Reklam Alanı
Reklam Alanı
En sağlıklı 5 sebze Günde Kaç Porsiyon Sebze Tüketilmeli
Güncel 151 0

En Sağlıklı 5 Sebze Nelerdir? Bilinen En Faydalı Sebzeler

En Sağlıklı 5 Sebze Nelerdir? Bilinen En Faydalı Sebzeler

En sağlıklı 5 sebze

En sağlıklı 5 sebze nelerdir? Sağlıklı sebze tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmek uzun vadede sağlık sorunlarından uzak kalmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı sebzeler sadece sizin için değil çocuklarınız için de oldukça önemlidir. Saf olarak tüketilmese bile yemeklerinizde mutlaka bulunması gereken sebzeler sayesinde vitamin ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilirsiniz.

Sebzeler, günümüze kadar pek çok tür değişimi yaşamıştır. Her ne kadar tür değişimi yaşayıp tatları değişmiş olsa da şuan ki halleri ile en etkili seviyeye ulaşmışlardır. Peki, Bilinen en faydalı sebzeler hangileri?

1 – Brokolinin Faydaları

brokolinin faydaları

Brokoli, özellikle lüks restorantlarda ev sofralarda karşımıza sık sık çıkan o faydalı sebze. Her ne kadar lüks ortamlarda karşımıza çıkıyor olsa da fiyatı gayet makul ve tadı da oldukça güzeldir.

Brokoli sebzesi, genel olarak baş kısmı tüketilen minik ağaçlara benzeyen oldukça faydalı bir besindir. Her ne kadar kök kısmı tüketilmiyor olsa da kök kısmı da en az baş kısmı kadar faydalıdır. Tüketilmesi önerilmektedir.

Anti-Oksidan kaynağı olan Brokoli, vücudunuzda olan oksidanları atabilmek için büyük bir rol oynamakta. Uzun vadede kanser riskini azaltmasının yanı sıra cilt sağlığına da etkilidir.

2 – Brüksel Lahanasının Faydaları

brüksel lahanasının faydaları

Brokolinin faydaları konusunun hemen ardından Brüksel lahanasının gelmesi en sevilmeyen iki sebzenin art arda gelmesi demek.

Her ne kadar dünya genelinde çocuklar ve bazı yetişkinler tarafından sevilmiyor olsa da en sağlıklı 5 sebze nelerdir? Sorusuna cevap olabilecek nitelikte.

Kaempferol adındaki anti-oksidan maddesini içeren Brüksel lahanası, oksidan atma konusunda oldukça güçlüdür. Hücre yenilenmesine olanak sağlayan Brüksel lahanası, daha genç görünmenizi sağlar.

Unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçer ve kalp damar rahatsızlığını engeller.

3 – Ispanak Sebzesinin Faydaları

Ispanak Sebzesinin Faydaları

Bilinen en faydalı sebzeler arasında bulunan, çocukluk zamanlarında Temel Reis tarafından da pekçe önerilen. Güç kaynağı olarak kullanılan Ispanak, sandığınızdan daha faydalı bir yapıya sahip.

İlginizi Çekebilir:  İngiltere Premier League En Değerli Kadrosu

100 Gramında 76 Kalori kadar az bir kalori miktarı bulunduran Ispanak, özellikle diyet sırasında tüketilmesi önerilen oldukça düşük kalorili ancak doyurucu bir besin kaynağıdır.

Yüksek demir oranı ile karşımıza çıkan Ispanak, kronik rahatsızlık oluşumunun önüne geçmekte. Günlük gerekli olan A ve K vitamininin karşılanmasını da sağlamakta.

lutein ve beta-karoten içeren Ispanak, sadece kronik rahatsızlık riskini düşürmüyor, hali hazırda bulunan kronik rahatsızlıklarınızın tedavisini de sağlıyor.

4 – Havuç Sebzesinin Faydaları

Havuç Sebzesinin Faydaları

En sağlıklı 5 sebze nelerdir? Sorusunda hangi sıraya koyacağımızı sürekli şaşırdığımız Havuç, bilinen en eski efsanelerden birisine ev sahipliği yapmakta.

Gece görüşünü iyileştirdiği ve normal görüşte de katkılar sağladığı söylenen havuç, sanıldığı kadar büyük etkiler bırakmamakta. İçinde bulunan vitaminler ile görüş iyileştirilmesi mümkün, ancak bu lanse edilen şekilde çok etkili düzeyde değil.

Beta-karoten kaynağı olan Havuç, düzenli tüketimde vücudunuzda birikim yapar. A vitamini gerektiği zaman Beta-karoten sistemini A vitaminine dönüştürüp ihtiyacınız olan Vitamini almanızı sağlar.

5 – Soğanın Faydaları Nelerdir

Soğanın Faydaları Nelerdir

Bilinen en faydalı sebzeler arasında yer alan Soğan, mutfaklarda vaz geçilmezlerden sadece birisidir. Gerek ev yemekleri gerek restoran yemekleri olsun, karamelize hali ile en iyi aromayı katmakta.

Neredeyse her yemeğin içine girebilecek türden olan Soğan, sadece yemeklere fayda sağlamıyor. Tüketildiğinde ciddi oranda fayda sağlıyor; Günlük lif ihtiyacı, C Vitamini ihtiyacı, Yüksek magnezyum oranı, yüksek ve sağlıklı oranda potasyum oranı ile karşımıza çıkan soğan.

Yüksek antioksidan oranına sahiptir. Özellikle saklanması ve üretilmesi konusunda herhangi bir mevsime bağlı olmayan Soğan, unutkanlık, damar rahatsızlığı ve kalp rahatsızlığı gibi oldukça önemli sorunlara fayda sağlamaktadır.

Günde Kaç Porsiyon Sebze Tüketilmeli

Günde Kaç Porsiyon Sebze Tüketilmeli

Günlük tüketilmesi gereken sebze porsiyonu bulunduğunuz mevsim içinde farklılık gösterebilmekte. Ancak genel olarak baktığımızda bu oran günlük en az 3 porsiyon şeklinde olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Evden Eve Nakliyat Firmaları

Sebze ve meyce tüketimini bir zorunluluktan ziyade, yaşam tarzınız haline getirdiğinizde size sağladığı faydalarda artış gösterecektir.

Bilinen en faydalı sebzeler listemizde bulunan sebzeler başta olmak üzere vitamin oranı yüksek olan sebzeleri günlük yaşantınızdaki yemeklerin içinde bulundurmanız oldukça önemli. Özellikle artan salgın hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemi istiyorsanız kesinlikle bu adımları atlamamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir