Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 129 0

YouTube Aylık 2 Milyar Oturuma Ulaştı…

YouTube Aylık 2 Milyar Oturuma Ulaştı…

Dünyanın dev video izleme platformu YouTube sınır tanımadan büyümeye devam ediyor. Şubat 2019’da Google’ın CEO’su Susan Wojcicki artık aylık 2 milyar oturuma yaklaştığını açıkladı. Video izleme platformu hem ülkemizde hem de dünyada pazarın tek lideri olduğunu bir kez daha kanıtladı.

 

Şirketin CEO’su Susan Wojcicki tarafından açıklanan veriler ışığında platformun ne kadar büyüdüğünü ve rağbet gördüğünü bir kez daha gösterdi. Açıklanan verilerde izlenme ve oturum sayıları gibi rakamlar mevcut. Bu verilere göre YouTube kullanıcısı sayısı hızla artmakta.

Şaşırtan Artış

CEO Susan Wojcicki’nin verdiği rakamlara göre YouTube artık aylık 2 milyar kullanıcıya ulaşmış durumda. Bu rakam oturum açan kullanıcıları da dahil olduğunu düşünebiliriz. Bu veriler ışığında geçen sene aynı dönemde 1.8 milyar kullanıcısı olan Youtube 1 yıl içinde % 11 artış olduğu görülüyor.

Bunun haricinde Susan Wojcicki’nin açıkladığı raporda bir ilginç veri de televizyon üzerinden YouTube kullanımı da aylık 250 milyon saat olduğu. Artık dünya genelinde insanlar televizyonlarında normal kanallardan internet platformlarına geçiş yaptığı gözlemleniyor. BluTv, Netflix gibi firmaların da açıkladığı raporlarda da televizyondan izlenme rakamlarındaki yükseliş yüzdesi mobil ve masaüstü izlenme rakamlarından daha fazla olduğu görülüyor. Sadece YouTube televizyonlardan izlenme oranı % 39 artış gösterdi.

Televizyon Kanalları Tarih Mi Olacak?

Bir süredir dijital platformların yeni nesil televizyonlarda izlenebilmesi ile beraber klasik televizyon kanallarının izlenme oranının çok fazla düşeceği üzerine yorumlar yapılıyordu. Bu verilerin gösterdiği artış belki birkaç sene içinde olmasa da artık klasik televizyon kanallarının da yeni teknolojilere ayak uydurup daha az reklam, daha etkili programlar gibi çözüm önerileri ciddi anlamda konuşulmaya başlanan bir konu.

YouTube tarafından açıklanan bu veriler aslında kullanıcıların alışkanlıklarından vazgeçmediği hatta son dönemde abartılan reklamlara rağmen kullanıcıların artması YouTube’ın hem reklamveren müşterilerin memnuniyetini hem de video izleyen kullanıcılarını memnun etmenin mümkün olduğunu da göstermekte. Bunun yanı sıra rakip olarak çıkan ve gayet başarılı olmalarına dikkat çekilen diğer video platformlarına rağmen her sene hem kullanıcı sayısını hem de izlenme sürelerini artırarak hala sektörün lideri ve öncüsü olduğunu ispat etmiş durumda. Bu veriler ışığında dijital video platformlarında rekabetin daha da artacağını öngörmek mümkün tabi bunun kullanıcılara nasıl yansıyacağı merak konusu.

İlginizi Çekebilir:  Fall Guys İnceleme

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir