Reklam Alanı
Reklam Alanı
Akıllı Telefonların İnternet Hızı
Akıllı Telefon 171 2

Akıllı Telefonların İnternet Hızı Nasıl Artırılır?

3G, 4.5G derken günümüzde 5G konuşulmaya başlandı. 5G’nın sunacağı en büyük hizmet hızlı internet olacak. 5G gibi bir teknolojiden bahsedilirken yavaş, kırk saat açılmayan videolara hiç kimsenin tahammülü yok. Telefonundan video izleyen, oyun oynayanlar için internetin hızlı olması önemlidir. Yavaşlıktan şikayetçi olanlar akıllı telefonların internet hızı artırımı konusunu merak etmektedir.

İnterneti yavaş olanların ilk olarak yapması gereken şey; hız testidir. Hız testinden sonra yapılacak olan bazı değişiklikler ve ayarlamalar telefonun internet hızını artırabilir. Telefonun ayarlarında yapılacak olan değişikliklerin ve ayarlamaların bir zararı yoktur. Fakat sonucun olumlu olması için işlemlerin sırayla ve dikkatlice yapılması gerekir.

Akıllı Telefonların İnternet Wi-fi Hızı

Akıllı telefonlarda internet yaygın olarak iki farklı şekilde kullanılmaktadır. Telefon hattı tarifesine bağlı olarak mobil veri ve wifi ile internet kullanılabilir. Evde, okulda veya işyerinde wi-fi varsa genellikle wi-fi tercih edilir. Wi-fi hızı yavaşsa yapılacaklar;

  • Kullandığınız modelin bir üst modeline geçebilirsiniz.
  • Router’in yerini doğru yere konumlandırmalısınız. Sinyalin en güçlü alındığı yere konumlandırılan router çok daha hızlı internet sunacaktır.
  • Kanalı değiştirebilirsiniz.
  • Bant genişliğini kilitleyebilirsiniz.
  • Ağı genişletebilirsiniz.

Akıllı Telefonların İnternet Hızı

Akıllı Telefonların Mobil Veri Hızı

Akıllı telefon kullanıcılarının büyük bir kısmı mobil veriden internet kullanmaktadır. Mobil veride hız sorunu yaşayanlar olabilir. Yaşanan sorunu aşmak ve internet hızını artırmak için yapılacak birkaç işlem vardır. Basit ve uygulaması kolay olan bu işlemler şunlardır;

  • Telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz. Çok basit gibi görünse de internet hızının artırılmasında çok etkilidir. Sistematik bir problem olmadığı müddetçe sorunu çözecektir. Güç düğmesinden açıp kapatmak istemeyenler uçuş modunu etkinleştirdiğinde yeniden başlatmış olur.
  • Bulunduğunuz yeri değiştirebilirsiniz. Mobil veriler merkezi yerlerde çok daha hızlı çekerler. Merkezden uzak mekanlarda yavaşlama olur. Yeterli sinyalin alındığı yerde internete girmek hızınızı artıracaktır.
  • Açık kalan uygulamaları kapatın. Açık kalan ve arka planda çalışan uygulamaların bazıları internetin yavaş çalışmasına neden olur. Bundan dolayı çalışan uygulamaları kapatmak sorunu çözecektir.
  • VPN kullanmamak hız sorununu çözecektir. Kullanım verilerinin gizli kalmasını isteyenler VPN kullanır. Fakat VPN internet hızını yavaşlatır. Çok önemli olmadığı müddetçe VPN kullanılmamalı.
  • Telefonun sim kartında veya farklı fiziki konularda sorun olabilir. Aynı operatörü kullananlar hızlı iken siz yavaşsanız akıllı telefonların internet hızı artırımı için yetkili servisle görüşmek sorunu çözmede yardımcı olacaktır.

“Akıllı Telefonların İnternet Hızı Nasıl Artırılır?” üzerine 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir