenmiştir. Bu reklam filminde PEAK aslında bir işe alım reklamı yayınlamıştır. Fakat yapılan reklamın yarattığı etki çalıntı olduğu söylentilerinin gündeme gelmesiyle etkisini yitirmiştir.

İlginizi Çekebilir:  En Çok Para Kazandıran Oyunlar Listesi

İşte Peak Games ‘in çalıntı olduğu iddaa edilen reklam filmi.

https://www.youtube.com/watch?v=E7FsxCKfSbw

AUDI reklam filminden çalıntı olduğu iddia edilen reklam; öncelikle bir araç sigorta reklamı gibi başlayıp bir anda televizyon yayın kaynağına virüs bulaşmış gibi siyah bir ekrana dönüşerek kod şeklinde yazıların gelmesiyle devam ediyor. Reklamın aynı anda tüm kanallarda senkronize olarak verilmesi izleyicide endişe uyandırmış aynı zamanda çok büyük kitlesel ilgi oluşturmuştur. Bu yönüyle “V for Vandetta” filmine de benzetilen reklam filmi siyasi içerik ile mesaj verdiği düşüncesiyle de gündemde konuşulmuş ve eleştiri almıştır. Söylendiği gibi AUDI reklam filminde aynı görsel ve işitsel içeriklerin kullanıldığı görülmektedir. Bu eleştiri karşısında açıklama yapmak zorunda kalan PEAK şirketi bahsi geçen AUDI reklam filminden haberdar olmadıklarını, bu konuda derin üzüntü duyduklarını ve önem verdikleri yaratıcılık kavramına ters düştüğü gerekçesiyle reklam filminin tüm kanallarda yayınını durdurma kararı aldığını sosyal medya hesaplarından duyurmuştur. İş birliği yaptığı ajans ile ise yasal süreç başlattığını ve sonucunu izleyiciler ile paylaşacağı bilgisini vermiştir.

Reklamında hedeflerinin büyük yetenekleri ve güçlü değerleri bir araya getirmek olduğunu, zamanla iyi bir takım olacaklarını vurgulamışlardır. Özellikle Peak games’in oyunları dünya genelinde yaklaşık 500 milyon kişiye ulaşmıştır. Peak şuan reklam filmi ile gündeme gelmesinin dışında birçok oyun ve uygulama geliştiren şirket olarak da kendini göstermektedir.

“Gündemimiz PEAK” üzerine 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir