Reklam Alanı
Reklam Alanı
emlak
Güncel 238 0

Bugünkü Emlak Piyasasında Emlakçılık

Bugünkü Emlak Piyasasında Emlakçılık Yapmaya Başlasak, Ne Yapardık?

Tüketici odaklı bir pazarda, emlak komisyoncusu olarak görmezden gelemeyeceğimiz bazı alanlar vardır. Ne satarsak satalım kahve, bilgisayar, araba, ev hepimiz tüketici ile ilgileniyoruz. Özellikle ev gibi pahalı bir alım-satım işlemi için, yüksek hizmet beklentisi olan bir  tüketici grubu  ile ilgileniyoruz.

emlak

Çevrimiçi Varlık Ve Etkileşim

Emlak komisyonculuğu (web sitesi, sosyal medya vb.) için tipik çevrimiçi ayak izine bakıldığında, tüketicinin mutlaka bilgi alması gerektiği açıktır. Sektörde, halen emlak konusuna odaklanmış ve modası geçmiş özelliklere ve tasarıma sahip, kaç tane emlak web sitesinin olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

Test etmek için bu siteleri gerçekten tüketici odaklı emlak siteleri ile karşılaştırın. İnsanlar web sitelerinde sadece gezinmiyor, bu tür siteleri bilgi edinmek amacı ile de ziyaret etmeyi seviyorlar. Bir web sitesini ziyaret etmek, aradığınız bilgiyi kolayca bulmak ve işleminizi rahatça tamamlamak önemlidir. Site sahibi içinse tüketicinin bundan sonra da takip ettiği bir site olmak,  amaca ulaşmaya çok yaklaşmak anlamına gelir.

Teknoloji Şirketleri Neden İnovasyon İçin Aracı Kurumlara Yöneliyor?

Aracı kurumlar ve teknoloji uzmanları arasındaki simbiyotik bir ilişki vardır. Amacımız teknolojiyi kullanarak, Web sitemizi ve/veya sosyal medyamızı, gerçek mülkler ile ilgili bilgilerin araştırılması için en iyi yer olarak konumlandırmak isteğimizdir.

emlak

Trafiği webdeki mülklerimize çekmek için tamamen entegre bir pazarlama stratejisine sahip olurduk.  Böylece mümkün olan en tutarlı görsel deneyim için, her şeyin sorunsuz bir şekilde akmasını sağlardık.

Birisi çevrimdışı reklamımızı, emlak sitemizi, Facebook sayfamızı gördüğünde, şirketimizin sadece emlak konuları ve evler için değil, aynı zamanda tüm yerel bilgiler için de gidilecek bir yer olduğunu bilmelidir.

Bundan sonraki aşamada tüketiciye sunduğumuz deneyimin tutarlı olduğundan emin olmamız gerekir. Şurası bir gerçek ki, tüketiciye tutarlılık sunmuyorsanız, yalnızca yatırımınızı değil, etkilemeye çalıştığınız kitlenin web siteniz ile ilgilenme potansiyelini de tehlikeye atarsınız.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Perpa Elektrik Malzemeleri Toptan Satış Şirketleri

Önem verilmesi gereken bir başka konu da çevrimiçi alanlarımızdan gelen iletilere, hemen cevap verebilmek için  sistemimizin uygun tasarlanmış olmasıdır.

emlak

Elimizdeki finansmanı web trafiğini ve iş dünyasını yönlendirecek kusursuz, zevkli ve pozitif bir deneyim yaratmak için harcıyorsak, çalışmamızdan elde edeceğimiz sonuçları da titizlikle kontrol etmeliyiz ve müşterilerimize verdiğimiz yanıtın doğru olmasını sağlamalıyız.

Bütün bu yazdıklarımız pratikte yani iş yaşamında;

  • Söylemesi yapmaktan kolay? Olabilir.
  • Pahalı? Muhtemelen
  • Gerekli? Kesinlikle

Ülke çapındaki aracı kurumların çok küçük bir yüzdesi, tüm bunları doğru yapıyor. Bu yüzden her zaman bu kavramları benimseyen ve içselleştiren kişilerin, rekabette ileriye atlamak için bir önemli bir fırsat yakaladıklarını düşünüyoruz.

Çevrimdışı Varlığı Ve Etkileşim

Son zamanlarda bir Apple mağazasında, bir Starbucks dükkanında, bir otel veya bir araba galerisinde bulundunuzsa, muhtemelen tasarımın zarifliği, teknoloji kullanımı, kablosuz bağlantılar ve kullanım rahatlığı açısından benzerlikleri fark ettiniz demektir.

Çoğu kez satıcılar evlerini sahneye koyarken, emlak satış ofislerinin nasıl göründüğüne çok fazla önem vermiyorlar.  Sadece evleri değil, satış ofisimizi de sergilemeliyiz. Tüketicilerin iş yaptıkları mekanlar hakkında belirli beklentileri vardır. İç dekorasyon ve teknolojiye yoğun bir şekilde yatırım yapardık. Tüketicilerin bu tür yaklaşımlara tepkisi daima olumludur.

Bu öneriler sadece yeni nesil ajanslar için değil, aynı zamanda teknolojinin önemini kavramış olan yaşlı ve deneyimli ajanslar için de iş alımı sağlamak konusunda avantaj sağlar.

emlak

Ofisimiz açık ve davetkar bir lobi alanında bulunurdu. Bir resepsiyonist veya bir konsiyerj olurdu. Ofise ve konsiyerje müşterilerin her zaman ulaşabilmesi sağlanmalıdır. Konsiyerj müşterilerine yeni listelerini göstermeye çalışan bir aracının baskısı olmadan, mahalleler hakkında bilgi edinmelerine de yardımcı olacak şekilde eğitilirdi. Belki de bu konsiyerj müşterilere kuponlar ya da iş denemelerine izin vermek için özel fiyatlandırma gibi teşvikler bile sunardı.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp 'ta 32 Kişiye Kadar Telekonferans Özelliği

Piyasada satıcıların çoğu bunları düşünmüyor. Oysaki bu tür önerilerin uygulanması rakipleriniz ve sizin  aranızda açık ara fark yaratabilir.

Kapanış Sonrası Müşteri Ve Ev Sahibi Katılımı

Birçok temsilcinin veya aracı kurumun herhangi bir satış sonrası pazarlama yapmadığı bir dünyada,  müşteriye yakın bir yerde bulunmalıyız. Kendimizi müşterilerimize farklı alanlarda da göstermeliyiz. Sadece bize büyük bir komisyon kazandırdıkları için değil, aynı zamanda arkadaşlarına ve ailelerine anlatmaları ve yeni bir harekete geçme zamanı geldiğine tekrar bize dönmelerini sağlamak için bunu yapmalıyız.

Emlak sektörü konusunda en önemli önceliğimizin, müşteri tutma ve portföyümüze ev sahibi katmak olacağını garanti edebiliriz. Şirketimiz, müşterilerin gerçekten satın almayı isteyip istemediklerine odaklanmalıdır. Bunu yanı sıra tüketicilerle nasıl ilgilenileceği de üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

Satış bittikten sonra da müşterilerle iletişim halinde olmalıyız, onlara mülkleri hakkında önemli bilgiler sağlamalıyız.

  • Arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri bilgileri,
  • Öz kaynaklarını arttırmak için gerekli bilgileri,
  • Gelecekteki satın almalar için gerekli bilgileri,
  • Kendilerini eğitmek için kullanabilecekleri bilgileri sağlamalıyız.

emlak

Bunu hem çevrimiçi, hem de çevrimdışı olarak yapmalıyız. Böylece hazır olduklarında, ev satışlarına veya arama işlemlerine nereden başlayacakları sorusu olmaz. Ve bu hizmet yaklaşımını benimsemeyenler arasında biz, kesin bir üstünlüğe sahip oluruz.

Kolay Bir Yolculuk Değil

Bu önerilerden bazılarının, özellikle de eski bir şirkette ne kadar başarılı olabileceğini tam olarak bilemiyoruz. Bununla birlikte tüketici odaklı fikirlerin tümünü hemen uygulamaya koymak imkansız görünse bile bunların bazılarının, zaman içinde nasıl uygulanabileceğine bakmaya değer olduğunu düşünüyoruz.

İnşaat ve Emlak Sektörü Nereye Gidiyor? ve İnşaat Sektöründe Yatırım Nasıl Yapılmalıdır? yazılarımızı okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir